Prokuratura wszczyna poszukiwanie Tomasza Szmydta listem gończym

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Prokuratura wszczyna poszukiwanie Tomasza Szmydta listem gończym

Prokuratura wszczyna poszukiwanie Tomasza Szmydta listem gończym. Sędzia uciekł na Białoruś, a prokuratura podjęła działania w celu jego schwytania. List gończy zostanie wydany, aby uniemożliwić mu opuszczenie kraju.

Prokuratura wydaje list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem

Prokuratura Krajowa podjęła kroki prawne w celu poszukiwania Tomasza Szmydta, wystawiając za nim międzynarodowy list gończy. Informację o zaistniałej sytuacji przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak, we współpracy z Polską Agencją Prasową. Decyzja sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy o tymczasowym areszcie Tomasza Szmydta na okres trzech miesięcy była bezpośrednim impulsem dla działań prokuratury. Działania te są odpowiedzią na materiały dowodowe, które w ocenie śledczych wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych czynów przez podejrzanego.

Sytuacja Tomasza Szmydta

Tomasz Szmydt, były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, obecnie przebywa na Białorusi i stamtąd za pośrednictwem konferencji prasowej w Mińsku wystąpił z prośbą o azyl polityczny. Ucieczka sędziego na Białoruś niewątpliwie wzbudziła wiele kontrowersji, a także skłoniła opinię publiczną do zadawania pytań o bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce. Postać ta znana jest również z afery hejterskiej ujawnionej przez media. W przeszłości Szmydt był powiązany ze strukturami Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę dotyczy podejrzenia o działalność na rzecz obcego wywiadu. W konsekwencji zdecydowano się na przedstawienie Tomaszu Szmydtowi zarzutów szpiegostwa.

Przesłanki do wydania listu gończego

  • Podstawą do wydania listu gończego była decyzja sądu o tymczasowym areszcie.
  • Informacje wskazujące na to, że Szmydt znajduje się poza granicami Polski, a dokładnie na terytorium Białorusi.
  • Zeznania i dowody przedstawione przez prokuraturę podczas procesu.

Wypowiedzi przedstawicieli prokuratury

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk wyraził świadomość trudności w egzekwowaniu listu gończego na terytorium Białorusi, jednak podkreślił konieczność jego wydania w celu zabezpieczenia możliwości zatrzymania Szmydta, gdyby ten próbował opuścić kraj.

Podsumowując, sytuacja prawna i obecny status Tomasza Szmydta wywołują skomplikowaną sytuację zarówno prawną, jak i dyplomatyczną. Przesłanki wydania listu gończego wynikają zarówno z podejrzeń szpiegowskiej działalności, jak i z konieczności konsekwentnego dochodzenia sprawiedliwości w myśl zobowiązań prokuratury.

Liczba wyświetleń: 156Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS