Hiszpania

Hiszpania

Opublikowano:

Wjazd na teren Hiszpanii. Liczba ludności w Hiszpanii, waluta, powierzchnia państwa, klimat. Pogoda, wakacje w Hiszpanii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, stolica.

Hiszpania – flaga, stolica, powierzchnia, liczba ludności

Hiszpania jest pięknym państwem uważanym za królestwo. Jest krajem leżącym głównie na Półwyspie Iberyjskim na zachodniej części Południowej Europy. Swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje również Wyspy Kanaryjskie Oceanu Atlantyckiego oraz Baleary Morza Śródziemnego. Hiszpania, podzielona jest na 17 samodzielnych wspólnot autonomicznych. W państwie, jakim jest Hiszpania powierzchnia kraju zakreślona granicami ma 505 944 km2. Ciekawym faktem jest to, że Hiszpania jest czwartym w Europie państwem pod względem wielkości zajmowanej powierzchni. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Jaka jest stolica Hiszpanii? Stolica Hiszpanii to Madryt, który na pewno jest największym miastem państwa, w którym się znajduje. Jednym z symboli państwowych jest flaga Hiszpanii. Jak wygląda flaga Hiszpanii? W kraju, jakim jest Hiszpania flaga składa się z trzech pasków: dwóch czerwonych i jednego żółtego. Na środku żółtego pasa znajduje się tarcza herbu, na której umieszczone są herby królestw Półwyspu Iberyjskiego. Zamieszkująca w kraju jakim jest Hiszpania ludność na przestrzeni ostatnich lat nie przekroczyła liczby 50 mln. Aktualnie funkcjonująca waluta Hiszpanii to euro. Przed wprowadzeniem euro jako waluta Hiszpanii funkcjonowało peso.

Hiszpania historia

Historia Hiszpanii jest naprawdę rozległym tematem, na który można by było rozmawiać przez długi czas. Przez cały okres swojego istnienia, Hiszpania była podbijana i odbierana wielokrotnie. Na jej terenie żyły różne narodowości, które zostawiły po sobie ślad w jej historii. Wojna domowa w Hiszpanii została rozpoczęta przez bunt armii hiszpańskiej, która zbuntowała się przeciwko lewicowemu rządowi republikańskiemu. Hiszpania Wojna domowa zakończyła się obaleniem republiki oraz wprowadzeniem dyktatury jednego z generałów, jakim był F. Franco. Wojna w Hiszpanii została zakończona w marcu 1939 roku. Flaga Hiszpania również ma ciekawą historię. W aktualnej prawie niezmiennej formie przetrwała od XVIII wieku. Jedynej zmianie uległo godło, które w obecnej postaci ma kształt tarczy i korony. Król Hiszpanii Karol V był pierwszym władcą, który przyjął ten tytuł, zaś pierwszą królowa Hiszpanii była Izabela Portugalska. Obecnie rządzi król Filip VI oraz Letycja królowa Hiszpanii. Osoby zainteresowane dokładną historią władców Hiszpanii, mogą skorzystać z drzewa genealogicznego królów, które jest dostępne m.in. w internecie.

Geografia

Mapa Hiszpanii pokazuję, że wyżyny i góry w Hiszpanii to cechy wyróżniające i charakteryzujące ten kraj. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, do Hiszpanii należą Wyspy Kanaryjskie, Morze Śródziemne, Baleary oraz Ocean Atlantycki. Najwyższy szczyt Hiszpanii to szczyt Teide mający 3718 m n.p.m. W państwie, jakim jest Hiszpania rzeki mają zmienny charakter stanu wód. Płyną one wartkim strumieniem przez głębokie doliny kraju. Rzeki w Hiszpanii to: Ebro, Tag, Gwadiana, Gwadalkiwir, Duero i inne. Do najdłuższej rzeki Hiszpanii zalicza się Ebro, która przepływa przez północną część krainy. Północną stronę Hiszpanii porastają lasy liściaste, zaś na południu występują głównie drzewa iglaste. W suchym obszarze glebę porasta zazwyczaj trawa stepowa. Fauna tak jak i flora wyróżnia się swoim bogactwem i zróżnicowaniem. Podczas pobytu na terenie tego pięknego kraju można zauważyć wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt, które zachwycą nie jednego.

Hiszpania klimat

Klimat Hiszpanii jest bardzo charakterystyczny, ponieważ zalicza się do strefy śródziemnomorskiej. Klimat w Hiszpanii jest różny ze względu na samo położenie kraju. Na północy w miejscu, gdzie Hiszpania graniczy z Atlantykiem, klimat jest o wiele bardziej wilgotny i chłodny. W tej części kraju często występują chłodne wiatry, zaś w środkowym rejonie klimat ulega ociepleniu. W ciągu roku lata są naprawdę ciepłe, a opady są nieznaczne. Wschodnia i południowa część państwa jest kolejną strefą, gdzie występuje całkowicie inny klimat różniący się znacznie od tego na północy. Na wschodzie lata są upalne, a gleba sucha. W kraju, jakim jest Hiszpania mapa klimatowa głównie wyróżnia klimaty: kontynentalny, śródziemnomorski, oceaniczny, subtropikalny, górski, pustynny oraz tropikalny.

Hiszpania Pogoda

Pogoda w Hiszpanii w ciągu roku jest bardzo zróżnicowana. Najprzyjemniejszym okresem, w których temperatura jest bardzo przyjazna dla normalnego funkcjonowania człowieka jest okres wiosenny i jesienny. Wiele osób twierdzi, że pogoda Hiszpania na wiosnę, która zaczyna się od końca marca i trwa aż do czerwca, jest idealnym momentem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jest to również idealny czas na Hiszpania wakacje. Najgorętszy okres w Hiszpanii przypada na lipiec oraz sierpień. W tym czasie powietrze jest najbardziej nieprzyjemne ze względu na jego suchość oraz odczuwalną temperaturę.  Turyści wybierający się na odpoczynek w rejony Hiszpanii sprawdzają na bieżąco mapkę pogody: Pogoda Hiszpania mapa. W kraju, jakim jest Hiszpania pogoda kwiecień jest chłodna, wahająca się w temperaturze od 8 do 19 stopni. Dlatego w tym miesiącu warto mieć ze sobą ciepłą kurtkę oraz parasol.

Wjazd do Hiszpanii

Zasady wjazdu do Hiszpanii są odgórnie ustalone. Hiszpania warunki wjazdu ustala na podstawie istniejącego i działającego prawa. W przypadku chęci przekroczenia granicy powinno się mieć przy sobie ważny paszport/paszport tymczasowy oraz dowód osobisty. Dzieci, które nie ukończyła 18 roku życia, by wjechać na teren Hiszpanii, muszą posiadać wypełniony odpowiedni dokument sporządzony przez rodzica lub opiekuna prawnego według obowiązującego ustawodawstwa krajowego. MSZ Hiszpania to Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zajmuje się prowadzeniem polityki zagranicznej poza granicami Polski np. w Hiszpanii. Promuje państwo, utrzymuje dobre stosunki z wybranym krajem, reprezentuje swoje państwo oraz wykonuje wiele innych czynności na arenie międzynarodowej.

Hiszpania ciekawostki

Turyści odwiedzający ten piękny kraj nie są czasami świadomi ile historii w przeszłości, miało wpływ na kulturę i tradycje mieszkańców Hiszpanii. Ciekawostki o Hiszpanii są jednymi z najbardziej interesujących części opisu kraju.

Dawna stolica Hiszpanii, jaką było Toledo zostało uznane za Miasto Trzech Kultur, ponieważ posiada wiele cennych zabytków, będących dziedzictwem żyjących we wcześniejszych czasach kultur, do których zaliczali się muzułmanie, żydzi oraz chrześcijanie. Żyli oni między sobą, tolerując swoje wyznania, zasady i tradycje, które w teraźniejszym czasie można zobaczyć w zabytkach zlokalizowanych na terenie miasta Toledo.
Samochodem do Hiszpanii mogą jechać osoby posiadające w Polsce ważne prawo jazdy, ponieważ na terenie Hiszpanii obowiązuje ten sam dowód upoważniający do prowadzenia auta.

Regiony Hiszpanii

W państwie, jakim jest Hiszpania regiony, które do niej należą, są jednostkami administracyjnymi.  W Hiszpanii istnieje ich aż 17. Należą do nich:  Andaluzja Hiszpania, Katalonia Hiszpania, Region Madrytu, Region Walencji, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León, Murcja, Estremadura, Asturia, Aragonia, La Rioja, Kantabria, Galicja, Kraj Basków, Nawarra, Wyspy Kanaryjskie Hiszpania i Baleary Hiszpania. Każdy z tych rejonów jest od siebie niezależny, posiadający swoje własne prawa, szkolnictwo, podatki itp. Regiony w Hiszpanii mają indywidualną kulturę, dzięki czemu Hiszpania jest bardzo zróżnicowana i egzotyczna pod wieloma względami. 

Liczba wyświetleń: 785

    Top Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1. Ukraina
  2. Hiszpania
  3. Niemcy
  4. Węgry
  5. Egipt


Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS