Łańcut herb

Łańcut

Miasto Łańcut historia, atrakcje dla dzieci, atrakcje dla rodziny, Zamek Lubomirskich, oranżeria. Łańcut pogoda, klimat, pogoda godzinowa, pogoda na jutro.

Miasto Łańcut historia i położenie

Łańcut jest położony w województwie podkarpackim. Miasto znajduje się na granicy Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Historia Miasta Łańcut jest dosyć obszerna. Łańcut został założony przez Króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszym pewnym dokumentem, który potwierdzał istnienie Łańcuta, jest bulla papieża Grzegorza XI z 28 stycznia 1378 roku. Pierwszym właścicielem miasta Łańcut był Otton z Pilczy. W 1586 Anna z Sieniawskich Pilecka zamieniła dobra łańcuckie za długi ze Stanisławem ze Żmigrodu. Prowadził on awanturniczy tryb życia, który w 1608 roku doprowadził do zubożenia Łańcuta. Po śmierci Stanisława jego synowie odbudowali siedzibę w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zamek. W 1629 roku Stanisław Lubomirski odkupił dobra łańcuckie. Rodowi Lubomirskich można zawdzięczać wygląd słynnego zamku. Po 1945 roku nastąpił dynamiczny rozwój miasta Łańcut. Powstały wtedy wodociągi miejskie, nowe osiedla mieszkaniowe, a także powstały nowe zakłady przemysłowe oraz obiekty kulturalne i oświatowe. Od tamtej pory Łańcut zaczął pełnić rolę regionalnego ośrodka administracyjnego i gospodarczego.

Łańcut atrakcje

W mieście Łańcut atrakcje turystyczne są w stanie zachwycić każdego. Łańcut atrakcje dla dzieci posiada równie zadowalające jak te dla dorosłych. Każda pociecha zdecydowanie będzie zainteresowana tym co oferuje miasto. Znajdujące się w Łańcucie atrakcje, z których warto skorzystać, oraz zobaczyć to między innymi:

 • Zamek w Łańcucie- jest to jedna z najbardziej popularnych atrakcji, które można zobaczyć. Zamek powstał w drugiej połowie szesnastego wieku. Budowla robi na każdym niesamowite wrażenie. Od dłuższego czasu zamek pełni wiele różnorodnych funkcji. W 1996 roku był on miejsce spotkania dziewięciu prezydentów państw Europy Środkowej. 
 • Wozownia w Łańcucie- to jedyna zachowana na całym świecie magnacka wozownia. Turyści mogą tam podziwiać luksusową kolekcję konnych pojazdów po rodzinie Potockich. Jest to niesamowita w mieście Łańcut atrakcja dla rodziny. 
 • Park Zamkowy- jest jednym z najpiękniejszych miejsc znajdujących się w mieście Łańcut. Każda osoba może się tam wyciszyć oraz doznać chwili relaksu. Można odpocząć w tym miejscu przy urokliwym jeziorze.
 • Storczykarnia- znajduje się na terenie Parku Zamkowego. W jej środku znajduje się patio, w którym ulokowano kawiarnię. Turyści mogą spróbować tam coś słodkiego, a także napić się kawy. Obiekt został wyposażony w nowoczesne urządzenie, które zapewnia utrzymanie odpowiednich warunków do uprawy tej niezwykle wymagającej rośliny. Można podziwiać tam bardzo dużo gatunków przepięknych storczyków. 
 • Muzeum Ikon- znajduje się w nim ponad 2,5 tysiąca zabytkowych ikon. Najstarsze z nich pochodzą aż z szesnastego wieku. 
 • Muzeum Gorzelnictwa- jest to jedyne takie miejsce na terenie całej Polski. Można prześledzić tam dokładnie cały rozwój fabryki, a także życie codziennie.
 • Oranżeria- to miejsce, w którym można zobaczyć egzotyczną roślinność. 
 • Synagoga- jej budowę sfinansował Stanisław Lubomirski. Obecnie służy ono jako muzeum judaistyczne.
 • Kościół Parafialny pw. Stanisława Biskupa Męczennika- jest to budynek, który wizualnie jest niesamowicie piękny oraz warty obejrzenia. 
 • Ławeczka braci Cetnarskich- jest ona hołdem mieszkańców dla zasłużonych obywateli i burmistrzów miasta Łańcut.

Z wymienionych wyżej atrakcji koniecznie trzeba skorzystać. Większość z nich jest darmowa, a niektóre mogą wiązać się z dodatkowym kosztem.

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie zbudowany został na przełomie XV i XVI wieku. Na początku XVII wieku został on zniszczony. W latach 1629-1641 zamek został zbudowany od podstaw przez Stanisława Lubomirskiego. Zamek w Łańcucie wnętrza posiada jedne z najpiękniejszych. Są one w stanie zachwycić każdego. Znajdują się tam liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich. Najstarsze eksponaty są częścią kolekcji, które tworzyła jeszcze księżna marszałkowa Lubomirską. Osoby, które interesuje Łańcut Zamek zwiedzanie, muszą kupić obowiązkowe bilety. W mieście Łańcut zamek cennik dotyczący zwiedzania udostępnia na stronie internetowej.

Łańcut pogoda

Pogoda oraz klimat w mieście Łańcut są umiarkowane. W mieście Łańcut pogoda jednak potrafi być zmienna. Dostępna dla Łańcut pogoda długoterminowa nie powinna dawać wytycznych dla turystów planujących zwiedzić miasto. Najlepiej sprawdzi się dla miasta Łańcut pogoda godzinowa. Osoby, które chcą skorzystać z atrakcji, jakie oferuje miasto, powinny na nią popatrzeć, aby mogły być spokojne o panujące warunki pogodowe. Dostępna jest również opcja pogoda Łańcut na jutro. Dzięki niej można dzień wcześniej zaplanować kolejny dzień. 

Łańcut logo

Pogoda Łańcut

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS