Wyszukaj wybrany urząd (UP, US, MOPS, ZUS)
Wpisz urząd, który chcesz odnaleźć
Co to jest inflacja bazowa? Wskaźnik inflacji, inflacja CPI. Przyczyny i skutki inflacji. Jak przeciwdziałać wzrostowi cen? Definicja inflacji, stopa inflacji.
W przypadku słowa inflacja definicja jednoznacznie określa procesy zachodzące w gospodarce. Czym jest inflacja? Jako inflację określa się proces w gospodarce polegający na utrzymującym się wzroście poziomu cen, czego skutkiem jest zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, iż za tę samą kwotę można zakupić mniej towarów i usług. Co to znaczy inflacja? Pochodzenia słowa inflacja można doszukać się w łacinie. Słowo inflacja pochodzi od łacińskiego inflatio co można przetłumaczyć jako nadęcie. W obecnych czasach za inflacje uznaje się proces wzrostu przeciętnego poziomu cen. Aby sprawdzić.
Inflacja może być wyrażona w procentach poprzez stopę inflacji. Czym jest stopa inflacji? Z definicji wynika, iż stopa inflacji jest wartością procentową która określa stopień zmiany średnich cen w gospodarce biorąc pod uwagę okres całego roku. Stopa inflacji obrazuje relacje kosztów minionego roku w stosunku do obecnego.
Należy wiedzieć, że w gospodarce występuje również proces przeciwny do inflacji, czyli deflacja.
Co to jest inflacja bazowa? Bazowa inflacja jest wykorzystywana przez bank centralny, w Polsce Narodowy Bank Polski do badania zmian cen towarów i usług przy wyłączeniu określonych grup. NBP stosuje kilka miar inflacji bazowej:
W Polsce inflacja bazowa jest pomocna w wyznaczaniu trendów zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Inflacja CPI – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskaźnik inflacji to podstawowy miernik inflacji (inaczej wskaźnik inflacji CPI). Określa on wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznacza to, że pod uwagę brane są najczęściej kupowane towary czy usługi przez gospodarstwa domowe w kraju.
W Polsce GUS wskaźnik inflacji udostępnia do wglądu po wyliczeniu wszystkich danych. Kiedy ogłaszany jest wskaźnik inflacji? Wskaźnik inflacji w Polsce publikowany jest przez Główny Urząd Statystyczny na początku nowego roku. Należy jednak wiedzieć, że instytucja udostępnia również szacowany wskaźnik inflacji w ciągu trwającego roku. Dane często obrazowane są za pomocą wykresu liniowego. Wskaźnik inflacji GUS udostępnia online na swojej stronie internetowej.
Jakie są rodzaje inflacji? Inflacja jest procesem którego można wyróżnić kilka rodzajów. Warto jednak pamiętać, że rodzaje inflacji są zależne od kryterium. W temacie tak obszernym jak inflacja rodzaje pomagają lepiej sklasyfikować aktualnie występującą sytuację gospodarczą.
Wyróżnia się cztery rodzaje inflacji ze względu na tempo:
Występują również rodzaje inflacji ze względu na przyczyny:
Zbyt wysoka inflacja jest zjawiskiem niepożądanym. Warto znać główne przyczyny inflacji, aby móc jej odpowiednio przeciwdziałać. Dla zjawiska jakim jest inflacja przyczyny można odnaleźć zarówno w polityczne pieniężnej państwa jak i w trendach plasujących się na rynku.
Przyczyny inflacji to:
Panującą inflację odczuwa każdy konsument w życiu codziennym. Skutki inflacji dla obywatela to głównie wzrost cen, a także w niektórych przypadkach zmniejszona możliwość zakupu danego dobra. Do konsekwencji inflacji zlicza się między innymi:
Czy można wyróżnić pozytywne skutki inflacji? Poza skutkami negatywnymi inflacji można również dostrzec pozytywne skutki zjawiska. Jest to głownie zwiększenie świadomości w kwestii oszczędzania, a także skłonność do racjonalnego gospodarowania budżetem i dostępnymi środkami.
Liczba wyświetleń: 617
Wyszukaj dodatkowe informacje: