Pieniądze z KPO trafiły do Polski. Na co zostaną przeznaczone?

Pieniądze z KPO trafiły do Polski. Na co zostaną przeznaczone?

27 miliardów złotych - do Polski wpłynął właśnie przelew z UE. Następne wypłaty z KPO można spodziewać się pod koniec roku. Na co zostaną przeznaczone środki z KPO?

Największy przelew z UE w historii Polski

27 miliardów złotych – do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii członkostwa – poinformowała minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Następnej wypłaty z KPO można spodziewać się pod koniec roku. 

"Bycie w Unii się opłaca, ale Unia to nie tylko pieniądze o czym zapomnieli nasi poprzednicy. Łączą nas wartości: demokracja, równe szanse, rządy prawa, wolności obywatelskie" - przekazała w poniedziałek rano na platformie X minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wykorzystanie środków z KPO

Pieniądze z KPO trafiły do Polski. Na co zostaną przeznaczone? Resort zorganizował również konferencję, podczas której poinformowano, na co zostaną rozdysponowane kwoty oraz kiedy można spodziewać się następnej transzy wypłat z KPO. “To jest największy, jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii do Polski w czasie 20 lat naszego członkostwa. Jest to płatność z pierwszego wniosku o wypłatę KPO” – wyjaśniła minister. Wniosek ten został wysłany przez rząd cztery miesiące temu – dokładnie 15 grudnia.

1,6 miliarda z KPO zostanie przeznaczone na program ‘Czyste Powietrze’. Kolejne 720 milinów idzie na program ‘białych plam’ w obszarze szerokopasmowego Internetu, to także inwestycje w remonty i nowe drogi na koli, inwestycje w bezpieczeństwo transportu, sygnalizacje świetlne i modernizacja - 400 milionów złotych – poinformowała. Pieniądze z KPO mają być również przeznaczone na żłobki (200 milionów złotych) oraz na dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw w rolnictwie (250 milionów złotych). Jak dodała, to są plany na wydatki z programu do końca czerwca.

Planowane kolejne wypłaty

Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że teraz zostaną złożone kolejne wnioski o wypłatę. 

Chcemy złożyć jednocześnie, nadrabiając te dwa lata opóźnienia, w sierpniu najpóźniej we wrześniu, po to, żeby do końca roku mieć kolejną płatność - zapowiedziała. Wówczas na początku 2025 roku będzie można złożyć kolejne dwa wnioski. To jest naprawdę ważny dzień dla polskiej gospodarki, ważny dzień dla polskich inwestycji, dla uświadomienia sobie przez nas wszystkich, że członkostwo w Unii Europejskiej się nam wszystkim opłaca – podkreśliła.

Regulacje dot. samochodów w KPO

W Krajowym Planie Odbudowy nie ma wzmianki o projekcie polskich samochodów elektrycznych. - Jeśli chodzi o tzw. projekt Izery, to on nigdy nie został wpisany do KPO. Nigdy nie zawarto żadnych umów między Electro Mobility Poland a jakimkolwiek podmiotem, który implementuje, realizuje inwestycje w ramach KPO. Natomiast jest ścieżka, są środki na bezemisyjne samochody i to oczywiście może być Izera, ale nie musi.- poinformowała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Z KPO ma również zniknąć podatek od aut spalinowych. 

"Podatek, który PiS wprowadził do KPO, a my chcemy usunąć, dotyczy wszystkich samochodów spalinowych, a nie starych diesli" - podkreślała jakiś czas temu szefowa resortu.

Wciąż trwają jeszcze konsultacje społeczne dotyczące rewizji założeń KPO, w tym też tego postulatu polityków Polski 2050. Wkrótce ma zostać opublikowany raport z prezentacją wyników.

Liczba wyświetleń: 231Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS