Olsztyn herb

Olsztyn

Miasto Olsztyn historia, położenie, przemysł, pogoda, wielkość opadów atmosferycznych. Olsztyn atrakcje turystyczne, plaża miejska, amfiteatr, centra handlowe

Miasto Olsztyn położenie i historia

Olsztyn położony jest położony w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Nazwa miasta w języku niemieckim brzmiała Allenstein co oznacza "zamek nad Łyną". W Polsce nazwa ta brzmiała Holsten i pojawiła się po raz pierwszy u Jana Długosza. Bliższa współczesnej nazwa została odnotowana w dokumentach kapituły warmińskiej epoki Kopernika i brzmiała ona Olstyn. Pierwszy człowiek w okolicach Olsztyna pojawił się w epoce mezolitu. Historia Olsztyna sięga od pradziejów aż do teraźniejszości. Znajdował się on pod rządami zakonu krzyżackiego, a także w granicach państwa pruskiego. Pierwsze lata przynależności Olsztyna do Polski charakteryzowały się brakiem stabilności. Skutkami II Wojny Światowej było zniszczenie oraz wyludnienie miasta. Po trwającym przez dwa miesiące okresie zarządzania Olsztyna przez rosyjską komendanturę wojskową został powołany pełnomocnik rządu RP na Okręg Mazurski w osobie pułkownika Jakuba Prawina. W 1945 roku do Olsztyna przyjechała ekipa polskich kolejarzy z Białegostoku, a także inne specjalistyczne ekipy, które zajmowały się realizacją zadań gospodarczych i administracyjnych. W 1992 Olsztyn stał się siedzibą władz diecezji. Później nastąpił rozwój przemysłowy podczas którego powstawały nowe dzielnice mieszkaniowe. Po 1989 został odtworzony samorząd terytorialny oraz wybrano pierwszą demokratyczną radę i zarząd miasta. W 1999 roku powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Olsztyn jest miastem, które posiada dodatni współczynnik przyrostu naturalnego, a także dodatnie saldo migracji.

Olsztyn pogoda

Miasto Olsztyn znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. W mieście Olsztyn pogoda jest dość zróżnicowana. Średnie opady w Olsztynie wynoszą około 600 mm. Maksymalna średnia roczna temperatura wynosi +17,3 ° C, natomiast minimalna około -3,0 ° C. Dominujące wiatry są zazwyczaj południowo-zachodnie oraz zachodnie. Dostępna dla miasta Olsztyn pogoda godzinowa jest dobrym rozwiązaniem dla turystów, którzy planują zwiedzanie miasta oraz korzystanie z różnych atrakcji. Osoby, które interesuje pogoda długoterminowa Olsztyn, mogą sprawdzić ją na stronie internetowej, lecz nie powinni jej do końca ufać. Długoterminowe prognozy pogody często ulegają zmianie.

Miasto Olsztyn atrakcje

Olsztyn posiada wiele różnych atrakcji, które zachwycą zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Istnieją atrakcje Olsztyn dla dzieci, które spowodują, że pociechy nie będą chciały opuścić miasta. Dostępne w mieście Olsztyn atrakcje wodne są idealną opcją na gorące dni. Poniżej znajduje się lista najsłynniejszych atrakcji w mieście.

 • Plaża Miejska Olsztyn 
  W miejscu, jakim jest Plaża Miejska Olsztyn atrakcje to między innymi rowerki wodne czy piłka plażowa. Jest to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu oraz relaksu. Znajduje się tam duże zaplecze gastronomiczne, dzięki czemu na pewno nikt nie wyjdzie stamtąd głodny. 
 • Zamek Kapituły Warmińskiej
  Jest to zamek, w którym pomieszkiwał kiedyś Mikołaj Kopernik. Do zamku można wejść bardzo ciekawym mostem. W dawnych czasach zamek pełnił funkcję obronną. Aktualnie w Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się muzeum. 
 • Jezioro Długie
  To jedno z największych jezior, do którego przyłączona jest miejska plaża, która posiada całoroczną infrastrukturę rekreacyjną. Można skorzystać tam ze skuterków wodnych, żaglówek, jachtów oraz wykupić rejs wycieczkowy. W połowie jeziora znajduje się most zawierający malownicze obrazy.
 • Zwierzyniec Warmiński 
  Zwierzyniec Warmiński to mini zoo, w którym znajduje się wiele okazów zwierząt gospodarczych, regionalnych, oraz hodowlanych. Istnieje możliwość ujrzenia tam kangura, bawoła, alpaki, a także wielbłąda. Jest to dostępna w mieście Olsztyn atrakcja dla dwojga oraz dla całej rodziny.
 •  Stare Miasto
  Jest to znajdujące się w Olsztynie miasto, które podczas II Wojny Światowej uległo zniszczeniu. Rynek został odbudowany w latach 50, jednak nie został od dokładnie odwzorowany. Na rynku można odwiedzić bibliotekę miejską oraz Stary Ratusz, na którego ścianie zwiedzające osoby ujrzą działający zegar słoneczny.
 • Planetarium astronomiczne
  Bardzo ciekawym do zwiedzenia miejscem w Olsztynie jest Planetarium Astronomiczne. Zostało otwarte na 500-ną rocznicę urodzin astronoma. Można go odwiedzić codziennie w godzinach 11:00-19:00.
 • Park Podzamcze
  Park Podzamcze to największy park znajdujący się na terenie miasta Olsztyn. W parku znajdują się restauracje, a także istnieje możliwość wynajęcia apartamentu. Znajduje się tam również bardzo interesująca fontanna ukazująca rybę oraz siedzące na niej dziecko.
 • Amfiteatr
  Znajdujący się w mieście Olsztyn amfiteatr jest główną sceną podczas organizowanej corocznie imprezy Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Organizowane są w nim imprezy plenerowe oraz występy. Amfiteatr posiada również kompleks podziemnych pomieszczeń.
 •  Park Centralny
  Znajduje się on w centralnej części Olsztyna. Park został zaprojektowany w angielskim stylu. Znajdują się w nim trasy rowerowe, a także liczne ścieżki spacerowe. Można również skorzystać z dostępnych tam placów zabaw. Turystów zachwyci na pewno najciekawsza z Olsztyńskich fontann, która nawiązuje do astronomicznej działalności Mikołaja Kopernika.

Olsztyn przemysł

Olsztyn po II Wojnie Światowej przeszedł szybki wzrost gospodarczy. Jest on głównym ośrodkiem przemysłu drzewnego, oponiarskiego, meblarskiego, spożywczego, odzieżowego, środków transportu, a także materiałów budowlanych. W Olsztynie znajdują się duże centra handlowe. Można do nich zaliczyć między innymi:

 • Centrum Handlowe „Jakub” 
 • Aura Centrum Olsztyna
 • Centrum Handlowe „Gracja”
 • Centrum Handlowe „H&B”
 • Centrum Handlowe „Manhattan”
 • Centrum Handlowe „Dukat”
 • Centrum Handlowe „Dekada”
 • Galeria Warmińska 
Olsztyn logo

Pogoda Olsztyn

  Miasta

 1. Wrocław
 2. Poznań
 3. Warszawa
 4. Rzeszów
 5. Konin
 6. Toruń
 7. Tarnów
 8. Olsztyn
 9. Łańcut
 10. Lipno
 11. Jelenia Góra
 12. Jarosław

Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS