Kto stanie przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych?

Opublikowano:

Komisja do spraw wyborów kopertowych – skład, harmonoram

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych skład. Kto zasiada w komisji do spraw wyborów kopertowych? Posiedzenie komisji do spraw wyborów kopertowych.

Komisja ds. wyborów kopertowych – o co chodzi z wyborami kopertowymi?

W obliczu globalnego kryzysu związanego z pandemią, Polska stanęła przed bezprecedensowym wyzwaniem: przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia obywateli. Rozwiązaniem tego dylematu miały być wybory kopertowe, planowane na 10 maja 2020 roku, z możliwością przeprowadzenia II tury dwa tygodnie później. Wybory kopertowe w 2020 miały zapewnić obywatelom możliwość wykonania obywatelskiego prawa i obowiązku poprzez głosowanie korespondencyjne. Opcja ta skierowana była do grup wyborców, dla których standardowa forma udziału w wyborach mogła stanowić ryzyko zdrowotne, w tym osób starszych, objętych kwarantanną czy niepełnosprawnych.

Zmiany te pociągnęły za sobą konieczność głębokiej analizy prawnej i logistycznej – w tym przypadku odpowiedzialność za organizację tego procesu spoczęła na Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz na Poczcie Polskiej. Punktem kulminacyjnym stały się działania podjęte przez rządzące wówczas Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które, jak deklarowano, miały oparcie w specjalnie przygotowanej ustawie zwalczającej kryzys COVID-19. Jak wiadomo z perspektywy czasu kopertowe wybory nie odbyły się, a data wyboru głowy państwa została przesunięta.

Po co jest komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych? Pomimo faktu, że wybory kopertowe nie doszły do skutku to podjęto kroki logistyczne, a co za tym idzie przeznaczono na to budżet. Ile wydano na wybory kopertowe? Szacuje się, że wybory kopertowe kosztowały ponad 76 milionów złotych. Według wielu ta kwota została po prostu przepalona w budżecie. W odpowiedzi na liczne głosy krytyki i wątpliwości, powstała Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań związanych z przygotowaniem wyborów kopertowych.

Powstanie i cel Komisji Śledczej do zbadania legalności wyborów kopertowych 

Głównym celem tej komisji śledczej jest dostarczenie pełnej analizy i raport z subtelnym badaniem procesu wyborów kopertowych. To obejmuje ocenę skuteczności, transparentności i generalnej rzetelności systemu z zaleceniami dla potencjalnych ulepszeń. W znaczącym wykazie jedności i zaangażowania w demokrację, głosowanie na rzecz utworzenia komisji było prawie jednomyślne - 447 z 449 członków parlamentu głosowało za, z dwoma wstrzymaniami, podkreślając w ten sposób wagę, jaką narodowe zgromadzenie legislacyjne przykłada do procesu wyborczego.

Skład komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych

Specjalna Komisja ds. Wyborów Kopertowych została już uformowana. Wszystkie znaczące partie polityczne są reprezentowane, co zapewnia wszechstronne badanie i nadzór nad kwestiami związanymi z wyborami kopertowymi. Skład komisji ds. wyborów kopertowych został ustalony przez demokratyczne głosowanie w sejmie. Do komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych należą: 

  • Waldemar Buda (PIS),
  • Przemysł Czarnek (PIS),
  • Paweł Jabłoński (PIS)
  • Mariusz Krystian (PIS),
  • Magdalena Filiks (KO),
  • Dariusz Joński (KO),
  • Jacek Karnowski (KO),
  • Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD),
  • Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica)
  • Bartosz Romowicz (Polska 2050)
  • Witold Tumanowicz (Konfederacja).

Komisja ds. wyborów kopertowych harmonogram

Harmonogram działania Komisji do spraw Wyborów Kopertowych można sprawdzić w harmonogramie posiedzeń Sejmu RP. Jest to najpewniejsze źródło informacji, zawierające szczegółowe daty i godziny posiedzeń, a także agendy poszczególnych sesji. Znajduje się on na oficjalnej stronie internetowej Sejmu, gdzie aktualizowany jest regularnie, aby odzwierciedlać wszelkie zmiany w planowaniu i organizacji prac posiedzeń.

Transmisje z przesłuchań Komisji do spraw Wyborów Kopertowych są dostępne dla szerszej publiczności poprzez sejmowy kanał YouTube. Daje to możliwość śledzenia pracy komisji na żywo lub w formie archiwalnej, dzięki czemu zainteresowani obywatele mogą na bieżąco zapoznawać się z przebiegiem przesłuchań i dyskusji. To przejrzyste narzędzie demokracji, pozwalające obserwować prace ustawodawcze i kontrolne prowadzone przez komisję.

Liczba wyświetleń: 348



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS