Rekordowa liczba przeszczepów w 2023 r. Polska transplantologia zaczyna się odbudowywać

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Rekordowa liczba przeszczepów w 2023 r. Polska transplantologia zaczyna się odbudowywać

W 2023 roku zanotowano rekordową liczbę przeszczepów w Polsce. Polska transplantologia zaczyna się odbudowywać, co dowodzi, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku. Dowiedz się więcej na temat wzrostu liczby przeszczepów.

Przełom w polskiej transplantologii: rekordowa liczba przeszczepów w 2023 roku

Po okresie stagnacji polska transplantologia przeżywa znaczące ożywienie, co zdecydowanie rzuca nowe światło na rozwój tej dziedziny medycyny. Rok 2023 okazał się być wyjątkowy, przynosząc rekordową liczbę przeszczepów narządów, otwierając przed nami perspektywy dalszego postępu w leczeniu pacjentów poprzez przeszczepienia. W Polsce dokonano imponującej liczby 1805 przeszczepów narządów wewnętrznych, co stanowi istotny wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

Skokowy wzrost liczby przeszczepów w Polsce

W porównaniu z rokiem 2022, odnotowano znaczący wzrost liczby przeprowadzonych przeszczepów. Szczegółowe dane, dostarczone przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant", ujawniły, że łączna liczba przeszczepionych narządów, takich jak nerki, serce, wątroba, trzustka oraz płuca, wyniosła 1805. W roku 2023 pozyskano 573 zmarłych dawców, których narządy nadawały się do przeszczepu, co jest oznaczeniem liczby dawców rzeczywistych. Całkowita liczba dawców w tym okresie wyniosła 764. Wśród najczęściej przeszczepianych narządów dominowały nerki (977), wątroby (523), serca (178) oraz płuca (98). Takie statystyki wskazują na pozytywny trend i skłaniają do optymizmu w kontekście przyszłości polskiej transplantologii.

Mimo ogromnego postępu, przeszczepy od żywych dawców nadal stanowią wyzwanie. Stanowią one tylko 5 proc. wszystkich wykonanych przeszczepów, wymagając zatem znacznej poprawy jeśli chodzi o liczbę i organizację.

Ciekawostki Statystyczne

Przydatne informacje na temat polskiej transplantologii:

  • W 2023 roku wykonano 78 transplantacji nerki oraz 27 fragmentów wątroby od żywych dawców.
  • Narządy od żywych dawców charakteryzują się dłuższą żywotnością po przeszczepie – przeciętnie nerki funkcjonują przez 15 lat, co jest o 5 lat dłużej w porównaniu do nerek od dawcy zmarłego.
  • Transplantacje rodzinne to najczęstsza forma przeszczepów od żywych dawców.

Rok 2023 okazał się być przełomowy dla polskiej transplantologii. Osiągnięta rekordowa liczba przeszczepów jest obiecującym sygnałem ku dalszemu rozwojowi. Wciąż przed nami dużo pracy, zwłaszcza w zakresie transplantacji od żywych dawców, ale już teraz polska transplantologia może być powodem do dumy.

Liczba wyświetleń: 473Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS