Premierzy Polski i Finlandii są zgodni, należy odeprzeć zagrożenie ze strony Rosji

Opublikowano:

Mateusz Morawiecki w Finlandii

Spotkanie premierów Polski i Finlandii. Współpraca obydwu krajów nad bezpieczeństwem i obroną. Wspólne stanowisko wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Rozmowy podczas spotkania w Helsinkach premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Finlandii Sanny Marin toczyły się przede wszystkim wokół sytuacji na wschodzie. Poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa, obrony i współpracy regionalnej. Premierzy rozmawiali również tematy gospodarcze i te, związane z energetyką. Przez polskiego szefa rządu poruszony był również temat sankcji. Przekazał on, że sankcje na Rosję w dalszym ciągu są konieczne.

Rosja jest nadal wielkim zagrożeniem

Mimo sankcji i strat gospodarczych z nich wynikających Rosja nadal jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Sankcje te jednak również odbijają się na gospodarkach krajów nakładających je. Polska od początku wojny stoi po stronie Ukrainy i wspiera ją. Stanowisko Polski dotyczące sankcji jest niezmienne, trzeba wprowadzać nowe, coraz skuteczniejsze. Po zakończeniu rozmów premier Polski Mateusz Morawiecki oznajmił,

Sankcje są skuteczne i musimy rozwijać je, mimo że nie pozostawiają bez śladu naszych gospodarek.

Zarówno premier Polski, jak i Finlandii w sprawie sankcji zajmują podobne stanowisko. Konieczne jest utrzymanie nałożonych już ograniczeń, a także nałożenie nowych.

Reparacje wojenne dla Ukrainy

Premier Polski Mateusz Morawiecki za konieczność uważa odbudowę Ukrainy za rosyjskie pieniądze. Proponuje on przekazanie zamrożonych w wyniku sankcji aktywów Rosji i rosyjskich oligarchów Ukrainie. Szef polskiego rządu podkreślił, iż jest bardzo istotne by najbardziej wpływowi Rosjanie odczuli skutki prowadzonej wojny. To Rosja jest odpowiedzialna za zniszczenie ukraińskich miast, infrastruktury oraz za wszystkie zbrodnie wojenne na okupowanym terenie kraju. Logicznym jest więc, że to Federacja Rosyjska musi zapłacić za odbudowę bezpodstawnie zaatakowanego państwa.

Finlandia w NATO

Współpraca Polski i Finlandii w zakresie bezpieczeństwa i obrony jest wysoko oceniana przez szefa polskiego rządu. Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki zaakcentował siłę paktu północnoatlantyckiego oraz jego jedność i solidarność. Stwierdził również, że NATO jest to najsilniejszy sojusz obronny w historii. Uważa on za bardzo ważne, by Szwecja oraz Finlandia w jak najszybszym czasie dołączyły do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. 

W pełni wspieramy wysiłki Finlandii na tej drodze. Polska od początku wyraża zgodę, na dołączenie obu państw do sojuszu.

Rozbudowa NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy. Gdy Szwecja oraz Finlandia wejdą w skład sojuszu, wzrośnie przede wszystkim bezpieczeństwo na Bałtyku. Stanie się on poniekąd morzem wewnętrznym NATO.

Liczba wyświetleń: 790Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS