Tarnów herb

Tarnów

Miasto Tarnów pogoda godzinowa, pogoda długoterminowa, klimat, położenie. Tarnów historia miasta, zabytki, atrakcje dla dzieci, atrakcje dla młodzieży.

Miasto Tarnów 

Miasto Tarnów znajduje się w województwie małopolskim. Jest centralnym miastem aglomeracji tarnowskiej. Znajduje się w nim siedziba powiatu tarnowskiego. Powierzchnia miasta Tarnów zajmuje około 72,38 km² oraz jest zamieszkiwana przez ponad sto tysięcy mieszkańców. Tarnów jest jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych, turystycznych oraz gospodarczych w całej Małopolsce. Nazwa miasta Tarnów najprawdopodobniej pochodzi od krzewów tarniny, które rosną w okolicach miasta. 

Tarnów historia miasta

Historia miasta Tarnów zaczyna się już w średniowieczu. W 1330 roku kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła wojewodzie krakowskiemu deklarację, dzięki której mógł ulokować miasto. Tarnów powstał na wzgórzu. Jego średniowieczny układ zachował się aż do dziś. Podstawowym elementem rozwoju miasta Tarnów był przebiegający przez niego szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś, który krzyżował się ze szklakiem biegnącym z Węgier nad Bałtyk. Głównym momentem rozwoju miasta Tarnowa był XVI wiek. 

Od 1567 do 1787 pojawiały się liczne pożary wojny, a także zarazy, które rujnowało miasto. Tarnów ponownie zaczął się rozwijać dopiero od XVIII wieku. W latach 1918-1939 miasto Tarnów zaczęło się prężnie rozwijać i stało się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych. W 1975 roku miasto stało się siedzibą województwa. Aktualnie Toruń jest siedzibą powiatu grodzkiego i ziemskiego, które znajdują się w województwie małopolskim. Historia Tarnowa jest o wiele dłuższa oraz bardzo ciekawa. Warto się w nią dokładnie zagłębić.

Miasto Tarnów zabytki

 • Góra Świętego Marcina w Tarnowie jest jego początkiem. Nazwa wywodzi się od zabytkowego, XV-wiecznego kościoła św. Marcina. Jest z nim powiązana duża ilość legend. 
 • Dworzec kolejowy w Tarnowie jest jednym z najpiękniejszych zabytków w całej Europie. Osoby, których interesują zabytki Tarnów konieczne powinny go zobaczyć. Został on zbudowany w latach 1906-1910 na wzór dworca lwowskiego. Dworzec kolejowy prezentuje styl secesyjny.
 • Brama Seklerska w Tarnowie- Tarnów otrzymał ją od węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy. Brama jest przepięknie wykonana i jest w stanie zachwycić każdego.

Tarnów atrakcje turystyczne

Miasto Tarnów może zaoferować wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Turyści zwiedzający miasto na pewno nie pozwolą sobie na narzekanie oraz znudzenie. Dostępne w mieście Tarnów atrakcje dla dzieci sprawią, że nie będą chciały one opuścić miasta, lub na pewno będą chciały do niego wrócić. Dodatkowo organizowane przez Tarnów atrakcje wakacyjne pozwolą na doznanie dużej zabawy, ale również chwili relaksu. Organizowane przez miasto Tarnów atrakcje dla młodzieży są w postaci dyskotek oraz koncertów, czyli to, co młodzież lubi najbardziej. Najsłynniejsze atrakcje w Tarnowie to: 

 • Muzeum Etnograficzne w Tarnowie- znajduje się w nim bardzo dużo ciekawych obiektów. Wnętrze muzeum zdobią witraże, które zostały wykonane przez Stefana Matejkę. Stworzono w nim stałą ekspozycję poświęconą kulturze romskiej.
 • Cafe Tramwaj w Tarnowie- pojawił się on w Tarnowie w 2012 roku. Tramwaj jest wierną repliką dawnych pojazdów. W jego wnętrzu znajduje się prawdopodobnie najlepsza kawa z lodami na całym świecie. Dostępne są tam również inne napoje, a także znakomite desery.
 • Rynek Główny i Ratusz w Tarnowie- dostępne w Tarnów rynek atrakcje na pewno zatrzymają każdego turystę. Rynek Główny w Tarnowie jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Jest to kameralne miejsce, które zostało otoczone renesansowymi kamienicami pochodzącymi z XVI-XIX wieku. Rynek jest w kształcie czworoboku. Centralnym punktem Tarnowskiego rynku jest Ratusz. Jest to najpiękniejszy zabytek renesansowy w Polsce. Duże wrażenie robi pomieszczenie. Znajduje się tam piękna Sala Pospólstwa z mieszczącą się w niej Galerią Portretu Staropolskiego
 • Muzeum Historii Tarnowa i Regionu - jest najnowszą atrakcją miasta Tarnów, a dokładnie jego nowa ekspozycja. Mieści się on w jednych z najpiękniejszych kamienic rynku. Podczas jego zwiedzania turyści mogą poznać całą historię miasta Tarnów, a także najsłynniejsze osoby, które są z nim związane. 
 • Stary Cmentarz w Tarnowie- jest jednym z najstarszych cmentarzy w całej Polsce. W jego centralnej części można ujrzeć Kaplicę Grobową Książąt Sanguszków. Zaprojektowana została ona w stylu neoromańskim przez Michała Zajączkowskiego. Jej wnętrze kryje ołtarz i piękne pomniki nagrobne. Znajdująca się tam posadzka wykonana jest z płytek ceramicznych z herbami Sanguszków oraz herbami miast w przeszłości należących do rodu.
 • Stara łaźnia i bima w Tarnowie- jest najbardziej okazałą budowlą w mieście, która została wzniesiona w 1902 roku. Została ona wykonana w bardzo przykuwającym wzrok stylu mauretańskim. Stara Łaźnia Tarnów serwuje dania kuchni żydowskiej, cygańskiej oraz galicyjskiej.

Miasto Tarnów pogoda

W mieście Tarnów pogoda jest dosyć zróżnicowana. 1 września 2015 roku w Tarnowie wystąpił rekord ciepła. Odnotowano wtedy w mieście Tarnów 36,8 stopni Celsjusza. Przez położenie miasta można odczuwać podmuchy wiatru halnego. Średnia temperatura powietrza w Tarnowie wynosi około 8,8 stopnia Celsjusza. Czas trwania meteorologicznego lata w Tarnowie wynosi aż 118 dni. Dzięki dużej ilości występowania słońca Tarnów szczyci się tym, że jest tak chętnie odwiedzanym miastem. Osoby, które interesuje pogoda długoterminowa Tarnów, mogą sprawdzić ją na stronie internetowej. Nie jest jednak ona do końca pewna, ponieważ w ciągu dłuższego czasu może ulec zmianie. Dostępna dla miasta Tarnów pogoda godzinowa jest o wiele bardziej wiarygodna od długoterminowej. Powinny skorzystać z niej osoby planujące w mieście Tarnów atrakcje dla rodziny na cały dzień. Dzięki niej turyści mogą spokojnie zaplanować wycieczkę bez obaw, że zastanie ich deszcz. 

Tarnów logo

Pogoda Tarnów

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS