Wrocław  herb

Wrocław

Miasto Wrocław pogoda, klimat, środowisko naturalne, historia miasta. Wrocław atrakcje, Wrocławskie Krasnale, architektura. Japoński Ogród we Wrocławiu.

Miasto Wrocław i jego historia

Wrocław jest miastem, które znajduje się w południowo-zachodniej Polsce. Jest on stolicą Dolnego Śląska. Wrocław znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby ludności oraz na piątym pod względem powierzchni. Ile osób mieszka we Wrocławiu? Oficjalnie według danych statystycznych Wrocław jest zamieszkiwany przez 642 687 mieszkańców. 

Pochodzenie nazwy miasta Wrocław nie jest do końca określone. Nie istnieją żadne dokładne informacje odnośnie powstania nazwy tego miasta. Najprawdopodobniej pochodzi ona od imienia czeskiego księcia Wratysława I. Istnieją jednak co do tego różne tezy. Niemiecka nazwa miasta a dokładnie „Breslau” posiada słowiańskie pochodzenie. Litera “W” została zamieniona na “B” najbardziej prawdopodobnie ze względu z trudności w artykulacji nazwy z „W” przez Niemców.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce pod względem lokacji na prawach miejskich. Dostępna o mieście Wrocław historia jest dosyć długa. Wcześniej w okolicach Wrocławia istniała miejscowość o nazwie Budorgis. Po raz pierwszy miasto Wrocław zostało rozpoznane w X wieku przez znajdującą się tam warownię księcia czeskiego Wratislava I. Oficjalną datą powstania miasta Wrocław uznaje się rok 1000. Dokładnie w tym roku na mocy Zjazdu Gnieźnieńskiego ustanowiono we Wrocławiu biskupstwo. W 1335 Wrocław znajdował się pod władzą Piastów. Kiedy nastała już odbudowa Wrocławia, miasto zyskało radę miejską i prawo niemieckie. Następnie w 1387 roku miasto Wrocław zostało przyjęte do grupy hanzeatyckiej w której trwał około 100 lat. Kiedy Wrocław przeszedł pod władzę Habsburgów powstał uniwersytet, a następnie Akademika Leopoldyńska, która dzisiaj jest częścią budowli Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1763 roku władzę nad miastem przejęli Prusacy. Nastała wtedy wojna, która potraktowała miasto bardzo okrutnie. Po jej zakończeniu miasto Wrocław przejęli Polacy, którzy stawiając na ciężką pracę je odbudowali. Obecnie Wrocław jest jednym z najchętniej odwiedzanych, a także jednym z najładniejszych miast w Polsce. 

Środowisko naturalne Wrocławia

Wrocław rozciąga się na długości 26,3 kilometra na linii wschód-zachód oraz 19,4 kilometra na linii północ-południe. Długość Wrocławia w właściwie jego granic administracyjnych wynosi 106,7 km. Miasto znajduje się na dolinach rzecznych. Posiada duże parki oraz lasy, a także jest bogaty w siedliska i rzadkie gatunki, które są chronione i unikalne. Miasto Wrocław jest oparte o Odrę oraz jej cztery dopływy. W jego granicach administracyjnych znajduje się 14 lasów, 25 parków oraz Ogród Zoologiczny i Botaniczny – ZOO Wrocław. Można tam także ujrzeć pola oraz łąki, które są zasiedlane przez różnorodne gatunki zwierząt oraz roślin. Warto wiedzieć, że środowisko przyrodnicze stale się zmienia.

Wrocław pogoda i klimat

Miasto Wrocław znajduje się w strefie klimatów umiarkowanych oraz średniej szerokości geograficznej. Podlega wpływom oceanicznym i kontynentalnym. Przeważające masy powietrza to powietrze polarno-morskie oraz polarno-kontynentalne. Średnie roczna suma opadów we Wrocławiu wynosi około 548 mm. W mieście Wrocław pogoda może się gwałtownie zmienić. Występujący we Wrocławiu fen, czyli nagły wzrost temperatury wynika z ciepłego i suchego wiatru, który wieje z gór w kierunku doliny. Rezultatem jego występowania może być skok temperatury nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu kilku minut. Zjawisko takie występuje szczególnie zimną i miało miejsce we Wrocławiu 21 lutego 1990 roku. 

Pogoda we Wrocławiu jest zróżnicowana. Średnia temperatura powietrza wynosi 9,7 stopni Celsjusza. Najchłodniejszym miesiącem w ciągu roku we Wrocławiu jest styczeń, natomiast miesiąc lipiec został odnotowany jako najcieplejszy. Najdłuższą porą roku jest lato, które trwa 114 dni. Zima we Wrocławiu trwa jedynie 79 dni. Dostępna jest dla miasta Wrocław pogoda godzinowa. Dzięki temu turyści planujący zwiedzić miasto, nie muszą martwić się, że spotka ich deszcz. 

Wrocław Zabytki i Architektura 

Architektura Wrocław to coś, co jest w stanie zachwycić każdego. Do zabytków architektury znajdujących się we Wrocławiu należą: 

  • Kamienica Pod Złotym Dzbanem
    Kamienica Pod Złotym Dzbanem mieści się w południowej części Wrocławskiego Rynku. Jej historia zaczyna w średniowieczu gdy na jej miejscu stał Dom Pod Złotym dzbanem, który spłonął. Miejsce to zostało wielokrotnie przebudowywane. Znajdujące się w Kamienicy Pod Złotym Dzbanem Piwnice charakteryzują się nutką tajemniczości, ponieważ według legendy rycerz Zbyszek, który brał udział w bitwie pod Legnicą zakopał w nich przekazywane z pokolenia na pokolenie szczątki mitycznego, prasłowiańskiego Złotego Dzbana Obfitości.
     
  • Kamienica Pod Złotym Psem
    Kamienica Pod Złotym Psem pierwotnie była ukształtowana w stylu gotyckim. Dopiero dzięki wrocławskiemu architektowi zyskała ona formę barokową. Kamienica posiada cztery osie okien. Fasa jest ozdobiona puttami, a także naczółkami na przemian półkolistymi i trójkątnymi. Portal z kolumnami oraz godłem “ Złotego Psa” pojawił się dopiero w 1730 roku. Najbardziej znaną legendą dotyczącą Kamienicy Pod Złotym Psem jest opowieść o odgłosach praw stolarskich, które dochodziły z pustego strychu. 
     
  • Katedra św. Jana Chrzciciela
    Katedra św. Jana Chrzciciela jest to jeden z najważniejszych oraz najpopularniejszych zabytków Wrocławia. Pierwszy Kościół powstał w 1000 roku. Swój ówczesny kształt zyskał dopiero w 1926 roku. Budowla posiada przepiękne kształty oraz bogate wyposażenie zabytkowe. Znajdują się w niej unikatowe rzeźby oraz obrazy. 
     
  • Katedra św. Marii Magdaleny
    Katedra św. Marii Magdaleny posiada dwie wieże połączone mostkiem, który został nazwany “Mostkiem Czarownic”. W jednej z wież znajdował się słynny Dzwon Grzesznika, który był odlany przez mistrza ludwisarskiego Michaela Wilde. 
     
  • Kościół św. Elżbiety
    Kościół św. Elżbiety jest jedną z najbardziej znanych świątyń znajdujących się we Wrocławiu. Charakteryzuje się on ponad 90-metrową wieżą. Cała budowla utrzymywana jest w stylu gotyckim. Znajduje się w nim wiele cennych zabytków do których należą między innymi gotyckie sacramentarium oraz barokowy ołtarz. 
     
  • Kościół św. Idziego
    Kościół św. Idziego jest jednym z najstarszych budynków zachowanych we Wrocławiu. Kościół Świętego Idziego jest również najstarszym działającym Kościołem w tym mieście. Jest on zbudowany w stylu architektury romańskiej. 
     
  • Pałac Królewski
    Pałac Królewski we Wrocławiu był dawniej zamkiem królów Pruskich. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Historycznego oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej. Muzeum ciągle gromadzi różnego rodzaju zabytki dotyczące sztuki, a także historii, która nawiązuje do rozwoju miasta. Znajdują się tam również ikonografie, grafiki, fotografie, a także wiele innych unikalnych eksponatów. 
     
  • Synagoga pod Białym Bocianem
    Synagoga pod Białym Bocianem służy wrocławskim Żydom. Aby umówić się na jej zwiedzanie, należy wcześniej umówić termin z biurem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Centrum Informacji Żydowskiej lub Fundacją Bente Kahan.
     
  • Uniwersytet Wrocławski
    Uniwersytet Wrocławski jest wyższą szkołą państwową. Jest to jedna z najdłuższej funkcjonujących uczelni w Europie. Powstanie jej zawdzięcza się jezuitom oraz cesarzowi austriackiemu Leopoldowi I. Jest to najszybciej rozwijająca się jednostka uniwersytecka na Dolnym Śląsku oraz jedna z najlepszych uczelni znajdujących się w Polsce.
     
  • Arsenał Miejski
    Arsenał Miejski został wzniesiony w 1459 roku w stylu gotyckim. Na początku pełnił on funkcję spichlerza oraz miejsca przechowywania broni. Obecnie w Arsenale Miejskim znajduje się Muzeum Archeologiczne, Muzeum Militariów, a także Archiwum Budowlane Muzeum Architektury. 
     
  • Baszta Niedźwiadka
    Baszta Niedźwiadka jest elementem średniowiecznego systemu fortyfikacyjnego. W czasie II Wojny Światowej została poważnie zniszczona. Podczas realizacji odbudowy wbudowano w jej ścianę rzeźbę niedźwiadka. Stąd właśnie pochodzi nazwa budowli. Aktualnie mieści się w niej restauracja z daniami kuchni tajskiej w wersji wege.
     
  • Brama Kluskowa
    Brama Kluskowa jest bramą, która łączy budynki kościoła św. Idziego oraz Domu Kapituły. Wiąże się z nią jedna z najbardziej popularnych legend dotyczących Wrocławia. Legenda opowiada o chłopie, któremu żona robiła kluski śląskie. Warto ją przeczytać, aby dowiedzieć się więcej szczegółów. 
     
  • Brama Mikołajska
    Brama Mikołajska powstała w XIV wieku. Została ona zniszczona w wyniku wojen napoleońskich. Obecnie zarys jej fundamentów jest bardzo słabo widoczny. 
     
  • Brama Odrzańska
    Brama Odrzańska została przebudowana conajmniej dwa razy. Została zburzona po kapitulacji pruskiego garnizonu. Jej lokalizacja znajduję się na przedłużeniu ulicy Odrzańskiej.
     
  • Brama Oławska
    Brała Oławska składa się z zewnętrznej oraz wewnętrznej bramy. Została zburzona w 1807 roku podczas burzenia wrocławskich fortyfikacji przez Francuzów. Aktualnie zachowały się tylko jej fundamenty.
     
  • Brama Świdnicka
    Brama Świdnicka przestała istnieć podczas rozbiórki murów obronnych Wrocławia w 1807 roku. Zachował się jedynie budynek w którym obecnie mieści się galeria sztuki.
     
  • Domek Gotycki
    Domek Gotycki jest budynkiem w kształcie stożka. Obecnie mieści się w nim przedszkole Sióstr Salezjanek. 
     
  • Dzielnica Czterech Wyznań
    Dzielnica Czterech Wyznań jest zamieszkiwana przez Żydów, Katolików, Prawosławnych oraz Protestantów. Jest nazywana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Otwarte zostały tam liczne kawiarnie, restauracje i kluby.
     
  • Kamienica Dwór Polski
    Kamienica Dwór Polski jest gotycko-renesansową budowlą, która posiada elementy barokowe. Jest związana z gastronomią. Aktualnie mieści się tam hotel o tej samej nazwie oraz Restauracja Rycerska.
     
  • Kamienica Heinricha von Rybischa
    Powstała ona na zlecenie Henricha von Rybischa. W jej fasadzie umieszczono jego podobizny oraz jego żony, a także scenę narodzin ich syna. Teraz znajduje się tam Galeria Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta.
     
  • Kamienica Pod Gryfami
    Kamienica pod Gryfami powstała pod koniec XVI wieku. Przeszła ona dużą metamorfozę. Obecnie zachował się na balustradzie pierwszego piętra autentyczny napis: Stöckel.
     
  • Kamienica Pod Starą Szubienicą
    Kamienica Pod Starą Szubienicą nazwę odziedziczyła dzięki szubienicy, która znajdowała się w miejscu. Była ona wielokrotnie przebudowywana. Aktualnie w tym miejscu mieści się restauracja Cesarsko-Królewska.
     
  • Kościół Najświętszego Imienia Jezus
    Kościół Najświętszego imienia Jezus jest jedną z najpiękniejszych budowli barokowych we Wrocławiu. Znajduje się w nim ołtarz główny, wykonany przez znanego artystę, Krzysztofa Tauscha. Teraz służy on potrzebom duszpasterstwa akademickiego
     
  • Ossolineum
    Ossolineum jest jedną z najstarszych oraz największych bibliotek we Wrocławiu. Prowadzi ona działalność naukową, a także wydawniczą. Można tam dojechać autem i komunikacją miejską. Biblioteka jest otwarta wyłącznie od poniedziałku do piątku.
     
  • Ostrów Tumski
    Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Wrocławia. Warto tam zobaczyć pomnik św. Jana Nepomucena, most Tumski, a także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
     
  • Pałac arcybiskupi we Wrocławiu
    Pałac arcybiskupi jest jednopiętrowym budynkiem wykonanym w stylu klasycystycznym. Wiąże się on z historią dotyczącą wypłacenia przez działaczy opozycyjnych “ Solidarności” 80 mln złotych z konta bankowego oraz schowania ich w rezydencji arcybiskupów na Ostrowie Tumskim.
     
  • Ratusz 
    Ratusz znajduje się w centrum Rynku we Wrocławiu. Jest on historyczną siedzibą władz, a także skarbem architektury na skalę europejską. W jego okolice najlepiej dojechać tramwajem.

Wrocław atrakcje

  • Wrocławskie Krasnale
    Jedną z najpopularniejszych atrakcji w mieście są Wrocławskie Krasnale. Na terenie miasta znajduje się aż około 350 figurek. Mapy dotyczące w których dokładnie punktach są umieszczone krasnale, można zdobyć nawet w kiosku ze względu na ich popularność. Istnieją również specjalne przewodniki, które opisują każdego krasnala. 
  • Kolorowe Podwórka we Wrocławiu
    Wypełnione malunkami bajkowych postaci bohaterów, kopii słynnych prac, ale także mieszkających tam ludzi i ich pupili
  • Rejs po Odrze we Wrocławiu
    Jest to doskonała opcja dla osób, które chciałyby odpocząć, a zarazem podziwiać zabudowę miasta z poziomu rzeki. Istnieje możliwość przepłynięcia z centrum do Warszawskiego zoo. Jeśli ktoś szuka w mieście Wrocław atrakcje na weekend, idealnie właśnie sprawdzi się ten rejs.
  • Ogród Japoński we Wrocławiu
    Jest częścią Parku Szczytnickiego. Ogród Japoński we Wrocławiu to pozostałość po Wystawie Światowej, która odbywała się w 1913 roku.
  • Zoo Wrocław i Afrykarium
    ZOO Wrocław to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Znajdują się tam olbrzymie akwaria oraz fauna i flora Afryki.
  • Hydropolis
    To centrum wiedzy poświęcone wodzie. Hydropolis we Wrocławiu posiada aż 9 stref tematycznych, które zainteresują dorosłych jak i dzieci.
Wrocław  logo

Pogoda Wrocław

    Miasta

  1. Wrocław
  2. Poznań
  3. Warszawa
  4. Rzeszów
  5. Konin
  6. Toruń
  7. Tarnów
  8. Olsztyn
  9. Łańcut
  10. Lipno
  11. Jelenia Góra
  12. Jarosław

Urzędy Wrocław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS