Flaga Polski

Flaga Polski – flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Opublikowano:

Kategoria: Flagi

Województwo: Cała Polska

Flaga Polski – flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga Polski do druku, grafika Polskiej flagi do pobrania. Prawidłowa flaga Polski – flaga Polski z orłem i bez orła. Co oznaczają kolory na fladze Polskiej?

Polska flaga

Flaga Polski jest jednym z symboli narodowych. Do tej grupy można zaliczyć również godło i hymn. Zgodnie z ustawą z 31 stycznia 1980 roku, traktującej o godle, barwach, pieczęciach państwowych i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, Polska flaga to prostokątna tkanina na maszcie z barwami RP której proporcje to 5:8. Warto wiedzieć, że flaga Polski z orłem (godłem) również kwalifikuje się jako symbol państwowy zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy.

Hymn i barwy podobnie jak godło i flaga Polski to symbole chronione prawnie. Oznacza to, że zniewaga któregoś z nich może skutkować rozpoczęciem śledztwa przez prokuraturę, a samo przestępstwo podlega pod kodeks karny.  

Jak wygląda flaga Polski?

To jak wygląda flaga Polski zostało jasno opisane w odpowiedniej ustawie. Oficjalnie Polska flaga składa się z dwóch poziomych pasów ułożonych równolegle. Dodatkowo muszą być one tej samej szerokości. Górną część flagi stanowi biały pas, natomiast dolną czerwony. Znajdujące się na atrybucie jakim jest Polska flaga kolory występują również na Godle RP.

Flaga Polski znaczenie

Co oznacza flaga Polski? Widoczne na symbolu jakim jest flaga Polski kolory mają swoje znaczenie, a ich wybór nie jest przypadkowy. Flaga Polski znaczenie podobne do obecnego posiadała już za czasów Księstwa Warszawskiego. Flaga Polski co oznaczają kolory? Wybór barw na fladze Polski nie jest przypadkowy. Biały i czerwony pas stanowią odwzorowanie godła Polski. Dlaczego flaga polski jest biało czerwona? Jej kolorystyka pochodzi od godła, górna część Polskiej Flagi odwzorowuje orła, natomiast dolna czerwoną tarczę.

Flaga Polski znaczenie barw:

 • Biały na fladze Polski symbolizuje czystość i niepokalanie. Kolor biały stanowi również odwzorowanie srebra w heraldyce.
 • Czerwony jest utożsamiany z ogniem i krwią. Dodatkowo kojarzony jest z odwagą i walecznością.

Odwrócona flaga Polski

Aktualnie flaga odwrotna do Polski jest jednym z symboli narodowych Monako. Warto jednak wiedzieć, że kolory w takiej konfiguracji w latach 1815–1848 znajdowały się na fladze Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Flaga Polski odwrócona była również używana przez Królestwo Galicji i Lodomerii w latach od 1890 do 1918 w zaborze austriackim.

Flaga Polski pionowo

Jak prawidłowo zawiesić flagę Polski pionowo? Najczęściej widywana jest Flaga Polski zawieszona poziomo, jednak flaga Polski na maszt często sprzedawana jest w pionowej formie. Należy wiedzieć, że powieszona flaga Polski w pionie jest dopuszczona w przepisach prawa. Jak napisano wyżej flaga Polski składa się z białego pasa u góry i czerwonego pasa u dołu. Co w przypadku jakim jest Polska flaga w pionie? W tym przypadku wieszanie flagi nie jest skomplikowane, biała część symbolu, powinna znajdować się od wewnętrznej strony (od strony masztu), natomiast czerwona strona flagi Polski powinna powiewać.

Flaga Polski z Godłem

Flaga Państwowa z Godłem, czyli symbol który również jest uważany za flagę Polski. Taki stan obowiązuje od 1955 roku. Osoby zainteresowane frazą flaga Polski orzeł, mogą być również zaintrygowane historią tego symbolu. Został on ustanowiony pierwszy raz 1919 roku. Oryginalnie przeznaczona była dla poselstw, konsulatów i statków handlowych. Jako kolejny etap flaga Polski z Godłem stanowiła banderę handlową.

 W obecnych czasach Flaga Polski z orłem w koronie przeznaczona jest dla:

 • Lotnisk i lądowisk cywilnych
 • Samolotów komunikacyjnych podczas zagranicznych lotów
 • Urzędowych siedzib kapitanat portów
 • Polskich statków jako bandera (jednomyślnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami)
 • Przedstawicieli dyplomatycznych, urzędów konsularnych.

Święto Flagi Polskiej

Aby odpowiednio uczcić Polską Flagę, 2 maja został ustanowiony jej dniem. Każdego roku tego dnia Polki i Polacy eksponują symbole, aby odpowiednio uczcić Święto Flagi. Nie każdy wie, iż 2 maja Święto Flagi jest obchodzone również przez Polaków za granicą. Chcąc zaznaczyć wyjątkowość tego dnia Polacy wykorzystują naszywki z flagą Polski lub przypinki. Czy Święto Flagi jest dniem wolnym od pracy? Święto Polskiej Flagi nie ma charakteru ustawowego, oznacza to, iż nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Liczba wyświetleń: 1348

  Top Flagi

 1. Flaga Rosji
 2. Flaga Polski
 3. Flaga Ukrainy


Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS