Jak sprawdzić pod który urząd skarbowy podlegasz?

Jak sprawdzić pod który urząd skarbowy podlegasz?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do składania deklaracji podatkowych oraz opłacania podatku do właściwego urzędu skarbowego. Jak sprawdzić jaki jest dla nas prawidłowy urząd skarbowy?


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawach podatków dochodowych, organ podatkowy ustalany jest według miejsca zamieszkania. Jedynym wyjątkiem są podatnicy opodatkowani na zasadzie karty podatkowej.

 

Rozliczenia podatku VAT? Jaki urząd

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się za podatkiem VAT, właściwym urzędem jest ten sam co w przypadku rozliczeń podatku dochodowego.

 

Jaki urząd w przypadku zmiany miejsca zamieszkania?

Jeśli w trakcie roku podatkowego zmienimy miejsce zamieszkania, to następuje wtedy zmiana urzędu skarbowego do rozliczeń podatku dochodowego. Właściwość urzędu skarbowego określana jest według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.


W jaki sposób sprawdzić jaki urząd skarbowy jest właściwy?

Należy wejść na stronę najbliższego urzędu skarbowego i sprawdzić czy obejmuje on region w którym jesteśmy zameldowani. Innym sposobem jest skorzystanie z wyszukiwarki pod jaki urząd skarbowy podlega nasza miejscowość poprzez uzupełnienie danych dotyczących naszego miejsca zamieszkania.

Liczba wyświetleń: 144