Dofinansowanie do pompy ciepła 2023

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku lista aktywnych programów – Moje Ciepło, Ciepłe Mieszkanie, Czyste Powietrze. Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?

w 2023 roku Polacy będą mogli skorzystać z wielu dopłat. Jednym z nich jest dofinansowanie do pompy ciepła. Wsparcie skierowane jest do osób które pragną ogrzewać domy oszczędnie i ekologicznie. W jakich programach można uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła? Kto może starać się o dofinansowanie?

W czasie wzrastających cen energii warto zastanowić się jak można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła. Maszyna wymusza przepływ ciepła z obszaru o wyższej temperaturze do tego o niższej. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, przez co wdrażane są coraz nowsze programy do zakupu i montażu pompy ciepła. Ile dofinansowania do pompy ciepła można uzyskać w poszczególnych programach? Wysokość wsparcia finansowego jest zależna od kilku czynników, między innymi od budynku w jakim sprzęt ma być zamontowany.

Dofinansowanie do pompy ciepła – nowy dom

Jeżeli budynek jest nowy – został wybudowany po 1 stycznia 2021 – właściciel lub współwłaściciel budynku może złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem jaki musi spełniać petent starający się o wsparcie jest instalacja maszyny w budynku o podwyższonym standardzie energetycznym. Jakie budynki kwalifikują się do programu? Należy sprawdzić wartość rocznego wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na rzecz ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu może on wynieść maksymalnie 63 kWh dla osób składających wnioski w 2022 roku. Chcąc zakwalifikować się do programu w kolejnych latach, wskaźnik nie może przekraczać 55 kWh.

Dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu może wynieść od 7 do 21 tysięcy złotych. 

Program Moje Ciepło zapewnia dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła, które służą do ogrzewania domu lub ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Można otrzymać dofinansowanie na zakup powietrznych, wodnych lub gruntowych pomp ciepła. Dofinansowanie pokrywa od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) i może wynieść od 7 tys. zł (pompy powietrzne) do 21 tys. zł (pompy gruntowe). W programie Moje Ciepło nie ma progu dochodowego, więc każdy, kto spełnia warunki programu, może uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła.

Czas na składanie wniosków w programie na obecną chwilę trwa do 31 grudnia 2026 lub do wyczerpania środków przewidzianych na dofinansowania.

Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób, które planują termomodernizację domu i chcą wymienić stare urządzenie grzewcze na pompę ciepła. Jest to ważny program NFOŚiGW. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów i beneficjenci są podzieleni na dwie grupy w zależności od tego kryterium.

Pierwszą grupą są interesanci których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. W takim przypadku przyznawana jest podstawowa kwota dofinansowania. Druga grupa beneficjentów może otrzymać podwyższoną kwotę dofinansowania. Zaliczają się do niej osoby których miesięczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym w przeliczeniu na osobę 1400 zł a  w gospodarstwie jednoosobowym 1960 zł.

Dla beneficjentów kwalifikujących się do uzyskania podwyższonej kwoty dofinansowania przeznaczono nawet 18 000 zł. W przypadku dofinansowania do pompy ciepła na poziomie podstawowym kwota wsparcia może osiągnąć nawet 13 500 zł.

Dofinansowanie do pompy ciepła w budynku wielorodzinnym

Osoby planujące termomodernizację będące właścicielami lub współwłaścicielami lokali mieszkalnych wielorodzinnych będą mogły skorzystać z dofinansowania w programie Ciepłe Mieszkanie. 

Wsparcie finansowe będzie przyznawane na trzech poziomach:

  • 30% inwestycji jednak nie więcej niż 15 000 zł
  • 60%, ale nie więcej niż 25 000 zł – dla osób o niższych dochodach
  • do 90%, ale nie więcej niż 37 500 zł – dla najuboższych

Liczba wyświetleń: 3656Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS