Dostawa energii z Ukrainy do Polski – Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie

Opublikowano:

Premier Polski w Kijowie

Dostawy energii z atomu do Polski. Wizyta Premiera Matusza Morawieckiego w Kijowie. Gotowość Ukrainy do przekazania energii elektrycznej do Polski.

Finansowe wsparcie Ukrainy przez Polskę

Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. W zgromadzeniu 10 września 2022 roku wziął również udział prezydent Łotwy. Na wspólnej konferencji padły kwestie zaangażowania Polski w starania, aby Komisja Europejska wypłaciła 9 mld euro wsparcia finansowego dla Ukrainy. W obecnej sytuacji wojny z Rosją na Ukrainie ważne jest ciągłe wsparcie finansowe Ukrainy. Jednym z celów postawionych przez rząd Rosyjski jest doprowadzenie do upadku gospodarki przeciwnika, co za tym idzie brak środków na finansowanie dalszych walk. Podczas konferencji w Kijowie omawiano też kwestie polsko – ukraińskiej współpracy energetycznej. Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, poza kwestiami finansowymi i energetycznymi rozwinęło się również o kwestie późniejszej współpracy krajów.

Energia atomowa w Polsce

Współpraca energetyczna między Polską a Ukrainą była omawiana na spotkaniu polskiego premiera z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zadeklarował gotowość swojego kraju do sprzedaży energii do Polski. 

„Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i zrobimy wszystko, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego” – powiedział Wołodymyr Zełenski

Eksport energii elektrycznej z Ukrainy do Polski według założeń miałby się odbywać poprzez połączenie Chmielnicki – Rzeszów. Łącze to nie jest obecnie wykorzystywane, ale w przypadku niedoborów energii w Polsce mogłoby być wykorzystane do zasilania z ukraińskiej elektrowni jądrowej. Minister zmian klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała rozmowy w tej sprawie między Polską a Ukrainą.

Wsparcie dla Polski i Ukrainy

Konferencja w Kijowie dotyczyła również zagadnień energetycznych. Według prezydenta Ukrainy, państwo jest zainteresowane dostarczeniem Energi atomowej do Polski. Dodał również że kryzys energetyczny w Polsce jest priorytetową do rozwiązania sprawą. Premier Polski Mateusz Morawiecki wyraził również wdzięczność za gotowość Ukrainy do sprzedaży energii do Polski.

Premier Mateusz Morawiecki w Kijowie wspomniał również o pozytywnych konsekwencjach które niesie za sobą planowane inwestycje. Wiele polskich firm będzie mogło wziąć udział w procesie odbudowy i naprawy jednocześnie umacniając swoją siłę na rynku. 

Liczba wyświetleń: 626Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS