Maksymalna cena za prąd dla małych i średnich przedsiębiorstw

Maksymalna cena prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rządowy projekt ustawy. Maksymalne ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw. Gwarancja maksymalnej ceny prądu za 1 MWh. Limity cen prądu.

Maksymalna cena prądu dla małych, średnich przedsiębiorstw i odbiorców wrażliwych

Aby złagodzić rosnące ceny prądu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyszło z inicjatywą projektu który traktuje o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Jednym z ważniejszych elementów ustawy jest część dotyczącą maksymalnej ceny za prąd. Limit ceny prądu ma oscylować w okolicy 800 zł. Dokładna stawka ma zostać ustalona przez Radę Ministrów.

Mimo że ustawa nie weszła jeszcze w życie, już wiadomo, że ceny za prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw będą niższe. Maksymalna stawka będzie również obowiązywała podmioty wrażliwe. Wymienione podmioty, już poznały maksymalną stawkę za prąd. Od grudnia 2022 roku obowiązywać będzie limit w wysokości 785 zł za MWh.

Nowe limity cen prądu dla gospodarstw domowych

W projekcie ustawy zawarto również wzmiankę dotyczącą cen prądu dla gospodarstw domowych. Mowa tu o tych które przekroczą ustalony już limit:

  • Gospodarstwo domowe 2000 kWh rocznie
  • Gospodarstwo domowe którego członkiem jest osoba niepełnosprawna 2600 kWh rocznie
  • Posiadacze KDR oraz rolnicy 3000 kWh rocznie

Obecna propozycja nie oferuje ochrony dla osób których roczne zużycie prądu przekroczy limit. Oznacza to, że wykorzystane kWh po przekroczonym limicie musiałby, by zostać opłacone według cen ustalonych przez prezesa URE. Z tego względu przygotowywany jest nowy pakiet pomocowy według którego stawka za prąd wyniesie 699 zł/MWh.

Stała cena za prąd ma obowiązywać przez rok – od grudnia 2022 do grudnia 2023.

Liczba wyświetleń: 769Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS