Poznań herb

Poznań

Pogoda Poznań – na jutro, długoterminowa. Poznań atrakcje dla dzieci i dorosłych. Poznaj historię miasta Poznań, koziołki Poznań, mapa, symbole miasta.

Miasto Poznań

Poznań jest zlokalizowany w zachodniej części Polski dokładniej na pojezierzu Wielkopolskim. Przez Poznań przepływa rzeka Warta, a samo miasto mieści się u ujścia rzeki Cybiny. Już od 1999 roku Poznań został oficjalnie ogłoszony jako stolica województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Warto wiedzieć, że Miasto Poznań razem z całym powiatem poznańskim jak i okolicznymi gminami Oborniki Skoki Szamotuły i Śrem kreuje aglomerację poznańską.

Z czego jest znany Poznań? Głównym symbolem miasta Poznań są dwa stykające się koziołki. Kulinarnym symbolem Poznania jest rogal świętomarciński, a także pyry i gzik. Jeżeli chodzi o architektoniczny symbol miasta Poznań, można śmiało stwierdzić, iż jest nim Katedra.

Miasto Poznań stanowi punkt kluczowy na mapie Polski pod względem drogowym i kolejowym. Na terenie Poznania znajduje się międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica. Poza aspektem transportowym Poznań stanowi jedno z bardziej znanych miast, biorąc pod uwagę edukację. Każdego roku do Poznania przyjeżdżają studenci, którzy mogą kształcić się na 25 uczelniach wyższych dostępnych na terenie miasta.

W Poznaniu znajdują się atrakcje dla turystów, ale również ośrodku kultury, z których korzystają mieszkańcy miasta. W poznaniu można znaleźć takie obiekty jak:

 • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
 • Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego,
 • Polski Teatr Tańca,

Oczywiście na terenie miasta działają również liczne galerie sztuki, teatry i kina.

Historia Poznania

Historia Poznania miasta sięga już X wieku kiedy w mieście znajdowała się siedziba władców Polski. Niewiele osób wie, iż Poznań przez kilka lat stanowił stolice Polski. Jeżeli chodzi o prawa miejskie według historyków, Poznań uzyskał je w 1253 roku. Kluczowe dla historii Poznania są powstania wielkopolskie, które odbywały się kolejno w 1794 r., 1806 r., 1846 r., 1848 r. oraz W latach 1918–1919. W mieście Poznań historia jest bardzo ważna szczególnie dla mieszkańców.

Skąd pochodzi nazwa Poznań? Według najczęściej przytaczanej legendy Nazwa miasta Poznań pochodzi od słowa ‘poznaję’. Mówi się, iż nad rzeką Cybiną, u której ujścia leży miasto, spotkali się przywódcy plemion słowiańskich Lech, Czech i Rus. Mieli oni jednocześnie wykrzyknąć właśnie to słowo. Warto również wspomnieć, że pochodzenie nazwy Poznań przypisuje się również władcy grodu o imieniu Poznan, na którego cześć miało zostać nazwane miasto.

Atrakcje Poznań

Co można zobaczyć w Poznaniu? Miasto oferuje odwiedzającym wiele atrakcji. W Poznaniu dostępne jest ZOO, Palmiarnia, ale również ciekawe muzea takie jak Muzeum Pyry Poznań czy Muzeum Sztuk Użytkowych.

Biorąc pod uwagę, iż koziołki są symbolem Poznania, są one jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Znajdujące się renesansowym ratuszu w Poznaniu koziołki stanowią największą atrakcję o godzinie 12:00. Właśnie wtedy stukają się one swoimi rogami. Poznań koziołki odpala również o godzinie 15:00 dla osób, którym nie udało dotrzeć na rynek w samo południe.

Oczywiście w mieście Poznań atrakcje są zarówno bezpłatne jak i mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. 

Dostępne atrakcje dla dzieci Poznań podzielił według grup wiekowych. Osoby młodsze zachęca się do odwiedzenia palmiarni, ZOO czy licznych placów zabaw.  W mieście Poznań atrakcje dla dzieci nieco starszych to między innymi Teatr Cortiqué. Ciekawym punktem na mapie Poznania może okazać się również Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa. Natomiast dla wszystkich grup wiekowych poleca się Rogalowie Muzeum w Poznaniu.

Poznań atrakcje turystyczne:

 1. Park Cytadela w Poznaniu
 2. Palmiarnia Poznań
 3. Stary Browar
 4. Rynek
 5. Koziołki
 6. Zamek Cesarski
 7. Teatr Wielki w Poznaniu
 8. Nowa Synagoga
 9. Zamek Królewski
 10. Pomnik Starego Marycha

Wymienione powyżej atrakcje w Poznaniu są obowiązkowym punktem na mapie miasta. Oczywiście w mieście Poznań atrakcje dla par to między innymi Park Cytadela. Podróżującym we dwoje poleca się również pobliski Ostrów Tumski. 

Kto mieszka w Poznaniu? 
Ile km ma Poznań?

Lotnisko Poznań-Ławica

Lotnisko w Poznaniu jest międzynarodowym portem lotniczym. Nie każdy wie, że Lotnisko Poznań Ławica jest jednym z najstarszych w Polsce. Nazwa Poznań Ławica pochodzi od położonego osiedla samorządowego Ławica. Samo lotnisko nie jest zbytnio oddalone od centrum.

Adres: Bukowska 285, 60-189 Poznań

Władze miasta zadbały, aby odwiedzający mogły w łatwy sposób skorzystać z usług portu lotniczego Poznań Ławica. Dojazd jest możliwy zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Podobnie jak inne lotniska również Poznań Ławica odloty jak i przyloty wyświetla na tablicach stacjonarnie. Informacje na ten temat publikowane są również online. Dostępne w lokalizacji, jaką jest Poznań lotnisko stanowi ważną część historii miasta.

Pogoda Poznań

Klimat i pogoda w Poznaniu klasyfikowany jest raczej jako łagodny. Zarówno lata jak i zimy w Poznaniu nie są ekstremalne. Podobnie jak w innych metropoliach również w Poznań pogoda potrafi być zmienna.

Dostępna pogoda długoterminowa Poznań powinna stanowić jedynie wskazówkę dla osób planujących podróż. Dokładne przewidzenie warunków atmosferycznych dużo wcześniej nie jest tak dokładne. Z tego względu zaleca się sprawdzić temperatury dzień wcześniej, korzystając z usługi, jaką jest Pogoda Poznań jutro. Oczywiście Pogoda na jutro Poznań nie daje całkowitej pewności co do sprawdzenia się prognozy, jednak szanse powodzenia są dużo większe niż w przypadku prognozy długoterminowej.

Turyści, którzy są zainteresowani frazą pogoda Poznań godzinowa, również mają możliwość uzyskania informacji o rozkładzie temperatur danego dnia. Informacje te są szczególnie przydatne podczas planowania, które atrakcje w Poznaniu zobaczyć.

Poznań logo

Pogoda Poznań

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS