Chcą odwołać prezes ZUS Gertrudę Uścińską. Premier Tusk potwierdza

Chcą odwołać prezes ZUS Gertrudę Uścińską. Premier Tusk potwierdza

Władze ZUS-u zmieniają się - Gertruda Uścińska ma zostać odwołana z funkcji prezesa ZUS na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Premier Tusk potwierdza decyzję. Dowiedz się więcej o przyczynach odwołania i kto zastąpi Uścińską na stanowisku.

Zmiany na szczytach władzy ZUS: Prezes Gertruda Uścińska może odejść ze stanowiska

Gertruda Uścińska, dotychczasowa prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), może wkrótce pożegnać się ze swoim stanowiskiem. Jak wynika z informacji minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wniosek o odwołanie Uścińskiej został złożony do premiera. Potwierdzenie tej informacji przyszło z ust samego premiera Donalda Tuska podczas konferencji prasowej.

Ministerstwo złożyło wniosek o odwołanie

Wniosek o odwołanie prof. Gertrudy Uścińskiej miał zostać złożony z inicjatywy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Sytuacja została potwierdzona przez premiera, który zadeklarował podpisanie wniosku już w najbliższy wtorek. Premier Tusk poinformował również, że już w przyszłym tygodniu poznamy nazwisko osoby, która zastąpi Uścińską na stanowisku prezesa ZUS.

Oficjalne uzasadnienie wniosku

Zdaniem minister Dziemianowicz-Bąk, nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych wymagają nowego otwarcia i odpowiedzialnego zarządzania ważną instytucją, jaką jest ZUS. Wskazała ona również, że ZUS odpowiada za bezpieczeństwo socjalne Polaków, zatrudniając przy tym ponad 40 tysięcy osób, które zasługują na odpowiednie warunki pracy i płacy.

  • ZUS jest instytucją odpowiedzialną za bezpieczeństwo socjalne obywateli.
  • Zmiana na stanowisku prezesa ZUS wywołana została nowymi wyzwaniami w sektorze ubezpieczeń społecznych.

Reakcje wokół zmian w ZUS

Kwestia zmian na stanowisku w ZUS wywołuje różne reakcje zarówno wśród pracowników instytucji, jak i przedstawicieli środowisk biznesowych. Prof. Gertruda Uścińska ma opinię specjalisty w dziedzinie polityki społecznej i ubezpieczeń społecznych, a jej dotychczasowa praca była oceniana przez wielu jako efektywna, szczególnie w obszarze cyfryzacji.

Wewnętrzne nastroje w ZUS, a także możliwy wpływ organizacji przedsiębiorców na decyzje personalne, to tylko niektóre z tematów podejmowanych w mediach i przez pracowników instytucji.

Kto to jest prof. Gertruda Uścińska?

Prof. Uścińska ma bogatą karierę akademicką na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem funkcji prezesa ZUS była też rozważana do objęcia stanowiska w Ministerstwie Finansów. Dodatkowo pełni funkcję w radzie nadzorczej BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego).

Liczba wyświetleń: 461Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS