Premier w Berlinie: Szczyt Bałkanów Zachodnich

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Bałkanów Zachodnich

Premier Mateusz Morawiecki podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich w Berlinie. Prezes Rady Ministrów, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, szefowa KE Ursula von der Leyen.

Mateusz Morawiecki na Szczycie Bałkanów Zachodnich

Konsekwencje ataku Rosji na Ukrainę dotykają nie tylko krajów Unii Europejskiej. Kraje Bałkanów Zachodnich są niezwykle ważne dla Unii. Z tego względu szczególnie w tym trudnym czasie, konieczna jest współpraca, która pozwoli zażegnać kryzys wywołany działaniami Rosji.

Działania Kremla nie kończą się na zbrojnym ataku na Ukrainę. Należy mieć świadomość, iż bezustannie prowadzone są próby mające na celu podważenie stabilności Unii Europejskiej takie jak rozpowszechnianie fałszywych informacji czy propagandy prorosyjskiej.

“Dla nas to bardzo ważne, bo 3 z 6 państw Bałkanów Zachodnich to już są państwa należące do NATO, a więc to poszerzane przestrzeni bezpieczeństwa. Te państwa są szczególnie atakowane dzisiaj poprzez propagandę, przez fake news’y i propagandę rosyjską. Widzimy wyraźnie, jak konflikt na Ukrainie rozlewa się na kontynencie” – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Berlinie

W konferencji w Berlinie wzięli udział przedstawiciele sześciu państw Bałkanów Zachodnich – Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia. Na kongres przybyli również delegaci niektórych krajów Unii oraz Wielkiej Brytanii. Polska reprezentowana była przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Dodatkowo w Szczyt Bałkanów Zachodnich zaangażowały się instytucje międzynarodowe. Jako przedstawicielka Komisji Europejskiej zjawiła się Ursula von der Leyen.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy na Szczycie Bałkanów Zachodnich

Mimo iż temat konferencji w główniej mierze skupiał się na bezpieczeństwie zachodnich państw bałkańskich, poruszono również kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Europy. Warto wspomnieć, iż Polska już w 2019 roku aktywnie działała w kierunku dołączenia państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Niewiele osób wie, że w 2019 roku zorganizowano szczyt w Poznaniu w celu lepszego przedyskutowania tej sprawy.

Liczba wyświetleń: 486Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS