Tunel na Zakopiance otwarty

Opublikowano:

Tunel na Zakopiance otwarty

Oddanie do ruchu nowego tunelu na Zakopiance. Koszty inwestycji, długość tunelu na Zakopiance. Tunel Zakopianka imienia Śp. Marii i Lecha Kaczyńskiego.

Tunel na zakopiance otwarcie

Zakopianka dokładniej droga S7 w Małopolsce kojarzona jest z dużymi utrudnieniami w ruchu ze względu na dużą ilość kierowców kierujących się w stronę Zakopanego lub wracających z urlopu. Największe korki na Zakopiance odnotowuje się w okolicach ferii zimowych, a także długich weekendów.

Tunel na Zakopiance stanowi ważną część infrastruktury tego południowego regionu Polski. Inwestycja stanowi duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców tego regionu, jak i turystów i odwiedzających.

To epokowa zmiana. Dzięki tunelowi w ciągu Zakopianki na S7, a także dzięki budowie nowoczesnej i wygodnej drogi Rdzawka - Nowy Targ, każdy mieszkaniec Warszawy, Gdańska, Krakowa - kierowcy i pasażerowie, będą mogli bezpiecznie i komfortowo udać się w na wypoczynek w polskich górach, czy też na południu Europy. To nie ostatnia inwestycja w Małopolsce – słowa Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

W celu rozluźnienia ruchu na Zakopiance już w marcu 2017 roku rozpoczęto budowę tunelu. Podczas której napotkano problem w postaci osuwiska, przez taki rozwój sytuacji konieczne było przerwanie budowy oraz zastosowanie nowych obiektów pozwalających na bezpieczną budowę oraz późniejszy bezpieczny przejazd. Usuwisko zostało wsparte betonowymi palami. Budowa tunelu na zakopiance została wznowiona wraz z zakończeniem zabezpieczania osuwiska w 2019 roku. W 2022 roku otwarcie tunelu na Zakopiance rozpoczął przejazd zabytkowych samochodów z krakowskiego klubu automobilnego.

Obecnie tunel na zakopiance otwarty oraz oddany do użytku dla kierowców. Nie można było zapomnieć o wyposażeniu odcinka w odpowiednie zabezpieczenia. Wewnątrz tunelu na zakopiance dostępnych jest dziesięć przejść ewakuacyjnych. Dodatkowo w regularnych odstępach przygotowano punkty alarmowe zawierające telefon alarmowy a także podstawowy sprzęt ratunkowy zawierający gaśnice, koce gaśnicze oraz ostrzegacz pożarowy.

Tunel na zakopiance gdzie jest? 

Tunel Zakopianka imienia Śp. Marii i Lecha Kaczyńskiego jest oddany do użytku dla kierowców. Gdzie znajduje się nowo oddany odcinek? Nowa droga znajduje się pod górą Luboń Mały w Beskidzie Wsypowym. Gdzie jest tunel na Zakopiance? Wykop mieści się pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała.

Tunel na zakopiance długość

W nowym tunelu na zakopiance przygotowano 4 pasu ruchu, po dwa w każdą ze stron, a także dodatkowo trzymetrowy pas awaryjny. Długość tunelu na zakopiance to dokładnie 2,06 km, wysokość przekopu to aż 4,7 metra.

Tunel na zakopiance koszt

Inwestycja budowy tunelu na Zakopiance w części została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Całościowo wybudowanie tunelu na Zakopiance kosztowało 2,5 mld zł. Część z tej kwoty, bo aż 1,3 mld zostało dofinansowane przez Unię Europejską w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Sam odcinek z tunelem pochłoną 968,8 mln zł.

Liczba wyświetleń: 779Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS