Kara dla Kaczyńskiego za słowa skierowane do Tuska

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Kara dla Kaczyńskiego za słowa skierowane do Tuska

Jarosław Kaczyński został ukarany za słowa skierowane do Donalda Tuska. Sprawa była rozpatrywana przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej. Polityk został ukarany naganą za wypowiedziane słowa o premierze Tusku.

Kara dla Jarosława Kaczyńskiego w Komisji Etyki Poselskiej

Prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Jarosław Kaczyński, został poddany dyscyplinie w formie nagany. To konsekwencja jego oskarżycielskich słów pod adresem byłego premiera, Donalda Tuska. Omawiana kwestia dotyczyła zarzutu bycia "niemieckim agentem", który Kaczyński wysunął przeciwko Tuskowi. Sprawa została rozpatrzona przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej, gdzie przewodnicząca komisji Izabela Mrzygłocka potwierdziła nałożenie kary nagany na Kaczyńskiego. Szczegółowe informacje nt. decyzji podał poseł Konfederacji, Konrad Berkowicz, w rozmowie z TVN24, przedstawiając stosunek głosów trzy "za" i dwa 'przeciw'.

Komisja Etyki Poselskiej zaznaczyła, że nie jest w stanie stwierdzić, czy oskarżenia wobec Tuska mają podstawy, jednak emocje jakie wywołała wypowiedź Kaczyńskiego, były podstawą do udzielenia nagany. Polityk ma prawo do odwołania się od decyzji komisji w ciągu 14 dni od otrzymania uchwały.

Inne przypadki kar w Komisji Etyki Poselskiej

Nagana, czyli najwyższa kara możliwa do nałożenia przez komisję, została także niedawno wymierzona posłowi Grzegorzowi Braun za swoje zachowanie w Sejmie. Ta sytuacja pokazuje, że komisja jest gotowa realizować swoje uprawnienia wobec posłów naruszających zasady etyczne.

Co dalej po karze dla Kaczyńskiego?

  • Poseł Kaczyński może złożyć odwołanie od nałożonej kary.
  • Komisja Etyki może dalej monitorować zachowanie polityków i w razie potrzeby podejmować kolejne działania.
  • Publiczna dyskusja nt. zachowań posłów może przyczynić się do wzrostu świadomości na temat norm etycznych w polityce.

Takie wydarzenia polityczne niosą ze sobą nie tylko konsekwencje w wymiarze politycznym, ale także wpływają na sposób postrzegania poszczególnych postaci na scenie politycznej w Polsce. Sprawa dotycząca prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego z pewnością będzie miała wpływ na dalsze relacje międzypartyjne, a także na image samego polityka.

Liczba wyświetleń: 527Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS