Mateusz Morawiecki na konferencji w Berlinie

Mateusz Morawiecki na konferencji w Berlinie

Konferencja International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation. Mateusz Morawiecki o odbudowie i wsparciu Ukrainy.

International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation – konferencja w Berlinie, która zebrała światowych liderów, polityków i naukowców.

Spotkanie w Berlinie było częścią międzynarodowej dyskusji na temat inicjatyw mających pomóc Ukrainie w odbudowie kraju po nieuzasadnionej i zbrodniczej napaści Rosji. Premier Polski Mateusz Morawiecki wziął udział w otwierającej spotkanie dyskusji na temat międzynarodowych perspektyw wobec odbudowy Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy

Nieuzasadniona, barbarzyńska napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę to zamach na międzynarodową stabilność i dziesiątki lat pokoju z trudem wywalczonego przez poprzednie pokolenia. Jest to również zamach na wartości europejskie, wartości wolnego świata opartego na demokracji i szacunku. Potwierdzają to ostatnie konkluzje Rady Europejskiej, gdzie jednogłośnie stwierdzono, że Rosja wywołała wielopoziomowy kryzys w całej Europie.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do zgromadzonych na wydarzeniu zorganizowanym przez Polską Fundację Otwartego Dialogu. 

"Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezwykle ważnym warunkiem bezpieczeństwa Europy. Ukraina jest naszą twierdzą, a jednocześnie inwestowanie we wzmacnianie Ukrainy jest naszym moralnym obowiązkiem" - powiedział Szef Polskiego Rządu

Polityk zaznaczył, że konieczna jest pamiętać, aby agresor płacił za swoje czyny. Rosja powinna zapłacić reparacje wojenne, ponieważ zbyt często w historii widzieliśmy, że agresorzy unikali konsekwencji i odpowiedzialności. Rosyjskie pieniądze powinny być przeznaczone na odbudowę zniszczonej Ukrainy.

Transformacja

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że odbudowa Ukrainy jest szansą na transformację Ukrainy, ale także na transformację Europy. Premier powiedział, że historyczna walka narodu ukraińskiego nie może być tylko jego osamotnieniem, ale jest także naszym przebudzeniem, przebudzeniem dla wielu krajów z politycznego impasu i złudzeń co do rosyjskich intencji.

Dziś musimy myśleć w nowej rzeczywistości i tworzyć przyszłość, w której Europa będzie asertywna i niezależna - podkreślił Mateusz Morawiecki

Wsparcie dla Ukrainy

Jako drugi co do wielkości darczyńca Polski, stale wspiera Ukrainę militarnie, finansowo, a przede wszystkim humanitarnie. Polska rozumie sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina i wie, że w walce o niepodległość słowa nie wystarczą.

Wsparcie finansowe jest ważne nie tylko na najbliższe miesiące, ale na najbliższe lata. Należy zwrócić uwagę, jak wiele zagrożeń pozamilitarnych stanowi dziś Rosja dla demokratycznej Europy. Jedność i współpraca to europejska odpowiedź na działania Moskwy.

Liczba wyświetleń: 485Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS