Darowizna a urząd skarbowy

Darowizna a urząd skarbowy

Otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. Wiele osób jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto dowiedzieć się, kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, jakie dokumenty złożyć, by zapobiec zapłaceniu podatku.


Urząd skarbowy zgłoszenie darowizny

Jak poinformować urząd skarbowy o darowiźnie? W celu zgłoszenia darowizny do urzędy skarbowego musimy wypełnić formularz SD-Z2, możemy złożyć go zarówno online jak i w formie papierowej. Formularze są dostępne na portalu (podatki.gov.pl). Dodatkowo urząd może wymagać od nas potwierdzenia przelewu oraz dokumentów potwierdzających co otrzymujemy, w jaki sposób, od kogo oraz stopień pokrewieństwa z osobą, o której otrzymujemy majątek. Zgłoszenie formularza darowizny do urzędu skarbowego jest bezpłatne. Podatek od spadków i darowizn jaki urząd skarbowy? Naczelnikiem Urzędu Skarbowego właściwym dla złożenia formularza SD-Z2 jest Naczelnik właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

 

Jak urząd skarbowy sprawdza darowizny?

Urząd skarbowy może w łatwy sposób za pomocą prześledzenia naszego konta bankowego sprawdzić, czy nie otrzymaliśmy jakiejś niezgłoszonej darowizny. Ponieważ zgodnie ze słusznością poglądu NSA wpłata powinna nastąpić z konta na konta. Jeżeli otrzymaliśmy darowiznę w gotówce, a następnie wpłaciliśmy na swoje konto bankowe również możemy ubiegać się o zwolnienie z podatku.

W przypadku niezgłoszonej darowizny do 6 miesięcy obdarowany będzie musiał zapłacić podatek, a nawet ponieść odpowiedzialność karno-skarbową. Osoby, których wartość majątku darowizny nie przekracza 9 637 zł (liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby) są zwolnieni ze zgłaszania darowizny do urzędy skarbowego.

 

Darowizna samochodu

W przypadku darowizny samochodu musimy zgłosić to do wydziału komunikacji, ponieważ wiąże się to z przerejestrowaniem samochodu. Obowiązek poinformowania wydziału należy do obdarowanego oraz darczyńcy. W zależności od tego, do której grupy podatkowej darczyńca należy podatek będzie wyliczany na innych zasadach. Inaczej sprawa wygląda jeżeli przekazujmy samochód pomiędzy bliską rodziną, możliwe jest skorzystanie wtedy ze zwolnienia z podatku.

 

Liczba wyświetleń: 157