Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent we wrześniu – będzie jeden warunek

Opublikowano:
Ostatnia aktualizacja:

Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent we wrześniu – będzie jeden warunek

Nowelizacja ustawy emerytalnej wprowadza dodatkową waloryzację emerytur i rent w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5%.

Waloryzacja emerytur i rent: dodatkowa podwyżka dla seniorów w 2024 r.

Seniorzy mogą oczekiwać na dodatkową waloryzację emerytur i rent jeszcze w tym roku. Planowana zmiana ma dotyczyć zasad waloryzacji świadczeń, realizowanej zazwyczaj raz w roku, od 1 marca. Według nowego projektu, druga waloryzacja emerytur miałaby mieć miejsce we wrześniu, pod pewnym warunkiem. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodatkowa waloryzacja zostanie przeprowadzona tylko wtedy, gdy inflacja w pierwszym półroczu przekroczy wartość 5%.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych miała zostać skierowana do Sejmu w II kwartale 2024 roku. Niestety, zdaje się, że rząd nie dotrzymał terminu, gdyż do dnia 7 lipca projekt nadal nie został przedstawiony Sejmowi. Powodem tego może być fakt, iż wysoka inflacja, która miałaby wpłynąć na waloryzację, w I półroczu 2024 roku nie wystąpiła. Dostępne dane wskazują na to, że w pierwszym kwartale 2024 inflacja spadła poniżej 2% (1,9% r/r w marcu), a prognozowany wskaźnik na cały rok to 3,7%, zgodnie z prognozą Narodowego Banku Polskiego (NBP) z lipca 2024 r. To oznacza, że warunek konieczny dla realizacji drugiej waloryzacji nie został spełniony.

Roczna a druga waloryzacja emerytur - jakie są różnice?

Do roku 2024 waloryzacja świadczeń odbywała się jednokrotnie, stosując procentowy wskaźnik waloryzacji. Inaczej może być już od września 2024

  • Waloryzacja coroczna (marcowa) - dotyczy świadczeń wypłacanych raz do roku na podstawie cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku kalendarzowego.
  • Waloryzacja dodatkowa (we wrześniu) - to propozycja przeprowadzania waloryzacji drugi raz w roku, jeśli inflacja w I półroczu przekroczy 5%.

Wskaźnik dodatkowej waloryzacji

Wskaźnik dodatkowej waloryzacji to wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu danego roku, powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Ministerstwo zakłada zwiększenie udziału wypłacanych świadczeń co roku, gdzie rozmowy na temat wysokości wzrostów mają odbywać się w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Jakie będą efekty propozycji?

Zmiana przepisów może przyczynić się do szybszego dostosowania wysokości emerytur i rent do realiów gospodarczych i uchronić seniorów przed utratą siły nabywczej ich świadczeń. Jednak wprowadzenie nowych przepisów w życie wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Eksperci uważają, że pierwsza waloryzacja pozwala na doliczenie wskaźnika inflacji oraz wzrostu płac. Jednak dodatkowa waloryzacja służy przede wszystkim ochronie siły nabywczej emerytur i rent w sytuacji, gdy inflacja odbiega od założeń rządowych - tutaj 5%. Niemniej jednak, informacje o końcowych regulacjach w zakresie waloryzacji rent i emerytur w 2024 roku wciąż nie są dostępne, a planowany projekt regulacji nadal czeka na wprowadzenie do Sejmu.

Liczba wyświetleń: 252



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS