3 Wojna Światowa

3 Wojna Światowa

III Wojna Światowa, czy jest możliwa? Zagrożenia dla Polski - 3 Wojna Światowa. Rosja Ukraina przyczyny i przebieg konfliktu. 3 Wojna Światowa kiedy?

III Wojna Światowa 

3 wojna światowa jest tematem rozważania od dawna przez wiele osób w tym pisarzy i analityków. Powstały na ten temat dzieła literackie stanowiące analizę sytuacji geopolitycznej na świecie. Jednym z takich dzieł jest utwór Jacka Bartosiaka „Nadchodzi III Wojna Światowa”. Utwór może odpowiedzieć na pytanie Kiedy wybuchnie III wojna światowa? Autor ogłasza również kontrowersyjną tezę, iż 3 Wojna Światowa już się zaczęła.

Rosja – Ukraina. Aktualna sytuacja, przyczyny konfliktu na wschodzie

Mówiąc o teoretycznej 3 wojnie światowej, należy znać podłoże konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą. Pomoże to zrozumieć to obecne działania obu krajów. Jeżeli chodzi o konflikt rosyjsko-ukraiński, ma on swoją genezę w już w 2013 roku podczas gdy trwały liczne protesty na Ukrainie – Euromajdan. W tym czasie rozpoczęły się liczne demonstracje w związku z nie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Manifestacje i protesty odbywały się w całym kraju, ale głównie na ulicach Kijowa. Sytuacja rozwijała się a agresja ze strony milicji Ukraińskiej, była jedynie momentem zapalnym dla protestujących. Nazwą Euromajdan okraszono cały ruch społeczny związany protestami przeciwko odrzuceniu umowy z UE. Bunt na Ukrainie zakończył się decyzją Wiktora Janukowycza – prorosyjskiego polityka – o przywróceniu konstytucji Ukrainy z 2004 roku. Przeprowadzono także wcześniejsze wybory. Janukowycz opuścił kraj, a decyzją parlamentu został usunięty z pełnionego przez niego urzędu. Zwycięski Euromajdan doprowadził do wytworzenia się tendencji separatystycznych w regionach zachodnich Ukrainy zamieszkanych w głównej mierze przez Rosjan. Sytuacja zakończyła się aneksją Krymu przez Rosję, a w także w rezultacie wybuchła wojna w Donbasie – konflikt zbrojny. Spór przeprowadzono między zamieszkującymi teren Rosjanami, który zostali wsparci przez Rosyjską Armie a siłami Ukraińskimi. Od 2014 roku w Donbasie wciąż trwają walki. Konflikt trwa ciągle z różnym natężeniem. Na początku 2022 władze Rosji zaczęły ponownie podsycać napięcie w rejonie Donbasu, jednocześnie domagając się roszczeń wobec Ukrainy, a także Zachodniej części Europy.

Żądania stawiane przez Rosję mają na celu osłabienie pozycji Ukrainy. W wymaganiach Federacji Rosyjskiej znajduje się między innymi gwarancja nierozszerzania sojuszu Transatlantyckiego o Ukrainę, a także wycofanie infrastruktury NATO do granic z 1997 roku. Ma to zapewnić brak ochrony Ukrainy przez inne państwa. Zapowiedziane zostały również kroki militarne, jakich podejmie się Rosja w przypadku niezrealizowania wcześniej wspomnianych żądań. Według opinii publicznej, ekspertów jak i rządzących państwami zachodnimi zagrożenie militarne ze strony Rosji jest realne, czego dowodem jest gromadzenie się wojsk przy granicy z Ukrainą. Zdaniem niektórych istnieje prawdopodobieństwo wybuchu 3 wojny światowej.

Memorandum budapesztańskie

Dosyć istotną kwestią w konflikcie rosyjko-ukraińskim jest Memorandum budapesztańskie. Po rozpadzie związku radzieckiego na terenie Ukrainy pozostała większa część broni nuklearnej. Państwa takie jak Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Irlandia Północna. Arsenał nuklearny z terenów Ukrainy został przekazany Federacji Rosyjskiej. W zamian przywódcy wyżej wymienionych państw podpisali Memorandum Budapesztańskie. Na jego mocy Ukrainie została zagwarantowana  suwerenność i niezależność granic po wsze czasy. Akt został podpisany w 1994 roku. Rosja już w 2014 naruszyła podpisaną umowę wraz z przejęciem Kremla. Memorandum Budapesztańskie gwarantuje również Ukrainie brak ataków zbrojnych oraz zakaz użycia siły w celu naruszenia niezależności terytorialnej bądź politycznej. Dodatkowo umowa stanowiła jasno, jedyny atak, jaki może nastąpić ze strony Rosji, UK lub USA to odpowiadający na agresje Ukrainy - w formie samoobrony. Te 3 państwa zobowiązały się do niestosowania broni jądrowej przeciw Ukrainie. Jak wiadomo w lutym 2022 roku, Rosja nie zważając na podpisane Memorandum Budapesztańskie, po raz kolejny naruszyła suwerenność Ukrainy, a także wywołała konflikt na szczeblu światowym. Dodatkowo w swoim przemówieniu przywódca Rosji ogłosił wprowadzenie głowic nuklearnych w stan podywższonej gotowości.

Wojna na Ukrainie – przebieg konfliktu Rosja Ukraina

Dokładnie 18 lutego prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki wygłosił przemówienie, w którym przekazał o otoczeniu Ukrainy przez Wojska Rosyjskie. Wywód Joe Bidena utwierdził opinię publiczną, iż prezydent Putin podjął decyzje na temat rozpoczęcia działań zbrojnych. Potwierdza to zgromadzenie wokół Ukrainy 80% wojska potrzebnego do przeprowadzenia inwazji.

21 lutego podpisany został dekret mówiący o uznaniu niepodległości dwóch samozwańczych republik separatystycznych, na których terenie toczyła się wojna w Donbasie. Tereny te zamieszkane są w większości przez Rosjan nieprzychylnych Ukraińskiemu rządowi. Do Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej przesłano rosyjskie wojska, o których Rosja oficjalnie mówi "siły pokojowe". Oczywiście takie działanie Putina mają na celu podniesienie swojej pozycji w konflikcie. Podjęte przez prezydenta Rosji kroki mają na celu dalsze przejmowanie terenów należących do Ukrainy.

Dnia 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się zbrojna inwazja wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. Flota Federacji Rosyjskiej rozpoczęła atak na niemal całym terytorium Ukrainy. Działania rozpoczęły się od ataków lotniczych, a także rakietowych. Następnie na teren Ukrainy wkroczyły wojska wraz z czołgami. Ataki trwały nieprzerwanie w różnych częściach kraju. Mimo znacznej przewagi Rosji, wojska Ukraińskie nie utrzymały swoją pozycję i zaczęły przejmować odpowiednio kolejne miasta. Mimo wielu wygranych zdążyły się również porażki takie jak Wyspa Węży, która została zaatakowana przez okręt bojowy Rosji. Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się od ataku na lotniska, następnie na stacje kolejowe. celem takiego działania jest utrudnienie przemieszczania się zarówno ludności cywilnej jak i sprzętu militarnego. Według informacji ekspertów celem działań Putina jest przejęcie terenów Ukrainy, a także stworzenie w niej rządu prorosyjskiego. Mimo przewidywań szybkiego przejęcia, wojska ukraińskie nieprzerwanie bronią kraju. Kolejnego dnia inwazji słyszane były wybuchy pochodzące z różnych rejonów Ukrainy. Jak przewiduje świat jednym z celów jest przejęcie stolicy — Kijowa — a także likwidacja rządu w tym prezydenta Ukrainy.

Kolejnego dnia wojny na wschodzie ogłoszona została powszechna mobilizacja wojsk w Ukrainie. Sam Zełenski przystąpił czynnie do walki z agresorem wraz z obywatelami. Takie działanie nie tylko podniosło morale, ale również pokazało siłę władz Ukraińskich. Ludność cywilna Ukrainy pozostaje w ukryciu w miejscach takich jak metro, schrony czy piwnice. Ogromna ilość mieszkańców Ukrainy już pierwszego dnia przystąpiła do natychmiastowego pakowania najpotrzebniejszych rzeczy w wyjazdu z kraju. 25 lutego nastąpił masowy atak rakietowy na Kijów. Mimo starania wojsk rosyjskich Ukraina przejmuje kontrole nad kolejnymi miastami, a także zbiera rosyjskich jeńców wojennych. Drugiego dnia czynnych walk zbrojnych państwa zachodu rozpoczęły czynną pomoc mieszkańcom Ukrainy, natomiast rządzący rozpoczęły nakładanie sankcji na Rosję. W wielu państwach w tym również w Polsce rozpoczęto zamykanie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Dodatkowo podjęto decyzje o wykluczeniu rosyjskich sportowców z meczów i innych wydarzeń takich jak Eurowizja. W tym momencie cyberwojna została wypowiedziana Putinowi przez hakerów utożsamiającymi się z grupą Anonymous. Rosyjskie kanały telewizyjne i radiowe zostały przejęte a w mediach zostały wyświetlane relacje z aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Na terenie wielu miast Europejskich zaczęły się manifestacje. Protesty miały miejsce również w Stolicy Rosji – Moskwie.

26 lutego konflikt zbrojny na Ukrainie wywołał reakcje wielu państw, a także Unii Europejskiej. Rozpoczęto rozmowy na temat nałożenia sankcji na Federację Rosyjską, a także blokadą SWIFT w Rosji. Do Ukrainy przesyłana jest pomoc militarna z różnych państw, a także wspierani są cywile. Z Polski wyjeżdżają busy załadowane darami takimi jak jedzenie, ubrania czy leki. W Kijowie wprowadzono godzinie policyjną. Media Kremla zostały zhackowane przez Anonymous. Jeżeli chodzi o sytuacje Ukraińskich wojsk, miasta zostają utrzymywane.

Następnego dnia na skutek rosyjskiego ostrzału wybuchły lokalne złoża paliwa na Ukrainie. Gazociąg, który został zniszczony jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Mimo tego, iż walki trwają już od kilku dni rosyjskie wojska wciąż napotykają opór ze strony Ukrainy. Wielu dziwi sytuacja, w której potężna Rosja nie może sobie poradzić z oporem dużo mniejszej Ukrainy. Oczywiście jest to pozytywny scenariusz, który zaskoczył zachodnioeuropejskie państwa. Na terenie Ukrainy ciągle bombardowane są kolejne miasta. Dodatkowo na Ukrainę wkroczył zespół wyszkolonego wojska czeczeńskiego. Cała grupa została rozbita przez ukraińską armię w pobliżu lotniska w Hostomlu. Dodatkowo została przejęta duża ilość broni. 27 lutego doszło również do rozmowy prezydenta Ukrainy samozwańczym przywódcą. W przemówieniu Władymir Putin ogłosił mobilizacje sił jądrowych.

Piątego dnia sytuacja ekonomiczna w Rosji pogarsza się, bank centralny podniósł stopy procentowe do 20%. Takie zachowanie jest reakcją na znaczną utratę na wartości rubla. Z pozytywnych informacji ogłoszono, iż pierwszy raz w historii Unia Europejska sfinansuje zakup potrzebnej broni i prześle go do Ukrainy. W całej wspólnocie zamknięto przestrzeń lotniczą dla Rosji, a także agresor został odcięty od  systemu bankowego SWIFT. Rosyjskie wojsko atakuje Charków, w centrum miasta słyszano głośny wybuch. W mieście Mariupol cywile, którzy postanowili pozostać w kraju zostali pozbawienie nie tylko prądu, ale i ciepła. Na terenie Ukrainy wyłączono roaming dla sieci rosyjskich. Nie ma możliwości by żołnierze skontaktowali się z kimś z Rosji ze swoich telefonów. Cyberwojna wypowiedziana przez hakerów Putinowi zaostrza się, do Internetu wypłynęły numery kontaktowe rosyjskich polityków a kolejne strony rządowe z Rosji i Białorusi zostały zablokowane. Grupa ostrzega prezydenta Rosji, a także wymaga wycofania się wojsk z terenu Ukrainy i zakończenia wojny.

Ciągle pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w Rosji, a także frustracja na froncie związana ze stałym odpieraniem rosyjskich ataków to jedne z przyczyn rozpoczęcia się coraz bardziej agresywnych ataków przez wojska rosyjskie. Według wcześniejszych zapewnień inwazja Rosji na Ukrainę miała mieć na celu demilitaryzacje państwa, a przyszłe ataki miały być skierowane jedynie w obiekty wojskowe Ukrainy. Jak wynika z oficjalnych informacji, 2 marca 2022 roku wojska Rosyjskie nie tylko atakują ludność, która pozostała na terenie zaatakowanego państwa, ale także niszczą budynki publiczne takie jak szpitale, szkoły czy przedszkola. Dodatkowo celem pocisków oraz rakiet rosyjskich coraz częściej stają się Ukraińskie miasta. Warto wiedzieć, że w związku z rozwojem technologi reszta świata ma dużo lepszy dostęp do wiadomości z frontu, do internetu trafiają nie tylko filmy wybuchających bomb na Ukrainie, ale również zdjęcia pokazujące prawdziwą sytuację rosyjskich żołnierzy. Na jednym z nich można dostrzec racje żywnościowe przeterminowane o kilka lat. Przebieg wojny na Ukrainie 2022 jest bardzo dynamiczny. 

Jak wynika z niektórych źródeł zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę miała trwać około 3 dni, mimo takiego planu wojska ukraińskie wciąż odpierają ataki. Końcem marca walki na Ukrainie nadal trwają. Warto wiedzieć, że mimo wcześniejszych zapewnień ataku na infrastrukturę bombową, wojska rosyjskie dopuszczają się również zbrodni wojennych.

Żądania Putina wobec państw zachodnich

Ostatniego dnia lutego 2022 roku prezydent Francji przeprowadził telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. Podczas konwersacji przywódca Francji wyraził jawne zaniepokojenie rosyjską inwazją, a także jawnie zaapelował o zaprzestanie bombardowania cywilów. W odpowiedzi Putina można było usłyszeć 3 warunki Rosji, po których spełnieniu wojska zostaną wycofane z Ukrainy. Z oświadczenia Kremla wynika, iż wymogiem zakończenia inwazji jest uznanie Krymu jako terytorium Rosyjskie, nadanie statusu neutralnego dla Kijowa, a także denazyfikacja rządu Ukrainy wraz z demilitaryzacją kraju. O ile z wymienionych żądań pierwsze dwa są jasne dla większości, tak wiele osób zastanawia się co to denazyfikacja? Według oficjalnego tłumaczenia denazyfikacja to szereg działań, które mają na celu likwidacje zasad i organizacji nazistowskich. W kontekście Ukrainy można rozumieć termin denazyfikacja jako częściowe przejęcie kraju przez Rosjan a także powołanie przychylnego rządu.

Sankcje wobec Rosji

Reakcją państw europejskich oraz USA na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy jest nałożenie sankcji. Ograniczenia obejmuje różne rejony gospodarcze. Jednym z nich dział finansowy. Rynek bankowy w Rosji aktualnie posiada znacznie ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Skutkiem sankcji nałożonych na Rosję jest zwiększenie kosztów finansowania zewnętrznego — koszty inwazji na Ukrainę będą rosły a tym samym obciążały gospodarkę Rosji. Sankcje finansowe na Rosję prowadzą do wzrostu inflacji w kraju.

Kolejne ograniczenia, które UE nałożyła na Federacje Rosyjską dotyczą sektora energetycznego. Nałożony zakaz eksportu uniemożliwi Rosji modernizacje najbardziej dochodowej rafinerii na terenie kraju. Dodatkowo obowiązuje zakaz sprzedaży rosyjskim liniom lotniczym samolotów, a także części oraz elementów wyposażania. Według oficjalnego stanowiska sankcje na Rosję będą obowiązywały do osiągnięcia ustalonego celu jakim jest wycofanie wojsk z terenów Ukrainy. Celem utrudnień jest ograniczenie możliwości połączeń lotniczych w kraju.

Ostatnim kluczowym filarem Sankcji na Rosję jest wycofanie wiz rosyjskim politykom i przedsiębiorcom. Jak mówi przwodnicząca Ursula von der Leyen komentuje iż zakończył się ułatwiony dostęp do Uni Europejskiej. Oczywiście Sankcje wobec Rosji zostały wprowadzone również w krajach partnerskich - USA, UK, Kanada, Norwegia.

Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej oficjalnie odniósł się do swoich obywateli w związku z nałożonymi sankcjami. Według przywódcy państwa zachodnie, a także USA mogą ponieść konsekwencje swoich działań ze strony Rosji. Ostrzegł także państwa, które czynnie przykładają się w pomoc Ukrainie.

Sankcje na Rosję są ciągle nakładane przez państwa zachodu. Jednym z najbardziej dotkliwych wobec Rosji ruchów jest skierowanie uwagi na oligarchów. Wiele państw decyduje się na zamrożenie aktywów rosyjskich oligarchów. Również aktywa najbogatszych Rosjan takie jak jachty zostają konfiskowane. Dododatkowo rosyjscy Oligarchowie zostali obciążeni zakazem poruszania się po  państwach zachodu. Przejmowane przez rządy państw zachodnich majątki często są przekazywane na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej

Wiele dyskusji i niepokoju wywołuje sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Zebrane wokół Ukrainy rosyjskie siły zbrojne można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Warto wiedzieć, że wojsko stacjonuje nie tylko na ternie Federacji Rosyjskiej. Flanka została zgromadzona także na terenie Białorusi na początku lutego w związku z zaplanowanymi manewrami Wojskowa Stanowczość 2022. Według wcześniejszych zapewnień wojska nie zostały wycofane do baz w Rosji. Jak zapewnia minister obrony Białorusi, sprawdzanie gotowości sił jest nadal prowadzone. Zdaniem niektórych ekspertów jest to ruch strategiczny, a takie działanie ma na celu otoczenie Ukrainy również ze strony północnej.

Czy będzie 3 wojna światowa?

Według ekspertów atak zbrojny ze strony Rosji jest nieunikniony i nadejdzie w jednym z trzech potencjalnych scenariuszów. Pierwszy plan zakłada prowadzenie działań zbrojnych w Donbasie przez separatystów, wspieranych przez armię rosyjską. Takie działania miałyby na celu przenieść front wewnątrz Ukrainy, a także skutkowałoby symboliczną wygraną Rosji. Kolejnym potencjalnym scenariuszem jest przeprowadzenie ataku ze strony Rosji, które miałyby być odpowiedzią na rzekome ostrzały ze strony Ukraińskiej. Eksperci twierdzą, że taka sytuacja postawi przed dylematem władze Ukraińskie. Jeżeli chodzi o ostatni scenariusz, według którego może rozpocząć się 3 Wojna Światowa, to jawne wprowadzenie wojsk Rosyjskich na teren Ukrainy. Atak miałby zostać przeprowadzony również z terenu Białorusi. Takie działanie byłoby rozpoczęciem 3 Wojny Światowej przez Rosję, która zaatakowałaby Ukrainę w celu przejęcia terenu, a także znajdujących się tam złóż i surowców naturalnych.

3 Wojna Światowa czy Polska jest zagrożona?

Narastający konflikt między Rosją i Ukrainą może być również zagrożeniem dla Polski. Wojna na wschodzie Europy jest bardzo prawdopodobna. Wiele osób zastanawia się, czy Polska jest zagrożona przez konflikt rosyjsko-ukraiński. Według niektórych analityków konflikt zbrojny nie przeniesie się na tereny Polski. Jednak realnym zagrożeniem dla Polski w obliczu napiętej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej jest rosnąca inflacja. Spór Rosja Ukraina może łatwo wpłynąć na gospodarkę w Polsce. Wynika to z faktu, iż Rosja jest głównym dostawcą gazu i ropy naftowej do Polski. Działania prowadzone przez Rosję mogą skutkować przerwami w dostawie gazu i ropy. Jest to realne zagrożenie dla Polski i jej mieszkańców. Oczywiście takie działania niosłyby za sobą dużo większe skutki jak takie jak recesja w sektorze przemysłowym, a także ograniczenie importu i eksportu towarów.

3 Wojna Światowa przepowiednia fatimska

Także katolicy mają swoją wizję na temat przebiegu teoretycznej 3 Wojny Światowej. Według Siostry Łucji, która w młodym wieku była świadkiem objawień Maryi w Fatimie, na ziemi wybuchnie kolejna wojna światowa. W przepowiedni Polska zostanie zaatakowana z dwóch stron – zarówno przez Rosje jak i Niemcy. Pocieszeniem dla Polaków może być fakt, iż według przepowiedni Fatimskiej Polska nie ucierpi w walkach zbrojnych. Poprzez Miłosierdzie Boże Polska zostanie chroniona przez cały trwania walk. 3 Wojna Światowa nie będzie jedyną katastrofą, która czeka ludzi. Przepowiednia Fatimska mówi także o licznych zagrożeniach klimatycznych między innymi wybuch Etny czy zalanie Niemiec przez morze. Jeżeli chodzi o konflikt tymczasowo nazwany, 3 Wojna Światowa przepowiednia fatimska nie mówi nic o klęsce Polski, wręcz przeciwnie wspomniane jest o wyjściu z opresji obronną ręką. Według proroctwa na temat 3 wojny światowej Polska nie tylko nie ucierpi, ale po zakończeniu konfliktu będzie silniejsza.

3 wojna światowa czy to możliwe?

Eksperci twierdzą, że istnieje realna szansa na wybuch 3 Wojny Światowej w 2022 roku. Oczywiście przesłanką do takiego stwierdzenia jest prowadzona wojna hybrydowa na granicy ukraińsko-rosyjskiej. W rejonie Bliskiego Wschodu rozpoczął się konflikt, który może eskalować na teren Europy. Często stawiane jest także pytanie 3 wojna światowa kiedy wybuchnie? Oczywiście dokładna data wybuchu 3 wojny światowej nie jest znana, sytuacja rozwija się na bieżąco i jest mocno zależna od poprowadzenia sytuacji przez Prezydenta Putina.

Sytuacja na świecie

Konflikty zbrojne zagrażają pokojowi na świecie. Aktualnie przywódcy krajów europejskich starają się przewidzieć kolejne etapy istniejącego już konfliktu wywołanego przez Federację Rosyjska. Większość Europy obiera stanowisko, iż Ukraina i jej ludności potrzebują wsparcia zza zachodniej granicy. Wiąże się to również z jawnym sprzeciwieniem się Rosji. Może nieść to za sobą skutki nie tyle na tle militarnym, co ekonomicznym. Jak wiadomo konflikty zbrojne, niosą za sobą kryzys o podłoży finansowym. Takim sytuacjom starają się zapobiec rządzący krajami europejskimi USA, a także zarząd Unii Europejskiej.

Liczba wyświetleń: 4699



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS