Ograniczenia wjazdu na terytorium RP dla obywateli Rosji

Opublikowano:

Ograniczenie wjazdu Rosjan na teren RP

MSWiA zaostrza ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ograniczenia dla Rosjan.

MSWiA zaostrza ograniczenia wjazdu Rosjan na terytorium RP

MSW zaostrza ograniczenia dotyczące wjazdu Rosjan do Polski. Ograniczenia obejmą wszystkie przejścia graniczne, także lotnicze i morskie – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia.

Ograniczamy ruch w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Bartosz Grodecki.

Decyzja pojawiła się jako kolejna forma nałożenia sankcji na Rosję w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie. Obecne ograniczenia narzucone na Rosjan dotyczą zarówno przylotów jak i przyjazdów na teren Rzeczpospolitej Polskiej. Restrykcje dotyczą również przyjazdów z terenów Białorusi.

Rosjanie podróżujący do Polski w celach turystycznych, biznesowych, sportowych i kulturalnych. Ograniczenia wjazdu Rosjan do Polski obowiązują na wszystkich przejściach granicznych, portach morskich i lotniczych. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać już 26 września.

Warto wspomnieć, iż późniejszy termin wprowadzenia obostrzeń dla obywateli Federacji Rosyjskiej ma na celu pozwolenie na dostosowanie się przewoźnikom do nowego prawa. Wspomniano również że w przypadku gdy któryś z transportowców przewiezie osobę bez odpowiednich uprawnień do Unii Europejskiej na przez polskie przejście graniczne, zostanie zobowiązany do przewiezienia jej z powrotem na własny koszt.

Ograniczony wjazd Rosjan do Polski – przewidziane wyjątki

Oczywiście aktualizacja rozporządzenia przewiduje pewne wyjątki. Polska jak i inne kraje bałtyckie zdecydowały, że zezwolenia na przejazd otrzymają między innymi dysydenci, osoby posiadające zezwolenia na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych.

Jak wynika ze stanowiska MSWiA, działanie Polski ma na celu nie tylko wzmocnienie oporu wobec Rosji, ale również przekonanie pozostałych członków Unii Europejskiej do wprowadzenia podobnych ograniczeń.

Liczba wyświetleń: 1196Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS