Majówka 2024. Odrzucony wniosek urlopowy, praca w święto. Co mi się należy?

Majówka 2024. Odrzucony wniosek urlopowy, praca w święto. Co mi się należy?

Planowaliście wyjazd w trakcie Majówki 2024, a szef odrzucił wniosek urlopowy? Dowiedz się, co przysługuje za pracę w święto i jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Majówka 2024: jakie Prawa Pracownicze, gdy Praca w Święto?

Planowanie majówki to dla wielu pracowników czas wytężonych przygotowań. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z upragnionego urlopu wypoczynkowego. Co więc nas czeka, gdy zamiast na majówkę, musimy udać się do pracy?

Wniosek o urlop wypoczynkowy – co warto wiedzieć?

Urlop wypoczynkowy to czas, na który każdy pracownik czeka z niecierpliwością. Złożenie wniosku urlopowego nie jest jednak gwarancją otrzymania wolnego. Pracodawca może odmówić, jeśli nieobecność pracownika zakłóciłaby normalne funkcjonowanie firmy. Znaczenie tutaj ma także zawód, który wykonujemy – czasem to on decyduje o tym, czy możemy liczyć na wolne w świetne dni.

  • Dużo zależy od wewnętrznych reguł firmy.
  • Zewnętrzne zasady nie określają terminu dla wniosku urlopowego.
  • W niektórych firmach wymagane jest złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem.

Praca w dni świąteczne – przysługujące świadczenia

Jeśli już musimy pracować w dni świąteczne, przysługuje nam oczywiście rekompensata. Przepisy jasno określają, że pracownikowi w takim przypadku należy się dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%, bądź dzień wolny w innym terminie. Ustawa o dniach wolnych od pracy jasno to reguluje, a pracownik może wybrać formę rekompensaty adekwatną do swoich preferencji.

Jak złożyć wniosek o urlop i co robić, gdy odmówią nam urlopu?

Choć nie ma sztywnych przepisów dotyczących składania wniosku urlopowego, warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że pracodawca może odmówić przyznania urlopu, a także przesunąć jego termin. W skrajnych sytuacjach istnieje prawo wezwania pracownika do pracy nawet podczas trwania urlopu, o ile wymagają tego nieprzewidziane okoliczności.

Liczba wyświetleń: 175Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS