Węgry

Węgry

Jak opłacić autostradę na Węgrzech – Wineta Węgry. Historia Węgier, Austro-Węgry. Liczba ludności, flaga, waluta, stolica Węgier. Balaton Węgry atrakcje.

Węgry – historia, geografia, symbole

Węgry to państwo zlokalizowane w Europie Środkowej, jest członkiem zarówno Unii Europejskiej, ONZ jak i NATO. Węgry posiadają również członkostwo w Grupie Wyszehradzkiej. Czy Węgry są w NATO? Odpowiedź na pytanie, czy Węgry należą do NATO jest wyjątkowo prosta. Tak, Węgry podobnie jak Polska i Czechy należą do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wymienione państwa zostały przyjęte do NATO dokładnie 12 marca 1999 roku.

Wiele osób zastanawia się, czy Węgry są w Unii? Odpowiedź na pytanie, czy Węgry są w UE, jest dostępna dla wszystkich osób zainteresowanych składem organizacji. Węgry należą Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r.

W przypadku kraju jakim są Węgry powierzchnia zajmowana przez państwo nie wyróżnia się pod względem rozmiaru na tle sąsiadującej Rumunii czy Ukrainy. Powierzchnia Węgier to dokładnie 93 025 km². Węgry w głównej mierze położone są na terenie nizinnym. Wyjątek stanowi północno-wschodnia część kraju – Wzgórza Kőszeg, północno-zachodni obszar Gór Soprońskich, a także Średniogórze Północnowęgierskie.

Jaka waluta na Węgrzech? Aby dokonać zakupów na terenie Węgier, trzeba posiadać obowiązującą na Węgrzech walutę. Waluta na Węgrzech to Forint.

Węgry stolica

Budapeszt Węgry to lokalizacja do której kieruje się najwięcej turystów. Jest tak ze względu na fakt, iż Budapeszt jest stolicą kraju. W państwie Węgry Budapeszt jest największym miastem na mapie. Stolica Węgier umiejscowiona jest na północy, przepływa przez niego Dunaj.

Węgry flaga

Jednym z głównych symboli kraju Węgry jest flaga. Sztandar jest w klasycznym kształcie prostokąta. Flaga Węgier została wprowadzona w 1990 roku i obowiązuje do dziś. Symbol kraju podzielony jest na trzy równe poziome pasy w kolorach czerwonym, białym i zielonym. Wybrane na fladze Węgier kolory symbolizują siłę, wiarę i nadzieje.

Symbole kolorów Flagi Węgier:

 • czerwony: siła
 • biały: wiara
 • zielony: nadzieja

Węgry liczba ludności

Populacja na Węgrzech na w latach 2000 utrzymuje się na poziomie między 9 a 10 milionami osób. Ile ludności mają Węgry? Jak wynika z zebranych w 2022 roku liczba ludności na Węgrzech wynosiła 9 606 000 osób. Oczywiście dane są szacunkowe, a liczba obywateli zmienia się każdego dnia. Należy wiedzieć, że ludność na Węgrzech zmniejsza się sukcesywnie od 1980 roku.

Austro-Węgry

Austro-Węgry, czyli połączenie obecnych Austrii i Węgier (dawniej Królestwa Węgier i Cesarstwa Austrii). Monarchia Austro-Węgier to kraj który obecnie nie istnieje. Jego rozpad przypisuje się na 1918 rok. Oczywiście w przypadku rozległego mocarstwa jakim były Austro-Węgry mapa kraju uległa modyfikacji po podziale na dwa odrębne narody.

Jeżeli chodzi o walutę obowiązującą w Austro-Węgrzech, niegdyś stosowano Guldeny austro-węgierskie oraz Korony austro-węgierskie. Swoje własne monety Austro-Węgry wybijały przede wszystkim z metali.

Austro-Węgry flaga

Historycznie nie zanotowano oficjalniej flagi Austro-Węgier. sytuacja ta jest niezwykle nietypowa. Obecnie głównie przedstawiana flaga Austro-Węgier to połączenie symboli dwóch tworzących Unię państw.

Balaton Węgry

Balaton, czyli tak zwane Węgierskie Morze. Mimo iż kraj nie posiada dostępu do morza, ze względu na wielkość, Jezioro Balaton nazywane jest przez niektórych mieszkańców morzem. Zbiornik jest największym dostępnych w tej części Europy.

Jezioro Balaton Węgry to główna atrakcja w kraju, szczególnie w sezonie letnim. Nie każdy wie, że średnia głębokość Jeziora Balaton to 3,2 metra. Powoduje to szybkie nagrzanie się wody co stanowi dodatkową zachętę dla turystów. Oczywiście wybierając się w okresie letnim od czerwca do sierpnia na Węgry Balaton będzie idealnym kierunkiem. Zimą widoki również zachwycają jednak nie jest to często wybierany przez turystów kierunek.

Winieta Węgry

Jak opłacić autostradę na Węgrzech? Pytanie często zadawane przez odwiedzających kraj turystów. Węgry posiadają system opłat przejazdów drogami takimi jak autostrady. Aby opłacić przejazd, należy zakupić odpowiednią Winetę. E-Winieta Węgry to system opłat elektronicznych skierowany do kierowców motocykli, samochodów osobowych (w tym ich przyczepek), ciężarówek (do 3,5 tony), autobusów oraz niektórych pojazdów mechanicznych.

Przed przejazdem, zachęca się do sprawdzenia które drogi na Węgrzech są płatne. Nie każdy odcinek jest objęty opłatą. Przed podróżą na Węgry winieta online może zostać zakupiona jeszcze w Polsce. Potwierdzenie zakupu przesyłane jest na podany adres poczty elektronicznej kierowcy. Gdzie kupić winietę na Węgry? Zakup Winiety na Węgrzech nie jest skomplikowany. Na oficjalnej stronie internetowej, należy wybrać odpowiedni rodzaj uprawienia oraz uzupełnić dane pojazdu.

MSZ Węgry – informacje dla podróżujących

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż osoby planujące wyjazdy na Węgry, powinny mieć świadomość, iż w popularnych i turystycznych miejscach mogą zdarzać się kradzieże. Mimo wszystko Węgry uznawane są za kraj bezpieczny. Aby przekroczyć granicę Węgier, konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości, respektowane przez celników są:

 • paszport,
 • paszport tymczasowy,
 • dowód osobisty.

Należy pamiętać, że wjazd do Węgier możliwy jest jedynie przy posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości. Z powodu, iż Węgry znajdują się w Unii Europejskiej wiza nie jest wymagana. 

Liczba wyświetleń: 540

  Top Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 1. Ukraina
 2. Hiszpania
 3. Niemcy
 4. Węgry
 5. Egipt


Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS