Jak głosować w drugiej turze wyborów samorządowych 2024?

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Jak głosować w drugiej turze wyborów samorządowych 2024?

Jak głosować w drugiej turze wyborów samorządowych 2024? Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00.

Jak oddać ważny głos w drugiej turze wyborów samorządowych 2024?

Zbliża się druga tura wyborów samorządowych 2024, która odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak poprawnie zagłosować, aby Wasz głos był ważny i miał wpływ na wyniki wyborów.

Jeśli w pierwszej turze wyborów, która odbyła się 7 kwietnia, żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie uzyskał ponad 50% głosów, konieczne jest przeprowadzenie drugiej tury. Wyborcy będą mieli szansę wybrać swojego kandydata w dogrywce, która zaplanowana jest między innymi w miastach takich jak Kraków, Rzeszów, Wrocław, Gdynia czy Kielce.

  • Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00.
  • Na karcie do głosowania znajdzie się już tylko dwóch kandydatów – tych, którzy otrzymali najwięcej głosów w pierwszej turze.
  • Żeby oddać ważny głos, należy postawić znak X przy nazwisku wybranego kandydata.

Jak prawidłowo postawić znak X?

Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki obok wybranego nazwiska. Pamiętaj, że głos będzie nieważny, jeśli:

  • Postawisz dwa znaki X przy dwóch nazwiskach kandydatów.
  • Nie postawisz żadnego znaku X na karcie do głosowania.

Co, jeśli na karcie znajduje się tylko jedno nazwisko?

W niektórych sytuacjach na karcie do głosowania może pojawić się tylko nazwisko jednego kandydata. Może to mieć miejsce w przypadku wycofania się jednego z kandydatów lub utraty przez niego prawa wyborczego. Wówczas głosować można na zasadzie TAK lub NIE:

  • Głos jest ważny, gdy znak X zostanie postawiony tylko w jednej z tych kresek.
  • Głos jest nieważny, jeśli znak X pojawi się w obu kratkach, lub nie zostanie postawiony wcale.

Jeżeli jedyny kandydat nie uzyska większości ważnych głosów na TAK, to wójt, burmistrz lub prezydent miasta zostaną wybrani przez radę gminy.

Odpowiednie zaznaczenie kandydata na karcie wyborczej to podstawowy warunek, aby nasz głos był uznany za ważny. Pamiętajmy o tym, idąc do lokalu wyborczego 21 kwietnia. Wasz głos ma znaczenie, decydujcie świadomie o przyszłości swojej gminy i miasta!

Liczba wyświetleń: 336Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS