Inflacja w Polsce – wykresy, prognozy, przyczyny

Inflacja w Polsce

Aktualna inflacja w Polsce, prognozy inflacji na 2023. Sprawdź ile wynosi inflacja w Polsce na przestrzeni lat. Inflacja Polska wykres 10 lat. Procent inflacji.

Inflacja Polska

W związku ze wciąż wzrastającą inflacją w Polsce nasiliły się obawy społeczeństwa dotyczące kosztów życia. Według niektórych analityków inflacja w Polsce wzrośnie a jej wysokość przekroczy próg 20%. Przewiduje się, że szczyt inflacji w Polsce nastąpi w roku 2023. 

Poziom inflacji w Polsce we wrześniu 2022 wynosił 17,2% co czyni ten wynik najwyższym od 1997 roku. 

Oczywiście przyczyny inflacji w Polsce jak i na całym świecie związane są z sytuacją geopolityczną, a także pandemią z przełomu 2019 i 2020 roku. Nie są to jedyne przyczyny inflacji w Polsce. Wzrost kosztów życia jest również bezpośrednio związany z wysokim popytem konsumpcyjnym podczas powoli rosnącej dostępności dóbr. Wymusza to na producentach i sprzedawcach podnoszenie cen. Z czego wynika tak wysoki popyt? Można powiedzieć, że częściowo odpowiedzialny jest za to bank centralny NBP. Jego działania mają wpływ na banki komercyjne oraz oferowane przez nie usługi – kredyty czy depozyty bankowe. Prezes Narodowego Banku Polskiego podnosząc stopy procentowe wpływa na wysokość rat kredytów co przekłada się na wybory konsumentów. Inflacja w Polsce przyczyny ma również w wartości złotego, który mocno stracił względem innych walut w ostatnim czasie.

Inne przyczyny inflacji w Polsce to między innymi: 

  • wzrost cen gazu i paliw kopalnych
  • zwiększenie ilości firm planujących podwyżki
  • zwiększenie kosztów produkcji
  • osłabienie złotego
  • zakończenie programu rządowej tarczy antyinflacyjnej

Inflacja w Polsce wykres

Zmiany w inflacji na przestrzeni lat w Polsce idealnie obrazuje wykres. Aby lepiej zrozumieć proces jakim jest, Polska inflacja wykres może pomóc zobrazować sobie skalę problemu. Zgodnie z informacjami jakie podaje GUS inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce we wrześniu plasowała się na poziomie 17,2%. Aby najlepiej zobaczyć skalę wzrostu inflacji, warto spojrzeć na przygotowany wykres. Przygotowane diagramy dostępne są w dwóch wersjach. Pierwszy pokazuje zmiany wskaźnika inflacji od 2012 do 2022 roku natomiast drugi stanowi odwzorowanie zjawiska przez ostatnie 20 lat. Wykres inflacji w Polsce ilustruje zmianę wskaźnika każdego roku w wybranym okresie czasu.

Inflacja w Polsce na przestrzeni lat przez większość czasu była dodatnia. Wyjątek stanowią lata od 2014 do 2016 kiedy panowała deflacja. Po 2016 poziom inflacji w Polsce zmieniał się jednak w ogólnym rozrachunku procent z roku na rok wzrastał. Najwyższa inflacja w Polsce została odnotowana w 1997 roku, wynosiła wtedy 17,3 procent. Według prognoz już w grudniu 2022 procent inflacji w Polsce przekroczy dojdzie do liczby 20.

Prognozy inflacji na 2023 Polska

W 2022 roku poziom inflacji w Polsce osiągną najwyższą wartość od 25 lat. Z tego względu obywatele zaczęli się interesować prognozowaną inflacją na kolejne miesiące. To jaka jest inflacja w Polsce publikowane jest przez Główny Urząd Statystyczny. Mimo iż dokładne dane dotyczące wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych zostają podane na początku nowego roku, GUS publikuje przybliżone dane co kilka miesięcy.

Przygotowane przez specjalistów prognozy inflacji w Polsce, w większości przypadków są zgodne. Wyliczenia wskazują, iż na początku 2023 roku, w styczniu lub lutym inflacja w Polsce przekroczy 20%. Wiele osób spodziewa się wzrostu inflacji w 2023. Dla obywateli najciekawszym i wyczekiwanym momentem jest czas kiedy inflacja zacznie spadać.

Inflacja w Polsce kiedy spadnie? Ekonomiści twierdzą, iż wysoka inflacja w Polsce pozostanie nawet do 2024 roku. Według przygotowanych analiz inflacja nie obniży się do poziomu 10% aż do końca 2024 r. Oczywiście, aby tak się stało, rząd jak i obywatele powinni podjąć odpowiednie działania.

Liczba wyświetleń: 827



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS