Podatek od ogrzewania domu już w 2027 roku

Podatek od ogrzewania domu już w 2027 roku

Nowy podatek dla ogrzewających węglem i gazem. Zielony Ład, od 2027 r. podatek od ogrzewania domów. Nowe przepisy Parlamentu Europejskiego.

Nowy podatek od emisji CO2

W połowie marca pojawiły się informacje, że Parlament Europejski zatwierdził projekt ustawy, według którego od 2028 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne. W przypadku budynków zajmowanych lub wykorzystywanych w jakiś sposób przez władze publiczne termin w którym ich emisyjność ma wynosić 0 wyznaczono na 2026 rok. Nie jest to koniec zmian planowanych przez Parlament Europejski. Przewiduje się wprowadzenie nowego podatku dla osób ogrzewających domy węglem lub gazem. Ma być on nałożony na mieszkańców Unii już w 2027 roku.

Zapowiadany podatek od emisji CO2 ma obejmować również gospodarstwa domowe których źródłem ciepła są paliwa kopalne. Zmiany wchodzą w życie na skutek wprowadzenia założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Jak mówią specjaliści prowadzone działania mają zapobiegać dalszemu niszczenia środowiska naturalnego, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Ile będzie wynosił podatek od ogrzewania?

System handlu emisjami – ETS 2 – miał zostać wprowadzony dużo wcześniej, jednak plan musiał zostać odsunięty w czasie. Rozszerzony system handlu emisjami ETS 2 będzie obejmował nie tylko przemysł, ale również gospodarstwa domowe. Co to oznacza dla Polaków? Podatek od ogrzewania dotknie każdego mieszkańca który do ogrzewania domu wykorzystuje węgiel lub gaz. Jak wynika z prowadzonej debaty podatek od emisji CO2 ma wynosić 45€ za tonę CO2.

Trzeba wspomnieć, że danina od emisyjności nie będzie pobierana bezpośrednio od mieszkańców, a ma być ona doliczana do ceny danego paliwa. Skutkiem takiego rozwiązania będzie wzrost cen gazu oraz węgla.

Na co idzie podatek CO2? Podatek węglowy

W związku z planowanym wprowadzeniem podatku od emisji CO2 wśród opinii publicznej zaczęły pojawiać się wątpliwości gdzie idzie podatek CO2. Jak wynika z wprowadzonej dyrektywy ETS podatek od odgrzewania będzie trafiał do budżetu danego państwa. W dokumencie opisano również, na co przeznaczone mają być środki. Określono, iż minimum połowa z tych środków ma być wykorzystana na inwestycje mające na celu redukcję emisji gazów w danym kraju.

Liczba wyświetleń: 1200



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS