Dwie kolejne tegoroczne dostawy czołgów K2

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Dwie kolejne tegoroczne dostawy czołgów K2

Dwie kolejne tegoroczne dostawy czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther) do Sił Zbrojnych RP generują duże zainteresowanie. W sumie 18 z nich przybyło do Gdyni już w 2024 roku.

Dostawy Nowoczesnych Czołgów K2 Black Panther do Polski

W bieżącym roku Polska otrzymała kolejne dostawy czołgów K2 Black Panther, potwierdzając zobowiązania umowy z Hyundai Rotem Company. Znakomite parametry techniczne i bojowe czołgów K2 sprawiają, że są one istotnym wzmocnieniem polskich sił zbrojnych.

Tegoroczne Dostawy Czołgów K2 do Wojska Polskiego

Do polskich sił zbrojnych dotarły dwie nowe dostawy czołgów K2 z Korei Południowej, zwiększając liczbę do łącznie 46 wozów bojowych w Polsce. Jest to realizacja 25% zamówienia zaplanowanego na rok bieżący, podkreślająca wpływ tej inwestycji na modernizację techniczną Wojska Polskiego.

  • 17 marca - Przybyły 4 czołgi K2 Heuk-Pyo w wersji GF (Gap Filler).
  • 19 marca - Przybyło kolejnych 11 czołgów tej samej wersji.

Podstawowe Informacje o Czołgach K2 Black Panther

Czołg K2 Black Panther reprezentuje nową generację oznaczaną jako 3+. Wysoka siła ognia i precyzja oraz zaawansowane systemy kierowania ogniem stanowią o jego przewadze na polu walki.

Wśród głównych cech tego czołgu wymienić można:

  • Armata gładkolufowa kalibru 120 mm z automatem ładowania.
  • Uzbrojenie pomocnicze w postaci karabinu maszynowego 7,62 mm i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm.
  • Opancerzenie podstawowe z możliwością uzupełnienia o systemy aktywnej ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS).
  • Silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów.
  • Hydropneumatyczne zawieszenie, które przyczynia się do mobilności czołgu.

Kolejne Etapy Dostaw i Planowana Przyszłość

Zgodnie z ustaleniami, w 2024 roku do Polski ma zostać dostarczonych kolejnych 56 czołgów K2. Pozostała część zamówienia, w sumie 96 czołgów, zostanie przekazana w roku 2025. Hyundai Rotem Company otrzymała uznanie za szybkie tempo produkcji i dostaw, oraz za wysiłek w utrzymanie sprawności bojowej już dostarczonych czołgów.

Planuje się również rozpoczęcie produkcji spolonizowanych wersji czołgu K2PL, mających powstać w ramach współpracy polsko-koreańskiej z siedzibą w Poznaniu, co stanowi kolejny krok w kierunku modernizacji i unowocześnienia armii polskiej.

Osiągnięcia Czołgu K2 na Poligonach

W grudniu minionego roku czołgi K2GF uczestniczyły w testach w warunkach bojowych, wykazując skuteczność w strzelaniach na polskich poligonach. Ich udział w manewrach Dragon-24 dowiódł możliwości operacyjnych czołgów w kompleksowych ćwiczeniach z udziałem innych potężnych maszyn.

Liczba wyświetleń: 467Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS