Warszawa herb

Warszawa

Warszawa dzielnice, najstarsze dzielnice Warszawy. Pogoda Warszawa – godzinowa, na jutro, długoterminowa. Co zobaczyć w stolicy, atrakcje Warszawa.

Warszawa – m.st. Warszawa

Warszawa jest aktualnie największym miastem w Polsce. Stanowi ona zarówno stolice województwa mazowieckiego jak i stolicę Polski. Warszawa od jakiegoś czasu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu pod względem liczby ludności, a także wielkości powierzchni.

Oczywiście miasto Warszawa stanowi również centrum wydarzeń politycznych w kraju ze względu na znajdujące się w niej siedziby prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Sejmu i Senatu. W Warszawie znajduje się również siedziba Rady Ministrów oraz NBP.

Z czego znana jest Warszawa na świecie?

Warszawa jest wyjątkowym miastem na mapie Polski nie tylko ze względu na swoją historię, ale również w odniesieniu do panującego w niej ustroju. Stolica jako jedyne miasto w Polsce jest określona oddzielną ustawą. W 2002 roku stała się ona gminą miejską posiadającą status miasta na prawach powiatu. Warszawa składa się z 18 dzielnic stanowiących podmioty pomocnicze. Dzielnice w Warszawie opisano odpowiednio poniżej.

Pochodzenie nazwy Warszawa

Dlaczego Warszawa nazywa się Warszawa? Na temat etymologii słowa Warszawa krąży wiele legend. Jedną z historii mającą wyjaśnić pochodzenie nazwy Warszawa jest ta opowiadająca o rybaku Warsie i syrenie Sawie. Według opowieści zamieszkujący brzeg Wisły Wars ujrzał w wodzie syrenkę. Zauroczony jej widokiem rybak postanowił każdej nocy powracać w miejsce, aby móc spotkać Sawę. Ta dwójka zakochała się w sobie bez opamiętania. Silne uczucie jakie połączyło Warsa i Sawę sprawiło, iż dziewczyna mogła wyjść na ląd. W miejscu syreniego ogona pojawiły się nogi. Para zamieszkała w chacie na brzegu w miejscu w którym się poznali. Po czasie chata zmieniła się w osadę, a następnie w potężny gród. Jak głosi legenda pochodzenie nazwy miasta Warszawa pochodzi od połączenia imion założycieli grodu – Warsa i Sawy.

Wielu osobom trudno uwierzyć w prawdziwość tej historii. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż podobnych historii o Warsie i Sawie krąży kilka. Oficjalnie według historyków w dawnych czasach teren obecnej Warszawy zamieszkiwała osoba i jednocześnie właściciel grodu. Częścią wspólną legendy o Warszawie oraz prawdziwej historii nazwy jest fakt, iż pochodzi ona od imienia. To właśnie rycerz Warcisław był panem osady. Zdrobniale jego imię brzmiało Warsz, stąd nazwa grodu Warszowa czy Warszewa.

Jak kiedyś nazywała się Warszawa? Pochodząca od imienia Rycerza Warszowa lub Warszawa niegdyś stanowiła nazwę miasta. W późniejszym czasie ze względu na rozwój języka nazwa przekształciła się w obecnie znaną i obowiązującą Warszawę.

Legendy na temat pochodzenia nazwy miasta Warszawa niewątpliwie są interesujące, a także stanowią ciekawostkę dla odwiedzających, jednak należy pamiętać, aby brać je z lekkim przymrużeniem oka.

Warszawa dzielnice – podział administracyjny Warszawy

Warszawa dzielnice posiada już od 1791 roku, w tym czasie miasto zostało podzielone na siedem cyrkułów. Uprzednio podział obowiązywał na części takie jak Stara Warszawa oraz Nowa Warszawa. Cyrkuły w Warszawie był wiążący aż do 1916 r. W mieście warszawa podział na dzielnice obowiązuje od 1945 roku. W tamtych czasach części miasta posiadały inne nazwy, często były to również numery. Obecnie Dzielnice Warszawa posiada odpowiednio nazwane. W większości z nich działają instytucje takie jak Urząd Dzielnicy przypisany dla mieszkańców odpowiedniej części miasta.

Warszawa dzielnice mapa to często poszukiwana rzecz przez turystów. Stanowi ona szczególne ułatwienie podczas poruszania się po mieście bez przewodnika. Zwiedzając znajdujące się na terenie miasta Warszawa dzielnice mapa google może okazać się najszybszą metodą na odkrycie ciekawych atrakcji. Dostępna mapa Warszawa dzielnice jest również dużym ułatwieniem dla mieszkańców miasta. Niektóre z funkcjonujących na terenie miasta urzędów obsługują interesantów zamieszkujących wybrane dzielnice.

Dzielnice w Warszawie:

 • Mokotów
 • Praga-Południe
 • Ursynów
 • Wola
 • Białołęka
 • Bielany
 • Bemowo
 • Targówek
 • Śródmieście
 • Ochota
 • Wawer
 • Praga-Północ
 • Ursus
 • Żoliborz
 • Włochy
 • Wilanów
 • Wesoła
 • Rembertów

Najstarsze dzielnice Warszawy to te istniejące już w podziale z XVII wieku. Są to Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Wola i Żoliborz. 

Skąd się wzięła nazwa Mokotów?

Pogoda Warszawa

W mieście Warszawa pogoda jest podobna jak w innych dużych miastach. Spowodowane jest to tak zwaną ‘wyspą ciepła’. W centrum często spotykane są opady, a także ulewne burze spowodowane dużym nagrzaniem powietrza. Pogoda Warszawa dla całego miasta może nie być tak dokładna, wielu mieszkańców sprawdza prognozy dla konkretnych dzielnic poprzez wyszukanie pogoda Warszawa Bemowo czy pogoda Warszawa Bielany.

Określana przez synoptyków pogoda Warszawa długoterminowa nie jest gwarantowana. Sprawdzając prognozy dużo wcześniej na przykład wykorzystując funkcje pogoda na 16 dni Warszawa, można być zaskoczonym jak szybko mogą zmieniać się warunki atmosferyczne. Oczywiście najdokładniejszym sposobem uzyskania informacji na temat temperatur, opadów i prędkości wiatru będzie dostępna opcja pogoda Warszawa godzinowa, gdzie opisano warunki atmosferyczne, godzina po godzinie. W Mieście Stołecznym Warszawa pogoda godzinowa może okazać się różna w konkretnych częściach aglomeracji. Szczególnie osoby mieszkające w dwóch odległych dzielnicach mogą zaobserwować jak zmienna jest temperatura.

Co ciekawego można robić w Warszawie? Atrakcje Warszawa

Warszawa jako tak duże miasto ma wiele do zaoferowania, zarówno dla odwiedzających turystów jak i stałych mieszkańców. W metropolii Warszawa atrakcje turystyczne dzielą się na te płatne jak i darmowe. Oczywiście nie jest to jedyna klasyfikacja według których mogą być one podzielone. Niektóre znajdujące aktywności można by przypisać do kategorii Warszawa atrakcje dla dzieci, inne skierowane są do młodzieży, a niektóre dla par.

Warszawa atrakcje:

 1. Starówka
 2. Wisła
 3. Park Fontann Multimedialnych
 4. ZOO w Warszawie
 5. Bazar Różyckiego
 6. Trakt Królewski i Kolumna Zygmunta
 7. Pałac Kultury i Nauki
 8. Łazienki Królewskie
 9.  Bulwary Wiślane
 10. Pomnik Syrenki
 11. Centrum Nauki Kopernik
 12. Planetarium
 13. Muzeum Powstania Warszawskiego
 14. Pałac w Wilanowie
 15. Park odkrywców
 16. Wieża zegarowa
 17. Królikarnia
 18. Ogród Saski
 19. Muzeum POLIN
 20. Neony w Warszawie

Proponowane atrakcje turystyczne Warszawa, zlokalizowane są zarówno na zewnątrz jak i w budynkach. Dzięki dostępnej usłudze jaką jest pogoda Warszawa, można perfekcyjnie zaplanować swój pobyt w mieście.   

Starówka Warszawa

Stare Miasto w Warszawie to miejsce wyjątkowe. Nie każdy wie, iż obiekt Warszawa Starówka został wpisany na listę UNESCO. Osoby odwiedzające stolice mogą w tym miejscu poczuć dawny klimat, dzięki odrestaurowanym kamienicom. Na uwagę zasługuje również Zamek Królewski w Warszawie zlokalizowany na starówce. Obiekt jest ciekawy zarówno pod względem historycznym jak i architektonicznym. Zamek Królewski jest miejscem w którym została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Warszawa Stare Miasto stanowi obowiązkowy punkt na mapie dla turystów. Można odnaleźć tam między innymi kolumnę króla Zygmunta III Wazy. Rynek Starego Miasta w Warszawie jest wyposażony w najbardziej rozpoznawalny symbol miasta – Syrenkę Warszawską.

W okolicy, szczególnie latem działają tu liczne restauracje Stare Miasto Warszawa jest miejscem, gdzie wybór miejsc na obiad czy lunch jest ogromny. Głównie serwowana jest tu tradycyjna kuchnia polska, jednak nie brakuje również lokali serwujących egzotyczne dania.

Warszawa Stare Miasto to miejsce bogate w różnego rodzaju ciekawe obiekty historyczne, poza wymienionymi wcześniej, znajdują się tu również Barbakan, Archikatedra, groby książąt ze średniowiecza oraz niektórych władców Polski.

ZOO Warszawa

Ogród Zoologiczny w Warszawie zlokalizowany jest przy ulicy Ratuszowej 1/3. Ze względu na umiejscowienie tej atrakcji wiele osób może zastanawiać się jak dojechać do ZOO w Warszawie? Pociąg jest jednym ze środków transportu który dowozi zwiedzających w okolice ogrodu. Istnieje również możliwość dojechania do ZOO Warszawa tramwajem. Transport publiczny w tym rejonie jest bardzo rozwinięty, aby ułatwić podróżowanie turystom. Zachęca się do korzystania z miejskiej komunikacji. Istnieje możliwość dojazdu własnym środkiem transportu np. samochodem czy rowerem, jednak należy się liczyć z płatną strefą parkowania w okolicy.

ZOO Warszawa bilety sprzedaje online oraz w kasie stacjonarnie. Ale ile kosztują bilety do ZOO w Warszawie? Cennik uzależniony jest od rodzaju wejściówki. Oczywiście dla uczniów i studentów przewidziana jest zniżka. Również mieszkańcy posiadający kartę warszawiaka mogą liczyć na ulgę. W ZOO Warszawa cennik przewiduje również możliwość zakupu wejściówek rocznych.

ZOO Warszawa godziny otwarcia

W zależności od pory roku godziny otwarcia ZOO Warszawa są różne. Należy mieć to na uwadze planując wizytę. Harmonogram pracy Ogrodu Zoologicznego w Warszawie przewidziany jest na cały rok, oznacza to, że zwiedzać można również zimą.

styczeńponiedziałek-piątek9:00-15:30
weekendy i święta9:00-16:00
lutyponiedziałek-niedziela9:00-16:00
marzecponiedziałek-niedziela9:00-17:00
kwiecieńponiedziałek-niedziela9:00-18:00

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

poniedziałek-piątek9:00-18:00
weekendy i święta9:00-19:00
październikponiedziałek-niedziela9:00-17:00
listopadponiedziałek-niedziela9:00-16:00
grudzieńponiedziałek-piątek9:00-15:30
weekendy i święta9:00-16:00

Metro Warszawa

Warszawa jest jedyny miastem w Polsce które posiada działające i stale rozbudowywaną linie metra. Dodatkowo jest jednym z 153 miast na całym świecie w którym funkcjonuje metro. Warszawskie Metro wyposażone jest w dwie linie. Ten sposób komunikacji jest zachwalany zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Działające w mieście Warszawa Metro to rozwiązanie na zmniejszenie korków w mieście.

Poruszając się środkiem transportu jakim jest Metro Warszawa plan zawierający wszystkie przystanki wraz z możliwymi przesiadkami można odczytać z ekranów znajdujących się przy wyjściu z wagonu

Bilety na metro Warszawa można zakupić w kioskach PUP i biletomatach. Istnieje również możliwość opłacenia przejazdu metrem w Warszawie po zakupie biletu online. Pozwalają na to niektóre banki oraz aplikacje.

Warszawa logo

Pogoda Warszawa

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Urzędy Warszawa

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS