Rzeszów herb

Rzeszów

Uzyskaj informacje na temat Rzeszowa. Najnowsze wiadomości dla mieszkańców, turystów oraz firm na temat Miasta Rzeszowa. Atrakcje Rzeszów i okolice.

Miasto Rzeszów

Rzeszów jest stolicą południowo-wschodniego województwa podkarpackiego, zajmującego część historycznej prowincji Galicja. Miasto Rzeszów posiada duży uniwersytet i politechnikę. Dodatkowo na jego terenie znajdują się również uczelnie niepubliczne takie jak WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, Wyższe Seminarium Duchowne czy Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania WSIiZ Rzeszów

Ile ludzi mieszka w Rzeszowie 2022? Zgodnie z danymi podanymi przez GUS w czerwcu 2022 roku Rzeszów zamieszkiwało 196 637 mieszkańców. Na tamten moment Rzeszów zajmował 15 miejsce w rankingu pod względem ludności. Miasto Rzeszów jest członkiem Unii Metropolii Polskich założonej w 1990 roku, oraz Stowarzyszenia Eurocities założonego w 1986 roku. Miasto posiada trzy konsulaty honorowe: Niemiec, Słowacji i Ukrainy.

Kiedy Rzeszów otrzymał prawa miejskie? Król Kazimierz Wielki przyznał Miastu Rzeszów prawa miejskie 19 stycznia 1354 roku. Później do czasu przekazania miasta rycerzowi Janowi Pakosławic ze Stróżysk,  Rzeszów stanowił miasto prywatne, a także pełnił funkcję rezydencji dla magnatów. Po I Rozbiorze Polski w 1845 roku Rzeszów ponownie stał się wolny. Już w 1944 Rzeszów stanowił siedzibę władzy województwa. Rok później jeszcze przed reformą administracyjną w Polsce, został ustanowiony siedzibą województwa rzeszowskiego, a już od 1999 roku do dziś jest stolica województwa podkarpackiego.

Skąd wzięła się nazwa miasta Rzeszów?

Według językoznawców i historyków pochodzenie nazwy Rzeszów jest upatrywane w imieniu słowiańskiemu – Rzech lub Rzesz. Następnie do imienia dodano końcówkę "ów" co w połączeniu dało nazwę Rzeszów. W latach 50 XIX wieku na terenie Rzeszowa przeważającą część mieszkańców stanowili Żydzi. W tym okresie na miasto mówiono również w żartobliwej formie Mojżeszów.

Położenie Rzeszowa

Jako jedno z największych miast w Polsce i centrum kultury, biznesu i turystyki, Rzeszów jest domem dla wielu światowej klasy atrakcji. Jego bogatej historia można doświadczyć na Starym Mieście, gdzie można zobaczyć piękne brukowane ulice. Położony na granicy Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej Rzeszów jest jednym z szybciej rozwijających się miast w Polsce. Odwiedzający mogą cieszyć się spacerem po deptaku ze sklepami, kawiarniami, restauracjami i miejscami kultury. Położenie Rzeszowa nad rzeką Wisłok w dawnych czasach miało cel strategiczny. Obecnie Wisłok w Rzeszowie stanowi jedną z atrakcji miasta.

Pogoda Rzeszów

Pogoda w Rzeszowie na przestrzeni roku jest zróżnicowana. Z tego względu wielu mieszkańców i odwiedzających jest zainteresowana frazą pogoda Rzeszów długoterminowa. Warto wiedzieć, że lata w Rzeszowa zazwyczaj są ciepłe a niebo podczas trwania tej pory roku jest zachmurzone. W mieście Rzeszów pogoda latem rzadko przekracza 30 °C. Jeżeli chodzi o zimę, w stolicy województwa podkarpackiego zazwyczaj jest ona mroźna i obfita w opady śniegu. Podczas mrozów pogoda godzinowa Rzeszów staje się jedną najczęściej sprawdzanych informacji przez mieszkańców. 

Dla osób które chcą sprawdzić jaka jest pogoda na dziś Rzeszów oferuje wiele niezależnych serwisów regionalnych zawierających taką informację. Pogoda Rzeszów godzinowa to funkcja dostępna całodobowo w portalu. Ciągła analiza meteorologiczna pozwala publikować aktualne informacje na temat godzinowej pogody w Rzeszowie. 

Pogoda długoterminowa Rzeszów określana jest na podstawie wielu czynników. Warto wiedzieć, że w stolicy Podkarpacia a dokładniej mieście Rzeszów pogoda długoterminowa stanowi jedynie informacje o nadchodzącej fali upałów czy mrozów. Oczywiście dane nie są tak dokładne jest przy wykorzystaniu funkcji pogoda Rzeszów jutro.

Rzeszów atrakcje

Atrakcje Rzeszów, co warto zobaczyć w mieście? Stolica województwa podkarpackiego, mimo iż posiada dużą liczbę mieszkańców, podczas zwiedzania nie jest to odczuwalne. Jest tak ze względu na skupisko wielu atrakcji w jednym miejscu.

Atrakcje w Rzeszowie:

 1. Rynek Miejski
 2. Ratusz
 3. Rzeszowskie Piwnice — podziemna trasa turystyczna
 4. Studnia na Rynku
 5. Rezerwat Przyrody Lisia Góra
 6. Filharmonia Podkarpacka
 7. Fontanna Multimedialna
 8. Aleja pod Kasztanami

Dostępne w mieście Rzeszów atrakcje turystyczne w głównej mierze znajdują się w centralnej części metropolii. Sam rynek Rzeszowa utrzymany jest w starym budownictwie, jednak odnowiony zachwyca odwiedzających miasto turystów. W centralnej części miasta znajduje się zabytkowy ratusz który obecnie pełni funkcję siedziby władz miasta.

Zaraz przy ratuszu znajduje się zewnętrzny fortepian, Rzeszów atrakcję te udostępnił do użytku w 2022 roku. Nie jest to koniec dostępnych na rynku w Rzeszowie atrakcji. W niewielkiej odległości od Ratusza znajduje się studnia na Rynku w Rzeszowie.

Aby uatrakcyjnić rynek, Miasto Rzeszów atrakcje dla młodzieży przygotował między innymi w studni. W jej środku pod zabezpieczającą kopułą można zobaczyć ogromną żabę. Dodatkowo osoby które odnajdą specjalny przycisk mogą spowodować, iż figura wyda dźwięk. Osoby młode mogą być zainteresowane otaczającymi rynek w Rzeszowie restauracjami, barami i kawiarniami.

Na całym terenie Rzeszowa znajduje się wiele pomników i dzieł architektonicznych. Jednym z nich jest znajdujący się w małej odległości od rynku Plac Cichociemnych upamiętniający więźniów z Oświęcimia. Symbolem na cześć ofiar jest również znajdujący się na placu pomnik "Przejście 2001".

Atrakcje w Rzeszowie to również rozłożone w całym mieście malownicze murale. Wielu turystów korzystając z pogody wyznacza trasę spaceru tak, aby zobaczyć wszystkie malowidła naścienne w Rzeszowie.

Atrakcje dla dzieci Rzeszów często udostępnia bezpłatnie. Jedną ze skierowanych do najmłodszych inwestycji jest nowy, rozbudowany plac zabaw w rezerwacie przyrody Lisia Góra. Oczywiście niektóre dostępne w Rzeszów atrakcje dla dzieci są prywatne, co wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Dzieci na terenie miasta mogą korzystać z takich atrakcji jak basen, park linowy czy park trampolin.

Układ Słoneczny w Rzeszowie – atrakcje Rzeszów

Jedną z nowszych przygotowaną przez władze miasta atrakcją w Rzeszowie jest Układ Słoneczny. "Kosmiczną atrakcję" w Rzeszowie stanowią specjalnie przygotowane modele planet występujących w układzie Słonecznym. Modele planet są rozmieszczone na terenie Rzeszowa w odpowiednich odległościach zgodnie z przyjętą skalą. Zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą bezpłatnie korzystać z atrakcji. Układ Słoneczny Rzeszów ma na celu uczyć i bawić jednocześnie. Zachęca się do spaceru po mieście i odnalezienia wszystkich planet układu słonecznego.

Lisia Góra Rzeszów

Rezerwat Przyrody Lisia Góra to zlokalizowany w centrum miasta park wypoczynkowy. Oferowane przez rezerwat Lisia Góra Rzeszów atrakcje to między innymi miejsce do samodzielnego grillowania lub rozpalenia ogniska. W tym miejscu można również wypożyczyć rowek wodny czy kajak i korzystać z uroku sąsiadującego Wisłoka.

Dodatkowo Rzeszów Lisia Góra, może zaoferować ścieżki rowerowe, a także las w którym można bez obaw spacerować. Na terenie parku znajdują się również restauracje i kawiarnie.

Fontanna Multimedialna Rzeszów

W okresie letnim w Rzeszowie działa fontanna multimedialna. Jest ona ogólnodostępna i bezpłatna dla każdego. Fontanna Multimedialna Rzeszów to atrakcja głównie dla dzieci. Podczas cieplejszych dni w okolicy wodotrysku można zobaczyć dzieci z rodzicami. Obecnie Fontanna Multimedialna posiada wiele trybów tryskania wodą jest to między innymi labirynt wodny z którego uczestnicy muszą się wydostać przed zakończeniem czasu, aby uniknąć zmoczenia.

Wieczorami odbywają się pokazy Fontanny Multimedialnej w Rzeszowie z tancerzami i/lub światłami. Cały spektakl opatrzony jest odpowiednią muzyką. Zwłaszcza godzinami wieczornymi po zachodzie słońca pokazy fontanny multimedialnej cieszą się dużym zainteresowaniem.

Rzeszów logo

Pogoda Rzeszów

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS