Polski ład, czyli jakie zmiany czekają Polaków od nowego roku?

Opublikowano:

Polski ład, czyli jakie zmiany czekają Polaków od nowego roku?

Założenia Nowego Polskiego ładu. Wprowadzony przez rząd PiS program zawiera w sobie wiele modyfikacji. Aktualne zmiany dla obywateli dotyczące podatków oraz składek zdrowotnych

Nowy Polski Ład – program Prawa i Sprawiedliwości, który zawiera plany na najbliższe lata. Filarami programu są zapowiadane niższe podatki, większe wsparcie służby zdrowia oraz nowa polityka mieszkaniowa. Według zapowiedzi rządu wprowadzenie Polskiego Ładu ma skutkować odciążeniem uboższych, sprawieniem, że system podatkowy będzie bardziej zrozumiały dla obywateli oraz mnie dokuczliwy dla przedsiębiorców. Projekt ma także za zadanie przeciwdziałać skutkom pandemii. Na Polski ład składa się wiele projektów min. Bon mieszkaniowy. Lokal za grunt czy społeczna inicjatywa mieszkaniowa i wiele innych.

Nowy ład – założenia

Program przedstawiony przez PiS zapowiada wiele zmian dla przedsiębiorców i mieszkańców Polski. Podstawy Polskiego Ładu skupiają się na zwiększonym wsparciu finansowym służby zdrowia. Kolejnym z filarów, który ma zachęcić obywateli do projektu Prawa i Sprawiedliwości jest zapowiadane podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla każdego. Nowy ład to także dalsze aktywne wsparcie emerytów. Rząd zapowiedział również 500 tysięcy nowych miejsc pracy.

Plan na zdrowie – Polski Ład

Służba zdrowia w Polsce wymaga dużego wsparcia. Pomoc finansowa rządu wiąże się ze zwiększeniem nakładów PKB do 7%. Oczywiście, aby zwiększyć finansowanie służby zdrowia w Polsce, musi zostać podniesiona składka zdrowotna. Założonym celem jest znaczne zwiększenie ilości specjalistów w polskich szpitalach oraz zmniejszenie kolejek. Premier Matusz Morawiecki podczas prezentacji wspomniał również o zaplanowanym powstaniu Agencji Rozwoju Szpitali.
Składki zdrowotne oficjalnie nie zostały podniesione. Praktycznie zmienił się sposób obliczania należności, jaką trzeba przeznaczyć na NFZ. Jak na razie z 9-procentowej składki można było odliczyć część stawki, dzięki czemu w rezultacie odprowadzane było 1,25%. Wraz z nowym Polskim Ładem odliczanie nie będzie wchodziło w grę.

Nowy Ład mieszkania

Mieszkanie bez wkładu — pomysł twórców Nowego polskiego Ładu. Koncepcja skierowana jest do osób w wieku od 20 do 40 roku życia, posiadających dzieci. Działanie programu tyczy się osób zainteresowanych kupnem pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego, szukających mieszkania (niekoniecznie pierwszego) na rynku powtórnym oraz osób planujących budowę domu. Finansowanie zostanie przyznane w zależności od liczby potomstwa. W przypadku posiadania dwójki dzieci wsparcie finansowe będzie wynosiło 20 tys., jeśli chodzi o 3 dzieci 60 tys. zł oraz 20 tys. dla każdego kolejnego dziecka. Następnym ułatwieniem dla obywateli jest zniesienie formalności w przypadkach budowy domu do 70 m kwadratowych. Nowy Polski ład gwarantuje budowę domu jednorodzinnego bez pozwolenia, zatrudniania kierownika oraz konieczności prowadzenia książki budowy.

Wsparcie emerytów

Rząd prawa i Sprawiedliwości od początku swojej kadencji aktywnie wspierał emerytów. Do tej pory dzięki wsparciu rządu wprowadzono trzynastą emeryturę oraz obniżono wiek emerytalny. W założeniach Polskiego Ładu twórcy wspominają o wyższej emeryturze. Świadczenia dla seniorów do 2500 zł łącznie wzrośnie do ponad 4 tys. złotych. Oczywiście rząd nie planuje likwidacji 13 emerytury. Wartość pobieranego świadczenia emerytalnego wzrośnie o wysokość podatku, który do kwoty 2500 zł nie  będzie pobierany. 

Niższe podatki dla przedsiębiorców

Najważniejszym filarem Polskiego ładu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Dla osób zarabiających płacę minimalną oznacza to brak konieczności płacenia podatku od płacy. Wraz z 1 stycznia 2022 roku podniesiony zostanie też próg podatkowy z 85 do 120 tysięcy. Polski ład przewiduje również ulgi podatkowe dla małżonków rozliczających się wspólnie.

Liczba wyświetleń: 746Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS