Jelenia Góra herb

Jelenia Góra

Miasto Jelenia Góra pogoda na jutro, długoterminowa prognoza pogody w Jeleniej Górze. Restauracje, Jelenia Góra atrakcje. Ile mieszkańców ma Jelenia Góra?

Miasto Jelenia Góra

Jelenia Góra miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, a dokładnie w południowo-zachodniej części Polski nad rzeką Bóbr. Jelenia Góra jest miastem na prawach powiatu. Równocześnie stanowi siedzibę powiatu karkonoskiego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Już przed rokiem 1281 miasto uzyskało lokację miejską.

Ile mieszkańców ma Jelenia Góra? Według aktualnych informacji w mieście Jelenia Góra liczba mieszkańców wynosi 78 tysięcy. Co jednocześnie klasyfikuje miasto na 4 miejscu co do liczby ludności w województwie dolnośląskim. Są to oficjalne dane, podane przez GUS w 2020 roku. Warto wiedzieć, że 6 maja 2015 roku Jelenia Góra oraz 18 okolicznych miast podpisało porozumienie, które utworzyło Aglomerację Jeleniogórską liczącą blisko 209 tysięcy mieszkańców.

Jelenia Gór położenie

Miasto położone jest w północnej części od Kotliny Jeleniogórskiej. Otaczające miasto Jelenia Góra góry stanowią miejsce odpoczynku dla lokalnych mieszkańców, a także atrakcję dla odwiedzających turystów. Od zachodu są to Góry i Pogórze Izerskie natomiast ze strony północnej Góry Kaczawskie. Od wschodu Rudawy Janowickie, natomiast z południa Karkonosze. Jelenia Góra centrum jest oddalona od Rzeki Bóbr o niecały kilometr.

Jak nazywała się Jelenia Góra przed wojną?

Nazwa miasta podawana w źródłach historycznych zmieniała się na przebiegu wieków. Początkowo była to niemieckojęzyczna nazwa Hirschberg, a następnie Hyrspergk, czy Hirssbergk. Po wstąpieniu ziem do Polski w 1945 roku miastu została nadana nazwa Jelenia Góra. Pełni teraz rolę zachwycającego miasta z przepięknym rynkiem i wybrukowanymi uliczkami.

Pogoda Jelenia Góra

Jelenia Góra pogoda jest ważnym czynnikiem, który często jest kontrolowany przez mieszkańców oraz osoby odwiedzające. W związku z faktem, iż w Jeleniej Górze znajduje się wiele atrakcji turystycznych pod gołym niebem, fraza pogoda długoterminowa Jelenia Góra jest często wyszukiwana. Przeglądając statystyki można zauważyć, że temperatura Jelenia Góra bardzo rzadko przekracza 20 stopni nawet latem. Najcieplejszym z miesięcy jest lipiec, a najniższe notowania są z grudnia i stycznia.

Osoby chętne sprawdzić, jaka jest pogoda na dziś Jelenia Góra umożliwia wiele serwisów, służących do szczegółowego sprawdzenia informacji na ten temat. Na stronie dostępna jest całodobowa funkcja pokazująca, jaka jest Pogoda Jelenia Góra dziś oraz jutro. Dodatkowo możliwe jest sprawdzenie aktualnej jakości powietrza oraz prędkości wiatru.

Warto pamiętać, że pogoda Jelenia Góra długoterminowa służy jedynie w celu uzyskania informacji temat nadchodzących mrozów czy upałów, a bardziej szczegółowe informacje można uzyskać wykorzystując funkcję nazwaną jako pogoda Jelenia Góra godzinowa.

Jelenia Góra atrakcje

Atrakcje Jelenia Góra, jakie miejsca warto odwiedzić? Stolica Karkonoszy jest miejscem często odwiedzanym przez turystów, już samo zwiedzanie miasta, które stało się obiektem historycznym jest ciekawym doświadczeniem. Jelenia Góra Stare Miasto to cieszący się wśród turystów bardzo dużym zainteresowaniem punkt na mapie miasta. Dostępny w mieście Jelenia Góra rynek składa się z 55 kolorowych kamieniczek.

Atrakcje Jelenia Góra i okolice:

 1.  Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa
 2. Spacer deptakiem przy ul.1 Maja
 3. Katedra św. Erazma i Pankracego
 4. Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska
 5. Cerkiew prawosławna św Piotra i Pawła
 6. Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Jelenia Góra atrakcje dla dzieci umiejscowiła w wielu instytutach posiadających ciekawy program nawet dla młodzieży. Warto dodać, że instytuty te organizują również ferie zimowe i wakacje. Muzeum Karkonoskie, Książnica Karkonoska, Przystań Twórcza-Cieplickie Centrum Kultury, Jeleniogórskie Centrum Kultury. Wszystko to z myślą o najmłodszych.

Jelenia Góra atrakcję zimą jak i latem to również piękne szlaki górskie. Wybierając ten format odpoczynku zimą, warto pamiętać o kilku zasadach. Dostępne w mieście Jelenia góra szlaki turystyczne w górach nie są wysokie, jednak klimat potrafi być istnie Alpejski. Ludzie często je lekceważą, jednak konieczne jest zabranie raków oraz odpowiedniego sprzętu do wędrówek zimą. Dodatkowo przed taką wędrówką można wykorzystać telefon do GOPR Jelenia Góra. Zimą polecanym jest również miejsce takie jak termy Jelenia Góra, które działają na świeżym powietrzu, jak i w środku ośrodka. Woda w basenach jest podgrzewana, dzięki czemu można popływać z pięknym widokiem na Karkonosze.

Jaka restauracja Jelenia Góra? 

Mówi się, że Jelenia Góra jest miastem, w którym instytucje kulinarne znajdują się na pierwszym miejscu. Jelenia Góra Rynek to miejsce które ma dużo do zaoferowania jeśli chodzi u turystów nastawionych na poznawanie nowych smaków. Na każdym kroku można znaleźć wyśmienite bary czy restauracje. Dla miłośników azjatyckiej kuchni również znajdzie się restauracja chińska Jelenia Góra.

Jelenia góra noclegi

Miasto odwiedza wiele turystów, którzy spędzają tu weekendy lub przyjechali na dłuższy pobyt. Warto wyszukać Jelenia góra hotel lub nocleg i sprawdzić najlepszą dla siebie ofertę. Dodatkowo można zobaczyć zdjęcia i opinie innych odwiedzających, aby po przyjeździe nie być rozczarowanym. Takie stacje są rzadkością dostępne w Jeleniej Górze noclegi cechują się wysoko jakością. Warto zwrócić uwagę na lokalizację. Noclegi Jelenia Góra to zarówno dostępne przy szlakach noclegownie, jak i hotele w centrum miasta.

Jelenia Góra logo

Pogoda Jelenia Góra

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS