Ulga na samochód. Kto może z niej skorzystać? Ulga na samochód w PIT
Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Ulga na samochód. Kto może z niej skorzystać? Co zrobić, aby skorzystać z ulgi na samochód w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych lub mających na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.
Ulga na samochód – jakie przysługują prawa podatnikom?
Jak w ramach rocznego PIT można rozliczyć wydatki na samochód? Jest to możliwe dzięki uldze rehabilitacyjnej, z której mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub te, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, w tym również dziecko. Aby jednak móc skorzystać z tego przywileju, konieczne jest spełnienie określonych warunków ustalonych przez ustawodawcę.
Ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje?
- Osobom niepełnosprawnym
- Opiekunom osób niepełnosprawnych, które nie przekroczyły dochodu w wysokości 12.357,60 zł w ubiegłym roku
Ważne! Aby móc odliczyć wydatki na pojazd, należy być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Ponadto, w przypadku opiekunów, odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które są bezpośrednio związane z potrzebami podopiecznego.
Jakie wydatki można odliczyć?
Ustawa o PIT nie definiuje dokładnej listy wydatków, które można odliczyć, ale przyjęło się, że są to koszty związane m.in. z:
- Zakupem paliwa
- Utrzymaniem polisy OC
- Nabywaniem części zamiennych lub specjalistycznych elementów pomagających w eksploatacji pojazdu przez niepełnosprawnego
Podatnik musi jednak pamiętać o posiadaniu właściwej dokumentacji na wypadek kontroli podatkowej. Paragony czy imienne faktury mogą być nieodzowne do potwierdzenia poniesionych wydatków.
Ulga na samochód – luki od 2018 roku
Od 2018 r. nastąpiło pewne ułatwienie dla podatników. Nie ma już konieczności udowadniania, że wydatki na samochód są związane wyłącznie z dojazdem na zabiegi rehabilitacyjne. Dopuszczalne jest również jego używanie do dojazdów m.in. do pracy czy na zakupy, aczkolwiek nadal istnieje obowiązek udowodnienia przez opiekunów wykorzystywania pojazdu w celach związanych z osobą niepełnosprawną.
Limit ustawowy i jakie dokumenty będą potrzebne?
Ustawodawca określił limit odliczeń na poziomie 2280 zł, który dotyczy wyłącznie ulgi samochodowej i nie jest sumowany z innymi wydatkami rehabilitacyjnymi. Aby móc skorzystać z ulgi, podczas składania PIT nie jest wymagane przedstawianie dodatkowych dokumentów. W razie kontroli, należy jednak być przygotowanym na zaprezentowanie np.:
- Dowodu rejestracyjnego pojazdu
- Orzeczenia o niepełnosprawności
- Polisy OC
- Potwierdzonych dokumentów poniesionych wydatków
Liczba wyświetleń: 580