Polak zginął w Strefie Gazy. Jest decyzja prokuratury

Polak zginął w Strefie Gazy. Jest decyzja prokuratury

Decyzja polskiej prokuratury w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy - Izrael przyznał się do nalotu. Wszczęto śledztwo. Polski rząd żąda odszkodowania. Wstrzymana działalność humanitarnej organizacji.

Polak Zginął w Strefie Gazy: Decyzja Prokuratury

Smutne wiadomości dotarły z Strefy Gazy, gdzie polski obywatel, Damian Soból, zginął w wyniku ataku Sił Zbrojnych Izraela na konwój z pomocą humanitarną. Polska prokuratura ogłosiła, że podjęła śledztwo w sprawie zabójstwa Polaka. Izrael przyznał się do nalotu, tłumacząc to niefortunną pomyłką, pomimo że samochody konwoju były odpowiednio oznaczone.

Śmierć Damiana Sobola oraz sześciu innych osób nastąpiła w nocy z 1 na 2 kwietnia 2024 roku. Ofiary śmiertelne to obywatele różnych krajów, w tym Australii i Wielkiej Brytanii, a także palestyński kierowca. Izraelski rzecznik IDF, Daniel Hagari, zadeklarował, iż zdarzenie jest dokładnie badane w celu zrozumienia jak doszło do tej tragicznej pomyłki.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci Polaka w Strefie Gazy

  • Polska oczekuje od Izraela pełnego wyjaśnienia oraz odszkodowania dla rodziny ofiary.
  • Radosław Sikorski odniósł się do doniesień izraelskich mediów, komentując potrzebę przeprosin i rekompensaty ze strony Izraela.

Wzburzenie wzbudzają doniesienia, że izraelscy żołnierze zdecydowali się na atak, błędnie identyfikując na dachu jednego z samochodów uzbrojoną postać. Kwestionuje się proporcjonalność użycia siły, która doprowadziła do śmierci siedmiu cywilów w celu eliminacji jednego podejrzanego.

Organizacja humanitarna wstrzymuje działania

World Central Kitchen (WCK), organizacja, dla której pracował Damian Soból, zdecydowała się wstrzymać swoją działalność w Strefie Gazy w związku z tragicznym wydarzeniem. Bezpieczeństwo pracowników humanitarnych jest priorytetem dla organizacji.

Proces wyjaśniania okoliczności śmierci Polaka w Strefie Gazy jest w toku, a społeczność międzynarodowa oczekuje na pełny raport i ustalenie odpowiedzialności za to tragiczne wydarzenie.

Liczba wyświetleń: 101Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS