Egipt

Egipt

Opublikowano:

Egipt historia, Starożytny Egipt, Egipt Średniowieczny. Państwo Egipt atrakcje, wakacje, pogoda, klimat, pogoda długoterminowa. Egipt-co warto zobaczyć?

Egipt historia

Dotycząca państwa Egipt historia jest dość obszerna. Starożytny Egipt swoje początki cywilizacji rozpoczął w Dolinie oraz Delcie Nilu. Rozwijały się wtedy na jego terenie różne kultury neolityczne. Miały one charakter osiadły oraz rolniczy. Historia starożytnego Egiptu rozpoczęła się wraz z założeniem pierwszej dynastii z Tinis. W tym okresie w Egipcie ukształtowały się wierzenia religijne, a także powstało pismo hieroglificzne. Liczne niekorzystne sytuacje sprawiły, że starożytny Egipt uległ rozpadowi. Nastał wtedy czas Egiptu Średniowiecznego, którego założycielem był Muhammad Ibn Tughdż. Po jego śmierci Egipt został od zachodu najechany i podbity przez dynastię Fatymidów. Następnie przez ponad dwa i pół stulecia Egiptem rządzili Mamelukowie. Stworzyli oni najtrwalsze państwo w średniowiecznej historii tego kraju. W 1808 roku odebrano im ziemie a sami Mamelukowie zostali wyniszczeni przez Muhammada Alego. W 1914 roku państwo Egipt przejęli Brytyjczycy. Ogłoszono go wtedy protektoratem brytyjskim pod nazwą Sułtanat Egiptu. Współczesna sytuacja w Egipcie również nie należy do najbardziej spokojnych. W 2011 roku przeciw rządom prezydenta w Egipcie wybuchły masowe protesty społeczne. Doprowadziły one do śmierci ponad 300 osób. 

Egipt flaga

Flaga Egiptu składa się z trzech poziomych pasów. Mają one kolor czerwony, biały oraz czarny. W centrum białego paska znajduje się złoty orzeł Saladyna, który trzyma wstęgę z nazwą kraju. Czerwony kolor znajdujący się na samej górze flagi Egiptu symbolizuje rewolucję. Biały kolor wskazuje promienną przyszłość, natomiast czarny przypomina tragiczne dni, które miały miejsce przed rewolucją. Orzeł Saladyna, który widnieje na fladze został tak nazwany na cześć sułtana, który osobiście używał tego znaku.

Egipt pogoda

Występujący w państwie Egipt klimat jest skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów jest bardzo mała. Nie przekracza ona kilkudziesięciu milimetrów. Z powodu dużej suszy większość osób zamieszkuje tereny w delcie i dolinie Nilu. Każda pora roku w Egipcie jest zazwyczaj ciepła. Zimy przebiegają bardzo łagodnie, a niebo jest bezchmurne. Zdarzają się sytuacje gdy temperatury w nocy spadają do 10 stopni Celsjusza. Bardzo słoneczna w państwie Egipt pogoda rozpoczyna się już wczesną wiosną. Lata są bardzo upalne. Słońce świeci przez cały dzień, co sprawia, że temperatury są bardzo wysokie. Potrafią przekraczać one nawet 45 stopni Celsjusza. Jesień jest bardziej przyjemną porą roku. Temperatura jest wtedy bardziej znośna. Osoby, które są nastawione na zwiedzanie Egiptu, powinny wybrać się tam zimą, wczesną wiosną lub jesienią. W lecie w państwie Egipt pogoda jest idealna na wypoczynek na plaży. Turyści planujący wakacje mogą skorzystać z dostępnej frazy pogoda długoterminowa Egipt. Warto wiedzieć, że nie należy się nią do końca sugerować, ponieważ pogoda może ulec zmianie. Zainteresowane osoby powinny wiedzieć, że Egipt jest ciepłym państwem, do którego na przyjemny wypoczynek można wyjechać również zimą. Znajdująca się w państwie Egipt rafa koralowa wygląda przepięknie o każdej porze roku. 

Egipt atrakcje – co warto zobaczyć?

Państwo Egipt jest jednym z najciekawszych miejsc, do jakich można się udać. Turyści mogą zaplanować tam świetne wakacje zarówno dotyczące wypoczynku jak i zwiedzania. Na pewno każdy przynajmniej raz w życiu powinien spędzić wymarzone wakacje w Egipcie. Dostępne w państwie Egipt atrakcje turystyczne zachwycą dzieci oraz dorosłych. Najbardziej ciekawe miejsca, jakie można zobaczyć w Egipcie to między innymi:

 • Piramidy w Gizie 
  Są to trzy główne piramidy, które powstały mniej więcej 4,5 tys. lat temu. Największą z nich jest Piramida Cheopsa. Jest to jedyny zabytek z listy siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do dziś. Jest ona naprawdę piękna i każdy powinien ją zobaczyć. 
 • Wielki Sfinks
  To posąg Sfinksa, który znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie. Jego długość wynosi 72 metry. Przedstawia leżącego lwa z głową człowieka owiniętą nemes, czyli chustę noszoną przez starożytnych Egipcjan. Przypuszcza się, że jego głowa przedstawia faraona. 
 • Piramidy w Sakkarze
  Przez wiele lat chowano tam władców, kapłanów i innych najważniejszych dostojników państwowych. Najsłynniejszą z nich jest Schodkowa Piramida Dżesera. Uważana jest ona za najdawniejszy przykład budowli wzniesionej wyłącznie z ociosanego kamienia. 
 • Luksor i Świątynia Amona w Karnaku
  Świątynia Luksorska znajduje się w samym centrum miasta, nad brzegiem Nilu. Najważniejszym zabytkiem Luksoru jest kompleks w Karnaku. Największe wrażenie robi wielkości sali hypostylowej. 
 • Dolina Królów
  Została ona tak nazwana, ponieważ podczas licznych prac archeologicznych, naukowcom udało się tam odkryć 65 grobowców władców. Niedaleko niej znajduje się również Dolina Królowych. 
 • Świątynia Hatszepsut
  Jest to jedyna odkryta świątynia grobowa kobiety-faraona. Znajduje się ona na lewym brzegu Nilu, w dolinie Deir el-Bahari. Kompleks świątynny składa się z trzech tarasów. W każdym z tarasów znajduje się coś innego, co warto zobaczyć. 
 • Asuan, File i Elefantyna
  Asuan jest to najważniejsze miasto południowego Egiptu. W jego obrębie znajdują się dwie wyspy odegrały znaczącą rolę w dziejach Egiptu. Są nimi File i Elefantyna . Starożytni Egipcjanie wierzyli, że File była pierwszym skrawkiem lądu, jaki wyłonił się z wód Chaosu. Z tego względu przez długie stulecia znajdował się tam ważny ośrodek kultu Izydy, egipskiej bogini płodności i opiekunki rodzin. Na Elefantynie od najdawniejszych czasów mieściła się świątynia Chnuma. 
 • Świątynie w Abu Simbel
  Znajdują się one na samym południu Egiptu. Kompleks świątyń składa się z Wielkiej Świątyni Ramzesa II oraz Świątyni Nefertari, nazywanej też Małą Świątynią.
 • Meczet i Uniwersytet Al Azhar
  To najważniejsza uczelnia teologiczna w świecie islamu sunnickiego. Jego budowę rozpoczęto w 970 roku z rozkazu fatymidzkiego kalifa Al-Mu’izziego. Niedługo po ukończeniu jego budowy założono przy nim madrasę, religijną szkołę muzułmańską. Z upływem czasu zaczęły przy niej powstawać inne fakultety dotyczące prawa, filozofi oraz logiki. Obecnie z usług Uniwersytetu korzysta kilka tysięcy studentów, którzy mają do dyspozycji najróżniejsze wydziały. Uczelnia posiada jednak swój własny charakter religijny. 

Liczba wyświetleń: 546

  Top Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 1. Ukraina
 2. Hiszpania
 3. Niemcy
 4. Węgry
 5. Egipt


Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS