Niemcy

Niemcy

Opublikowano:

Republika Federalna Niemiec, informacje dla podróżujących. Waluta w Niemczech, stolica. Pogoda Niemcy, klimat i ułożenie geograficzne. Niemcy flaga i jej symbolika.

Niemcy – Republika Federalna Niemiec

Niemcy (Republika Federalna Niemiec) — to państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z krajów związkowych znane jako landy niemieckie, które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Znaczy to, że landy mają większą swobodę w stanowieniu prawa i własne konstytucje. Całościowo 16 landów w Niemczech zajmuje powierzchnię około 360 tys. km2. Liczba ludności Niemcy to około 83 milionów, 19% mieszkańców Niemiec to obcokrajowcy lub osoby o pochodzeniu zagranicznym. Z tych danych można wywnioskować, że Niemcy to najludniejsze państwo unii Europejskiej, drugie w Europie i szesnaste na świecie. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 74 lata, a kobiet 80 lat.

Niemcy to państwo które ma wiele do zaoferowania szczególnie turystom. Różnorodność krajobrazowa w Niemczech jest imponująca. Kraj ma dostęp do Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego. Niemcy posiadają również pasma górskie, w tym wszystkim znane Alpy. Na całym terytorium Niemiec znajduje się ponad 2100 zamków liczących ponad 100 lat. Najsłynniejszym z nich jest Zamek Neuschwanstein, choć są też inne piękne, jak Burg Eltz czy Zamek Heidelberg.

Niemcy to kraj którym wielu kojarzy się ze świetnej jakości piwem. Państwo ma ponad 5000 rodzajów piwa. Ze względu na popularności piwa w Niemczech, we wrześniu organizowany jest piwny festiwal Oktoberfest. Odbywa się w Monachium, zwykle trwa od 16 do 18 dni i obejmuje picie piwa, zabawy muzyczne, różnorodne jedzenie i inne rozrywki. Jak wynika z danych podczas trwania Oktoberfest spożywanych jest około 7,3 miliona litrów piwa. Na festiwal Oktoberfest cena biletu ustalana jest indywidualnie każdego roku jednak nie każdy jest zobowiązany do zakupu biletów. Koszty muszą ponieść osoby które chcą skorzystać z namiotu piwnego.

Stolica Niemiec

Stolica Niemiec – Berlin jest jednym z najbardziej popularnych kierunków w Niemczech wśród turystów. Miasto po prostu zachwyca swoim kolorytem i rytmem, liczne atrakcje, najlepsze muzea, zielone parki oraz lokalne targi, wszystko dostępne jest w Berlinie. Język urzędowy w Niemczech to niemiecki, około 180 milionów ludzi na świecie potrafi z niego korzystać. Oczywiście w Niemczech można bez problemu komunikować się w języku angielskim. W jakiej walucie płaci się w Niemczech? Obecnie waluta w Niemczech od 1999 roku to euro. Przed wprowadzeniem euro w Niemczech walutą obowiązująca był marek niemiecki. Wraz ze zmianą waluty osoby posiadające nieaktualne banknoty mogły wymienić je na ich równowartość w Euro kierując się do Narodowego Banku Niemieckiego. Oczywiście marki jako waluta w Niemczech już nie obowiązuje, nie ma możliwości opłaty za towary i usługi korzystając ze starych banknotów czy monet.

Flaga Niemiec

Jak wygląda flaga Niemczech? Niemiecka flaga składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czarnym, czerwonym i żółtym. Skąd pochodzą kolory Flagi Niemiec? Jak wynika ze słów Z mundurów żołnierzy niemieckich w czasie wojen napoleońskich (czarny garnitur, czerwone zdobienia i złote guziki). W przypadku symbolu narodowego jakim jest flaga Niemcy traktują go z należytym szacunkiem.

Symbolika niemieckiej flagi jest jasno określona. Każdy występujący w niej kolor odpowiada wybranemu okresowi z historii państwa. Kolory w niemieckiej fladze oznaczają odpowiednio:

 • czarny: niewolę
 • czerwony: bitwy
 • złoty: wolność

Pogoda Niemcy

Niemcy to kraj piękny przez cały rok. W Niemczech panuje klimat umiarkowany. Zimy są łagodne z częstymi odwilżami, a lata są cieple. Dla tych, którzy lubią odpoczywać kiedy jest ciepło, najlepsze będą wakacje w lipcu, sierpniu i czerwcu. W tym czasie w kraju Niemcy pogoda jest przyjemna, a średnia temperatura w stolicy to około 17,5 °C. Osoby poszukujące wypoczynku w ferie zimowe lub te które po prostu preferują zwiedzać świat zimą, poleca się odwiedzić Niemcy w grudniu lub styczniu. W tym czasie pogoda w Niemczech jest komfortowa, mimo iż jest zimno nie panuje mróz, co pozwala zwiedzać jak i uprawiać sporty zimowe. Przed wyjazdem do Niemiec lepiej samemu sprawdzić pogodę na lokalnych stronach internetowych korzystając z usługi pogoda Niemcy mapa.

Ustój polityczny w Niemczech

Stolicą Niemiec jak i jednym z najczęściej odwiedzanych miast jest Berlin. Należy wiedzieć, że znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, jednak Niemcy Berlin to również lokalizacja większość najważniejszych jednostek rządowych. Wybory w Niemczech odbywają się raz na pięć lat, a głową państwa jest prezydent.

Prezydent Niemiec nie jest wybierany w wyborach powszechnych. Wybory prezydenckie w Niemczech są tajne i odbywają się bez debaty. Wybiera go Zgromadzenie Federalne składające się z 1240 osób. Warto wiedzieć, że panujący w kraju Niemcy prezydent nie ma dużego wpływu na politykę, oprócz minowania konsulów i ambasadorów. Do jego obowiązków wchodzi wybieranie kandydatów na kanclerza. A to właśnie Kanclerz Niemiec posiada największą władzę w kraju, ponosi on także jednoosobową odpowiedzialność za swoje rządy. Jego najważniejszym obowiązkiem jest polityka międzynarodowa.

Praca w Niemczech

Poszukiwania pracy w Niemczech lepiej zacząć Jeszcze będąc w swoim kraju. Najkorzystniej jest samemu przeglądać oferty pracy w Niemczech. Nie wszyscy mają czas na poszukiwania dla tego często osoby zainteresowane zwracają się do firm z zapytaniem o zatrudnienie. Mowa tu o agencjach pracy które stanowią funkcje pośrednika między pracodawcą w Niemczech a pracownikiem z Polski. Przy poszukiwaniu pracy w Niemczech przez pośredników należy uważać na oszustów, którzy pobierają opłaty z góry, a nie wykonują swoich powinności (np. niedopilnowanie warunków pracy czy brak zakwaterowania). Czas pracy w Niemczech nie może przekroczyć 8 godzin dziennie lub 48 godzin w tygodniu. Warto pamiętać, że do czasu pracy wchodzi każda godzina pozostawiania do dyspozycji pracodawcy oraz okres gotowości, czyli oczekiwania na wezwania do wykonywania pracy. Wynagrodzenie po pracy w Niemczech jest płatne najpóźniej do końca miesiąca. Zwykle jest ono przelewane na rachunek bankowy podany podczas podpisania umowy. 

W państwie jakim są Niemcy płaca minimalna obowiązuje, co znaczy to, że pracodawca nie może ustalić wynagrodzenia niżej dolnego limitu. Często zasady urlopu wypoczynkowego zaznaczone w umowie o pracy, ale pracowników przysługują co najmniej 20 dni urlopu przy pracy pięciodniowej, a 24 dni przy pracy sześciodniowej. Oczywiście, że najlepiej skorzystać z urlopu w tym samym roku kalendarzowym, jednak czasami jest możliwość przeniesienie go na rok następny. Należy go wtedy wykorzystać nie później niż 31 marca.

Odnośnie emerytury w Niemczech, może ją otrzymać prawie każdy, kto pracuje w tym państwie. Oprócz tego trzeba ukończyć określony wiek, jest to w zależności od 65 do 67 lat. O świadczenia z ubezpieczenia emerytalnego mogą ubiegać się tylko ci, którzy już od pewnego czasu są ubezpieczeni. Ten minimalny okres ubezpieczenia nazywany jest okresem oczekiwania i wynosi pięć lat. Na wielkość emerytury wpływa:

 • Składki z tytułu zatrudnienia
 • dobrowolne składki
 • okres wychowania dzieci przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka
 • miesiące nieprzepracowanej opieki domowej
 • miesiące od wyrównywania emerytury w przypadku rozwodu
 • składki z minijob

Aby obliczyć wysokość niemieckiej emerytury, należy zastosować formułę: Punkty zarobkowe x współczynnik dostępu x współczynnik rodzaju emerytury x aktualna wartość emerytury = miesięczna kwota emerytury.

Co trzeba, żeby pojechać do Niemiec?

Żeby bezproblemowo przejechać przez granice Niemiec z Polski trzeba mieć jeden z następnych dokumentów:

 • paszport,
 • paszport tymczasowy,
 • dowód osobisty.

W przypadku gdy osoba jest z Unii Europejskiej niepotrzebna jej wiza, żeby odwiedzić Niemcy. Co do podróżowania po kraju nie ma jakichś ograniczeń swobody podróżowania. Jeśli chodzi o dojazd z Polski do Niemiec, jest on komfortowy dla kierowców ze względu na nowoczesne autostrady. Niemcy to jedyny kraj w Europie, który pozwala kierowcom jechać tak szybko, jak chcą. Z wyjątkiem odcinków w pobliżu miast lub tych w budowie czy remoncie. W sumie na 65% niemieckich odcinków autostrad nie ma ograniczenia prędkości.

Liczba wyświetleń: 671

  Top Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 1. Ukraina
 2. Hiszpania
 3. Niemcy
 4. Węgry
 5. Egipt


Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS