Rekonstrukcja rządu: Donald Tusk ujawnia szczegóły

Rekonstrukcja rządu: Donald Tusk ujawnia szczegóły

10 maja przyjmę rezygnację czterech ministrów - zapowiedział Donald Tusk. Premier pytany przez dziennikarzy o zmiany w rządzie. Lider Koalicji Obywatelskiej powiedział, kiedy możemy spodziewać się decyzji.

Rekonstrukcja rządu: Donald Tusk i plany zmian

Według informacji podanej przez Donalda Tuska, 10 maja zawita dzień rekonstrukcji rządu. Premier Tusk podczas spotkania z prasą w Sejmie przekazał, że z dniem 10 maja odbędzie się rezygnacja ministrów. Z analizy wypowiedzi Tuska można wyciągnąć wniosek, że czterech ministrów opuści rząd w piątek, co sugeruje, że stanowiska mogą opuścić wyłącznie ci ministrowie, którzy figurowali na listach wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kto opuści ekipę rządzącą?

Z list KO do Sejmu ubiega się o miejscówki trzy obecne osoby sprawujące funkcję ministrów: minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz (który złożył już swoją dymisję), minister aktywów państwowych, Borys Budka oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński. Wśród osób startujących z list Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego widnieje również minister technologii i innowacji - Krzysztof Hetman.

Rekonstrukcja jest gotowa. Dzisiaj byłem w kontakcie z prezydentem (Andrzejem) Dudą, Kancelarią Prezydenta. Ja w piątek ogłoszę też nominację nowych ministrów. Te osoby przystąpią od razu do pracy. Mówię o tych nowych przyszłych ministrach" - skomentował Tusk, dodając, że prezydent zaprzysięgnie nowych ministrów co najmniej trochę później z powodu swoich obecnych zobowiązań.

Świeże zmiany na ministerialnych stołkach?

Na podstawie wcześniejszych spekulacji można przypuszczać, że oprócz ministrów kandydujących do Parlamentu Europejskiego, z rządu mogą odejść również ci ministrowie, z których rezultatów pracy Tusk nie jest zadowolony. Wśród potencjalnych kandydatów do odwołania wymieniano ministrów z Trzeciej Drogi

  • Czesław Siekierski (minister rolnictwa)
  • Paulina Hennig-Kloska (minister klimatu i środowiska).

Aktualne spekulacje sugerują, że z rządu może wkrótce odejść także szef MSZ Radosław Sikorski, który jest potencjalnym kandydatem na stanowisko unijnego komisarza obrony. Zainicjowanie takiej roli zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z jej wypowiedzi wynika, że nowy urząd powstanie, o ile po wyborach to ona zostanie ponownie wybrana na czele Komisji (jest kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na to stanowisko).

Według wysokich rangą ogłoszeń premiera Donalda Tuska, rekonstrukcja rządu jest bliska.

Liczba wyświetleń: 90Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS