Wyszukaj wybrany urząd (UP, US, MOPS, ZUS)
Wpisz urząd, który chcesz odnaleźć
Początek czwartego portu RP, uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Przekop Mierzei Wiślanej już otwarty, uruchomienie Kanału Żeglugowego.
Uroczystość otwarcia nowego przekopu na Mierzei Wiślanej odbyła się 17.09.2022 roku. Data ta nie została wybrana przypadkowo, bowiem jest to 83 rocznica napaści na Polskę przez Związek Radziecki. W ceremonii wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki, a także wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Otwarcie nowego przekopu na Mierzei Wiślanej jest początkowym etapem inwestycji planowanych na pomorzu. Jej celem jest połączenie Morza Bałtyckiego z Zalewem Wiślanym drogą morską. Końcowo łącze ma sięgać portu w Elblągu. Przekop Mierzei Wiślanej pozwala skrócić drogę statków o prawie 100 km. Dodatkową zaletą nowej inwestycji jest możliwość ominięcia Rosji.
Koszty Przekopu Mierzei zostały zaplanowane już w 2020 r. Na tamten czas projekt miał pochłonąć 900 mln zł. Aktualnie wiadomo, iż całą inwestycją została zamknięta w kwocie prawie 2 mld zł. Oczywiście tym, co wpłynęło na zwiększone koszty jest wzrost cen materiałów budowlanych na przestrzeni czasu prowadzonych prac. Przekop Mierzei Wiślanej jest projektem kluczowym dla Polski. Jego finansowanie jest pokryte przez budżet państwa.
Pierwszy etap inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej obejmował budowę:
Premier na uroczystości otwarcia Przekopu Mierzei Wiślanej podkreślił jak ważna do Polski jest to inwestycja. Nie każdy wie, że żegluga do portu w Elblągu była utrudniona od czasu II Wojny Światowej. Dzięki prowadzonej inwestycji przepływ statków nie będzie uzależniony od Rosji. Aktualnie żegluga odbywała się przez Cieśninę Puławską.
Podczas przemowy Prezes Rady Ministrów przekazał, iż inwestycja niesie za sobą również pozytywne skutki dla turystyki i rekreacji wodnej w rejonie wybrzeża.
Liczba wyświetleń: 339
Wyszukaj dodatkowe informacje: