Rosja domaga się bankructwa PGNiG. Pozew z kosmosu

Rosja domaga się bankructwa PGNiG. Pozew z kosmosu

Rosja domaga się bankructwa PGNiG. Pozew z kosmosu. Rosyjski fiskus żąda upadłości polskiej spółki PGNiG za rzekomo niezapłacone podatki w wysokości 902 tys. rubli, tj. 38,5 tys. złotych.

Rosyjski fiskus wystąpił z żądaniem ogłoszenia upadłości dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG). Pozew, który określany jest jako 'z kosmosu', dotyczy rzekomego długu w wysokości 902 tys. rubli, czyli około 38,5 tys. złotych.

Zarzuty rosyjskiej Federalnej Służby Skarbowej

Rosyjskie władze podatkowe skierowały wniosek do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego, domagając się wpisania do rejestru wierzytelności długu PGNiG z tytułu obowiązkowych wpłat do rosyjskiego budżetu. Informacja ta była połączona ze stwierdzeniem o zakończeniu działalności spółki przez PGNiG, co w kontekście przejęcia przez Orlen stało się przedmiotem dyskusji między firmami.

Odpowiedź Sądu Arbitrażowego w Moskwie

Mimo roszczeń rosyjskiej strony, Sąd Arbitrażowy w Moskwie nie przychylił się do wniosku bez zastrzeżeń. Wniosek pozostał bez rozpoznania do dnia 19 kwietnia, wymagając od rosyjskiego fiskusa dołączenia awiza doręczenia oraz innych dokumentów potwierdzających powiadomienie PGNiG o pozwie.

Kontekst działania Gazpromu

Gazprom, rosyjski koncern gazowy, zainicjował postępowanie arbitrażowe w stosunku do Europol Gazu i Orlenu, domagając się od nich 935 mln dolarów. Od kwietnia 2022 roku Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski, co przyczyniło się do zakończenia wykorzystania Gazociągu Jamalskiego.

  • Wniosek o bankructwo PGNiG złożony przez rosyjski fiskus.
  • Roszczenia Gazpromu wobec Europol Gaz i Orlenu.
  • Reakcja Sądu Arbitrażowego w Moskwie na postępowanie.

W kontekście rosnących napięć międzynarodowych, sytuacja ta nasuwa pytania dotyczące przyszłych relacji gospodarczych oraz potencjalnych skutków prawnych i dyplomatycznych. Polska, nie kupując gazu rurociągowego z Rosji od kwietnia 2022, stoi przed wyzwaniem obrony interesów swoich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej.

Liczba wyświetleń: 279Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS