e-Urząd Skarbowy

e-Urząd Skarbowy

e-Urząd Skarbowy zmiany w 2022 roku. Całodobowy e-Urząd Skarbowy 24h. Usługi w e-Urzędzie Skarbowym, nowości. e-Urząd Skarbowy logowanie.

Co to jest e-Urząd Skarbowy?

Podatnicy często zadają pytanie, czym jest e-Urząd Skarbowy. Właściwie jest to usługa udostępniona dla interesantów od 2021 roku. od tego czasu do e Urzędu Skarbowego stale wprowadzane były ulepszenia, nowe usługi, a także potrzebne aktualizacje. E-Urząd Skarbowy to strona internetowa, która pozwala podatnikom na realizacje formalności online. Główną zaletą e-US jest całodobowa dostępność.

Odwiedzając serwis podatki.gov.pl można uzyskać dostęp do e-Urzędu Skarbowego. Witryna również pozwala zalogować się do elektronicznego Urzędu. Warto wiedzieć, że nie trzeba iść do Urzędu Skarbowego osobiście w celu uzyskania danych logowania. 

e-Urząd Skarbowy jest wygodną platformą dla podatników, która pomaga w komunikacji między interesantami a Krajową Administracją Skarbową. Elektroniczny urząd pozwala na realizacje wielu spraw. Takie rozwiązanie ma również duży wpływ na zmniejszenie się ilości osób oczekujących w kolejkach w stacjonarnych US w Polsce.

e Urząd Skarbowy – co można załatwić?

Urząd Skarbowy online w 2022 roku osiągną swoją pełną funkcjonalność. Usługa działa 24/7 w przeciwieństwie do tradycyjnych US dostępnych stacjonarnie. Jak wynika z oficjalnego stanowiska w 2022 roku Urząd Skarbowy stał się w pełni funkcjonalną platformą. Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym? e Urząd Skarbowy udostępnia usługi takie jak Twój e-PIT, e-mikrofirma, wykaz wszystkich mandatów karnych podatnika, a także płatności online. Dodatkowo e Urząd Skarbowy udostępnia dane interesanta, a także jeżeli prowadzi działalność gospodarczą daną na jej temat. W e-Urząd Skarbowy dostępne są również informacje dotyczące indywidualnego rachunku podatnika. Często nazywany również mikrorachunkiem podatkowym. Oczywiście po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego dostępne są wszystkie złożone w formie elektronicznej dokumenty, historie logowania i płatności. 

Jakie dokumenty można złożyć w e-Urzędzie Skarbowym? Usługa online pozwala na przekazanie pism w sprawie wyjaśnienia wpłaty, ale także wnioski o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku w ramach innych zobowiązań wobec US. Poza wyżej wymienionymi dokumentami poprzez e-Urząd Skarbowy można przekazać czynny żal oraz zawiadomienie ZAW-NR.

Warto wiedzieć, że e Urząd Skarbowy posiada wbudowany moduł płatności elektronicznych. Oznacza to, że wszelkie opłaty mogą być skierowane do US online.

Urzad Skarbowy e-PIT

Jedną z często wykorzystywanych usług w e-Urzędzie Skarbowym jest Twój e-PIT. W 2022 roku należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Może w tym pomóc usługa Twój e-PIT. Jest ona dostępna po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego. Co dokładnie znajduje się w Twój e-PIT? Oczywiście wygenerowane przez Urząd Skarbowy deklaracje podatkowe PIT-28, PIT-26, PIT-37 i PIT-38. Oświadczenia przygotowano dla podatników, którzy w 2021 roku odprowadzali składki podatku dochodowego. e Urzad Skarbowy PIT udostępnia dla osób, które zalogują się jednym z wybranych sposobów.

Warto wiedzieć, że Twój e-PIT działa nie tylko w języku polskim, ale także w wersji po angielsku i ukraińsku.

W związku z dużym zainteresowaniem może zdarzyć się, iż w dniu udostępnienia uzupełnionych deklaracji podatkowych e urzad skarbowy nie działa. Nie wynika to z błędu na stronie internetowej a jedynie z przeciążenia serwerów usługi Twój e-PIT. Wraz z odciążeniem hostu usługi znów będą dostępne.

Należy pamiętać, iż przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową deklarację podatkowe trzeba zweryfikować. W systemie e-PIT mogą znaleźć się błędy, z tego powodu należy dokładnie przeglądnąć dokument przed jego zatwierdzeniem.  Dla których osób sytuacja podatkowa nie jest skomplikowana, zaleca się korzystanie z usługi dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Mimo wszystko jest do duże ułatwienie dla dużej ilości osób.

Kiedy warto wypełnić zeznanie podatkowe samemu? W przypadku gdy pracodawca oddeleguje podwładnego do pracy za granicą, ale również gdy dochody otrzymywane w roku rozliczeniowym pochodziły z wielu różnych źródeł. Często zgłaszanym problemem przy korzystaniu z usługi e-PIT w e Urzędzie Skarbowym jest brak odczytu danych z deklaracji PIT-11 z pracy poza Polską. Dodatkowo należy pamiętać, że Urząd Skarbowy przydziela tzw. ulgę na dziecko. W innym przypadku dane dotyczące przysługującego upustu należy uzupełnić samodzielnie.

Nowości w e-Urzędzie Skarbowym w 2022 roku

Po raz pierwszy poprzez e-Urząd Skarbowy 2022 będzie możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, jeżeli w roku poprzednim prowadzili oni działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym. Należy dodać, że istnieje taka możliwość jedynie w przypadku gdy nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Usprawnieniem, które pojawiło się w e Urzędzie Skarbowym w 2022 roku jest także przeniesienie informacji o stanie rozliczenia nadpłaty przekazanego podatku. Taka funkcjonalność jest szczególnie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty PIT. Dodatkowo w zmiany w e Urzędzie Skarbowym 2022 dotyczą przeniesienia historii płatności bezpośrednio do e-US.

E-Urząd Skarbowy logowanie

Czy aby skorzystać z e-Urzędu Skarbowego, należy się zarejestrować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. e-Urząd Skarbowy logowanie możliwe jest na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest logowanie poprzez login.gov.pl. Dokładnie oznacza to przejście przez proces logowania do e-Urzędu Skarbowego z wykorzystaniem profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. E-urząd skarbowy profil zaufany to narzędzie, które pozwala potwierdzić tożsamość online. Takie logowanie do e-Urzędu Skarbowego pozwala uzyskać dostęp do wszystkich usług. Należy pamiętać, że logowanie z wykorzystaniem dowodu z elektroniczną warstwą jest możliwe jedynie dla osób, które posiadają czytnik NFC w telefonie lub specjalne urządzenie podłączane bezpośrednio do komputera. 

Kolejnym sposobem logowania jest podanie danych podatkowych – numer PESEL lub NIP oraz odpowiednia kwota przychodów. Należy pamiętać, że taki sposób logowania do e-Urzędu Skarbowego gwarantuje jedynie dostęp do własnych danych i usługi Twój e-PIT.

Ostatnim oferowanym przez Krajową Administrację Skarbową sposobem logowania się jest do e-US jest wykorzystanie mobilnej aplikacji mObywatel. Program działa zarówno na smartfonach z systemem android, jak i IOS.

E-Urząd Skarbowy zaświadczenie o dochodach

W ramach działania portalu e-Urząd Skarbowy istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach. Jak uzyskać takie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego? Oczywiście można skierować się osobiście do odpowiedniej placówki, ale warto pamiętać, że niektóre formalności mogą być załatwiane przez Internet. Zaświadczenie o dochodach można pobrać z e Urzędu Skarbowego. Platforma umożliwia także złożenie odpowiedniego wniosku.

Liczba wyświetleń: 3366Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS