Jak załatwić sprawy urzędowe?

Wiele spraw w urzędzie można załatwić przez Internet. Mimo wszystko do ogarnięcia pewnej ilości formalności wciąż konieczna jest stacjonarna wizyta interesanta w urzędzie.

Sprawy urzędowe stacjonarnie w urzędzie

Spora ilość obywateli deklaruje chęć załatwienia wszystkich spraw urzędowych online. Dopóki urzędy nie zostaną w pełni scyfryzowane, wciąż konieczne jest odwiedzenie urzędu. Do przykładów spraw których załatwienie wiąże się z wizytą stacjonarną w urzędzie należą odbiór stałego dowodu rejestracyjnego pojazdu czy sporządzenie aktu małżeństwa.

Zapisy do urzędu

W związku z ogłoszoną przez rząd pandemią Korona wirusa, coraz więcej urzędów wymaga telefonicznej lub internetowej rejestracji na spotkanie. Przed wybraniem się w drogę warto sprawdzić na stronie czy urząd posiada telefoniczne Biuro Obsługi Klienta. Jeżeli tak zaleca się wykonać telefon i dopytać o konieczność zapisu na spotkanie.

Sprawy urzędowe przez internet

Ku uciesze obywateli, sporo formalności można załatwić online, dzięki elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Aby skorzystać z ePUAP, należy utworzyć konto za pomocą numeru PESEL. Internetowo można zrealizować sprawy dotyczące np. składania wniosku o PKK, wydanie i zwrot prawa jazdy.

Co to jest PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to rozwinięcie skrótu PUE ZUS. Dzięki PUE ZUS ubezpieczeni posiadają możliwość załatwienia formalności przez internet.

Do czego służy PUE ZUS

Z PUE ZUS mogą skorzystać osoby które przekroczyły 13 rok życia i są w stanie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dokumentu. Dzięki PUE ZUS użytkownicy portalu posiadają sposobność do umawiania wizyt w wybranym ZUSie czy składania wniosków przez Internet.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Aby założyć konto na platformie PUE ZUS konieczne jest ukończenie 13 lat. Poniżej przedstawiono instrukcje zakładania konta w platformie.

  1. Na stronie ZUS należy wybrać "Zarejestruj w PUE"
  2. Kolejnym krokiem jest wybranie sposobu rejestracji
  3. W zależności od decyzji w poprzednim kroku formularze mogą się od siebie lekko różnić, w tym momencie należy uzupełnić dane kontaktowe
  4. UWAGA! Po udanej rejestracji należy w ciągu maksymalnie 7 dni w jakiejkolwiek placówce stacjonarnej ZUS potwierdzić tożsamość na podstawie dokumentu
Po wykonaniu tych kilku prostych kroków, profil PUE ZUS będzie funkcjonował prawidłowo.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany to poprostu podpis elektroniczny. Jest on skuteczny ze względu na pewnośc danych jakie gwarantuje. Przypisane są one do jednej i konkrentej osoby.

Do czego służy Profil Zaufany?

Przy załatwianiu formalności w urzędzie online korzystając pomocy profilu zaufanego, istnieje możliwość przeprowadzenia do skutku większej ilości spraw np. rejestracja urodzenia dziecka.

Jak założyć profil zaufany online?

Profil zaufany można założyć na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług banku. Jest to szybka i bezpieczna metoda stworzenia Profilu. Jest tak ze względu na rzetelność danych w banku.
Kolejny sposób na zyskanie profilu zaufanego skierowany jest wyłącznie do osób posiadających kwalifikowany podpis elektroniczny.
Profil zaufany można tez stworzyć w punkcie stacjonarnym z pomocą pracownika urzędu.

Czym jest serwis Obywatel gov.pl?

Obywatel gov.pl jest sprawdzonym i zaufanym źródłem informacji na temat usług oferowanych przez państwo. Dzięki tej stronie internetowej każdy może sprawdzić dokładne instrukcje załatwiania konkretnych spraw.

Czym jest mObywatel?

Do czego służy aplikacja mObywatel?

Aplikacja mobilna mObywatel służy jako portfel na dokumenty w wersji elektronicznej. Korzystając z mObywatel w telefonie można posiadać w wersji elektronicznej legitymacje szkolną, dowód osobisty czy legitymacje studencką.

Jak założyć profil w aplikacji?

Aby skorzystać z aplikacji konieczne jest jej pobranie ze sklepu Play lub AppStore. Kolejnym krokiem jest rejestracja za pomocą profilu Zaufanego.

Czym jest serwis Pacjent gov.pl?

W jakim celu powstał serwis Pacjent gov.pl?

Pacjent gov to rządowy serwis przeznaczony dla pacjentów korzystających z usług NFZ. Dzięki rejestracji w serwisie można załatwić wiele spraw online np. zyskać wgląd do e-recepty, wybrać lekarza (także go zmienić), Złożyć wniosek EKUZ i wiele innych.

Jak założyć konto na Pacjent gov.pl?

Konto na stronie Pacjent gov.pl nazwano Internetowym Kontem Pacjenta czyli w skrócie IKP. Aby dokonać rejestracji w serwisie należy posiadać profil zaufany (bądź tymczasowy profil zaufany) lub e-dowód. Możliwa jest również rejestracja poprzez konto w banku iPKO, Inteligo, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas lub w innym banku spółdzielczym.




Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS