Mieszkanie bez wkładu własnego

Opublikowano:

Mieszkanie bez wkładu własnego

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego 2022, od kiedy gwarantowany kredyt mieszkaniowy? Mieszkanie bez wkładu własnego Nowy Ład. Kredyt hipoteczny bez wkładu.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego

Zakup mieszkania, działki czy budowa domu jest zwykle niemożliwa bez kredytu hipotecznego. Mimo iż duża grupa Polaków jest w stanie regularnie spłacać zobowiązania kredytowe wobec banku, dużym problemem okazuje się wkład własny. Nie wszyscy posiadają odpowiednią ilość oszczędności, która może pomóc pokryć ten jednorazowy wydatek, w takim momencie często pojawia się pytanie jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego? Aby pomóc Polkom i Polakom w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przygotowano rozwiązanie – mieszkanie bez wkładu własnego. Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Możliwość ta jest jednym z filarów zmian w prawie nazywanych Polskim Ładem.

Polski Ład mieszkanie bez wkładu własnego

Razem z nowelizacją prawa w Polsce, Polski Ład doprowadził również do dodania nowych przepisów. Zgodnie z założeniem Polskiego ładu mieszkanie bez wkładu własnego, budowa domu do określonej wielkości bez zezwolenia czy podwyższenie emerytury ma zmniejszyć nierówności społeczne, a także pomóc każdemu obywatelowi. Oczywiście rozwiązanie jakim jest mieszkanie bez wkładu jest ogromnym wsparciem dla dużej grupie społecznej w Polsce. Z założeń jasno wynika, program skierowany jest do osób które zarabiają wystarczająco, aby pozwolić sobie na comiesięczną spłatę kredytu hipotecznego przez cały okres jego trwania. Zwykle wkład własny to około 20% kwoty całego udzielnego kredytu. Kwota w takiej wysokości jest często niemożliwa do wydania w jednej racie, z tego względu zainteresowani kredytem często są zmuszeni do odłożenia planów na późniejszy czas. Jak wynika ze słów Piotra Nowaka obecnego Ministra Rozwoju i Technologi kredyt bez wkładu własnego na mieszkanie likwiduje barierę braku odpowiednich środków finansowych. 

Należy wiedzieć, że program kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, skierowany jest do osób które chcą zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym, ale również do osób planujących budowę własnego domu.

Mieszkanie bez wkładu własnego dla kogo?

Komu przysługuje mieszkanie bez wkładu własnego? Do kogo skierowany jest program? Podczas gdy pomysł jakim jest kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego został przedstawiony wiele osób spekulowało, iż będzie on przeznaczony jedynie dla rodzin z dziećmi. Według obecnego planu z programu skorzystać mogą zarówno pary, single, małżeństwa jak i rodziny z dziećmi. Oczywiście mieszkanie bez wkładu własnego dla singli jest bardzo dobrą wiadomością, często osoby niebędące w stałych związkach są pomijane w programach społecznych tego typu.

Mieszkanie bez wkładu własnego kto może skorzystać?

Poza warunkiem który wymaga wykazania możliwość spłaty zobowiązania, mieszkanie bez wkładu przeznaczone jest dla:

  • singli
  • par
  • małżeństw
  • rodzin z dziećmi

Projekt ustawy zakłada również tzw. spłatę rodzinną. Na czym to polega? Wraz z pojawieniem się kolejnego dziecka w rodzinie, Bank Gospodarstwa Krajowego częściowo pomoże w spłacie kredytu hipotecznego. Ustalono, że kwota pomocy będzie wynosiła 20 000 zł w przypadku powiększenia się rodziny do drugiego dziecka. W przypadku trzeciego kwota pomocy wyniesie 60 000 zł. Z każdym kolejnym dzieckiem kredytobiorca uzyskuje pomoc w wysokości 20 tysięcy. Dodatkowe wsparcie skierowane do rodzin z dziećmi wynika oczywiście z faktu, iż wraz z pojawieniem się na świecie potomstwa wzrastają wydatki w gospodarstwie domowym. Ma być to realna pomoc która pozwoli rodzicom nie obawiać się brak możliwości spłaty kredytu w przypadku pojawienia się kolejnego dziecka.

Mieszkanie bez wkładu własnego warunki

Wszystkie szczegóły i potrzebne informacje, a także warunki wzięcia udziału w programie dostępne są w ustawie traktującej o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (1.10.2021 r.).

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem gwarantowany kredyt mieszkaniowy może być udzielony w celu pokrycia całości lub części wydatków związanych m.in. z budową domu jednorodzinnego, nabyciem prawa własności nieruchomości lub jej części w celu wybudowania na niej domu. Oznacza to, że kredyt hipoteczny może być przeznaczony na zakup domu, mieszkania (zarówno nowego jak i z rynku społecznego), ale również gruntu pod budowę nieruchomości mieszkalnej.

Bardzo ważne jest to, że na wszystkie nieruchomości objęte gwarantowanym kredytem mieszkaniowym ma zostać nałożony limit cen za 1 metr kwadratowy. Zgodnie z założeniami  programu mieszkanie bez wkładu własnego cena za m2 będzie się różnić w zależności od miasta. 

Kredyt bez wkładu własnego na mieszkanie może otrzymać osoba prowadząca gospodarstwo domowe na terenie Polski lub poza jej granicami. W drugim przypadku musi zostać spełniony jeden z dwóch przedstawionych warunków. Kredytobiorca który prowadzi gospodarstwo domowe poza granicami polski musi posiadać obywatelstwo polskie lub prowadzić je z osobą posiadającą takie obywatelstwo. Warto wiedzieć, że prowadząc wspólne gospodarstwo, kredyt zostaje udzielony wspólnie.

Ważnym warunkiem który został opisany w ustawie jest prawo własnościowe dotyczące innej nieruchomości. Kredyt bez wkładu własnego na mieszkanie nie otrzymają kredytobiorcy którzy posiadają prawo własności do innego mieszkania czy domu jednorodzinnego (zasada ta tyczy się również członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy). Dodatkowo od zbycia nieruchomości do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego musi minąć okres 5 lat. Jedynym wyjątkiem od tego ograniczenia są rodziny wielodzietne. Mogą one posiadać jedno mieszkanie czy dom jednak o określonej powierzchni. W tym przypadku kryterium jest powierzchnia użytkowa, w przypadku rodzin z dwójką dzieci nie może ona przekraczać 50 m². Mieszkanie bez wkładu własnego limity dla rodzin z trójką dzieci to 75 m², a z czwórką – 90 m².

Program – gwarantowany kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – umożliwia objęcie gwarancją części kredytu mieszkaniowego. Jej wysokość nie może być niższa niż 10% oraz wyższa niż 20% wydatków które obejmuje kredyt. Dodatkowo wkład własny gwarantowany przez państwo nie może przekraczać 100 tys zł. w okresie 15 lat. 

W celu zmniejszenia ryzyka kursowego kredyt bez wkładu własnego będzie udzielny jedynie w walucie polskiej. Zagrożenie polega na nagłych i nieoczekiwanych wahaniach kursu jednej waluty w odniesieniu do innej.

Mieszkanie bez wkładu własnego od kiedy?

Program Mieszkanie bez wkładu własnego obowiązuje od 27 maja 2022 roku. Od tego dnia będzie można złożyć wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Gdzie należy złożyć dokumenty? Kredytobiorca będzie mógł złożyć dokumenty do wybranego banku który bierze udział w programie poprzez zawarcie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Jakie banki biorą udział w programie kredyt bez wkładu własnego?

W programie kredyt bez wkładu własnego które zdecydują się udzielić gwarantowanych kredytów mieszkaniowych poprzez zawarcie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego BGK. Pełna lista banków które biorą udział w programie mieszkanie bez wkładu własnego będzie mogła zostać opublikowana po 27 maja 2022 roku.

Liczba wyświetleń: 1353Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS