Ukraina - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Opublikowano:
Kategoria: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Województwo: Cała Polska
Aktualna sytuacja na granicy z Ukrainą. Dostępna bezpłatna pomoc dla obywateli Ukrainy. Zasady wjazdu na Ukrainę, kwarantanna, Ukraina COVID, aktualności.
Ukraina
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca Polaków, które aktualnie przebywają na Ukrainie do powrotu do kraju w związku z działaniami militarnymi za wschodnią granicą. Zaleca się również odwołanie lub przesunięcie wszelkich planowanych podróży na Ukrainę. Ze względów bezpieczeństwa należy natychmiastowo opuścić terytorium Ukrainy. Warto wiedzieć, że dostępna jest telefoniczna infolinia dla osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską. Numer obsługiwany jest przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Telefon: +48 47 721 75 75
Aktualna sytuacja na granicy z Ukrainą
Kolejki na granicy polsko-ukraińskiej są dosyć długie, wynika to z konfliktu zbrojnego zapoczątkowanego przez Rosję na Ukrainie. Sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą zmienia się dynamicznie, a ilość osób, które chcą przekroczyć granice polsko-ukraińską stopniowo rośnie.
Aktualna sytuacja na granicy z Ukrainą jest dosyć niespokojna z tego względu polski rząd ustanowił szereg ustaw, które mają ułatwić przekraczanie granicy imigrantom z Ukrainy.
Pomoc dla obywateli Ukrainy
Na granicy polsko-ukraińskiej przygotowano punkty recepcyjne gdzie mogą zgłosić się osoby potrzebujące, które uciekają przez wojną i agresją Rosji. Punkty recepcyjne na granicy udostępniają informacje na temat bezpłatnego pobytu w Polsce, regulacji prawnych. Na granicy od polskiej strony rozdawane są również ciepłe posiłki oraz dostępna jest podstawowa pomoc medyczna dla dzieci i dorosłych.
Wjazd na Ukrainę
W związku z ogłoszoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego legią cudzoziemską, wielu mieszkańców Unii może zastanawiać się jak wjechać na Ukrainę, aby wesprzeć zachodnich sąsiadów. Wjazd na Ukrainę jest możliwy, w tym wypadku osoby zainteresowane wstąpieniem do legi mogą skontaktować się z najbliższą ambasadą Ukrainy. Warto pamiętać, że pomimo wyjątkowej sytuacji wjazd do Ukrainy jest możliwy jedynie dla osób posiadających paszport lub paszport tymczasowy. Obywatele polski podczas wjazdu na Ukrainę zachęcani są do rejestracji w systemie Odyseusz. Ma to pomóc Ministerstwu Spraw Zagranicznych w skontaktowaniu się z osobą przebywającą na terenie Ukrainy.
Wjazd na Ukrainę z terytorium Polski możliwy jest dla osób posiadających paszport lub paszport tymczasowy. Polacy uprawnieni są do odwiedzania kraju bez konieczności posiadania wizy na 90 dni w ciągu 180 dni. Dłuższe pobyty wymagają dodatkowych formalności.
Ukraina zasady wjazdu udostępnia na internetowej stronie rządu. akie informacje dostępne są również w języku polskim na portalu ukraina gov.
Ukraina COVID
Wjeżdżając na Ukrainę w czasie pandemii należy być świadomym, iż mogą pojawić się problemy z powrotem do Polski w związku z występującymi ograniczeniami. Warto pamiętać, aby się zaszczepić. pomaga to uniknąć kwarantanny. Władze Ukrainy uznają szczepionki, które dopuściła do użytku Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie potwierdzenia szczepienia w formie papierowej lub cyfrowej.
Wjazd na Ukrainę osób niezaszczepionych jest możliwy, jednak należy dopełnić odpowiednich formalności. Wymagane jest wykonanie testu nie maksymalnie 72 godziny przed stawieniem się na granicy. Koronawirus na Ukrainie jest traktowany z taką samą powagą jak w Polsce. Z tego względu należy dokonać wszystkich wymaganych procedur. Dodatkowo należy pamiętać o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, która pokryje ewentualne leczenie covid-19. Ważne jest, aby ubezpieczenie zostało wykupione w firmie ubezpieczeniowej która:
- zarejestrowana jest na Ukrainie
- posiada przedstawicielstwo na Ukrainie
- posiada podpisaną umowę z ukraińskim partnerem
Konieczne jest wykupienie polisy, Ubezpieczenie Covid Ukraina to wymagana formalność.
Kwarantanna Ukraina
Pozytywny test po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Pytania z tym związane można skierować na numer Ambasady Polski na Ukrainie. Powrót z Ukrainy kwarantanna jest wymagana jedynie dla osób nie zaszczepionych, a także takich, które zostały przetestowane pozytywnie na COVID. Kwarantanna po powrocie z Ukrainy może trwać 10 dni, jest to zależne od obecnych przepisów sanitarnych.
Podróżowanie na Ukrainie
Należy pamiętać, że zachodnia część Ukrainy jest objęta wojną w Donbasie. Podróżując po obwodach objętych działaniami zbrojnymi, konieczne jest zachowanie spokoju. Może wydarzyć się sytuacja, w której przyjezdni zostaną skontrolowani przez ukraińskie organy porządku publicznego. W takiej sytuacji należy spokojnie podejść do sytuacji, a także nie prowadzić niepotrzebnej dyskusji z kontrolującymi. Podróże w nocy są odradzane.
Korzystanie jedynie z usług sprawdzonych przewoźników, a także dokładne sprawdzanie miejsc noclegowych – to podstawowe środki zachowawcze proponowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przed rezerwacją miejsca w hotelu, należy dopytać o warunki panujące na terenie ośrodka (ciepła woda, strzeżony parking, ogrzewanie, dostęp do bieżącej wody).
Podróżowanie po Ukrainie jest na ogół bezpieczne w zachodnich częściach kraju. Dostępnych jest wiele form transportu publicznego — bus metro, tramwaj. Może zdarzyć się sytuacja gdy pojazd nie będzie jeździł zgodnie z rozkładem. Na Ukrainie turyści często korzystają z usług taksówkarskich. Ponownie, należy pamiętać o korzystaniu jedynie ze sprawdzonych usług.
Ukraina cło
Wjazd oraz wyjazd na Ukrainę jest możliwy z rzeczami o wartości do 10 000 euro. Podczas kontroli granicznej kontrola wartości przewożonych towarów deklarowana jest ustnie. W przypadku kwoty wyższej niż wspomniana należy złożyć oświadczenie pisemne (wywóz wymaga potwierdzających dokumentów z banku).
Przejęcie towarów na granicy ukraińskiej czasem się zdarza. W takiej sytuacji nie należy panikować. Strażnicy graniczni muszą przedstawić podstawę prawną, a także wystawić pokwitowanie za rzeczy zajęte do kontroli celnej. Należy żądać przedstawienia odpowiednich dokumentów przez ukraińskich i polskich urzędników granicznych.
Liczba wyświetleń: 1142