ZUS Krosno

ZUS Krosno - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w krośnie

Opublikowano:

Kategoria: ZUS

Województwo: podkarpackie

ZUS Krosno - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w krośnie

ZUS Krosno adres, kontakt, numer telefonu, infolinia. Zasiłki chorobowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Krośnie. Emerytury, druki, informacja.

ZUS Krosno

Do terenów zasięgu terytorialnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS Krosno należy całe miasto Krosno oraz gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka, Jaśliska. Wszystkie osoby mieszkające na tym obszarze mogą korzystać z usług instytucji, jaką jest ZUS Inspektorat w Krośnie. Jak sama nazwa mówi Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi. ZUS Krosno informacja na temat funkcji, jakie pełni placówka jest zamieszczona w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej).

ZUS Krosno zasiłki chorobowe

Zasiłek chorobowy jest przyznawany w ZUS Krosno osobom, które posiadają ubezpieczenie chorobowe (pracownicy, osoby w służbie zastępczej, członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej), po jego określonym czasie występowania. Osoby ubezpieczone obowiązkowo, posiadają prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w placówce, jaką jest ZUS Inspektorat w Krośnie po pływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, a w przypadku osób ubezpieczonych dobrowolnie, po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do okresu ubezpieczenia chorobowego zalicza się również poprzedni okres ubezpieczenia, jeśli przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż 30 dni. Istnieje kilka przypadków, w których zasiłek można uzyskać bez okresu wyczekiwania, a wszystkie takie sytuacje są opisane na stronie internetowej ZUS-u. ZUS Krosno zasiłki chorobowe przyznaje na okres nie dłuższy niż 182 dni, chyba że niezdolność do pracy powstała przez występowanie gruźlicy lub ciąży. Wartość zasiłku chorobowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Krosno wynosi 80% lub 100% z podstawy wymiaru w zależności od tego, czy niezdolność do pracy powstała na wskutek wypadku w drodze do pracy, czy nastąpiły jakieś inne okoliczności powodujące niezdolność.

ZUS Krosno kontakt

ZUS Inspektorat w Krośnie swoją siedzibę ma zlokalizowaną na ul. Bieszczadzkiej 5. Z placówką można kontaktować się za pomocą łączności telefonicznej. Numer telefonu do centrali ZUS Krosno został upubliczniony do użytku petentów. Dodatkowo zostały podane numery telefonów do infolinii i jej działów na wypadek gdyby kontakt z siedzibą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie był utrudniony. Jednostka jest otwarta od poniedziałku do piątku w stałych, niezmiennych godzinach. W poniedziałek czas przyjmowania interesantów został specjalnie wydłużony tak by osoby, które kończą później pracę, mogły skorzystać z usług ZUS-u w Krośnie.

ZUS Krosno adres: ul. Bieszczadzka 5, 38-400 Krosno

ZUS Krosno telefon: 13 436 87 21
ZUS Infolinia Krosno telefon: 22 560 16 00
Infolinia ZUS 500+ i Polski Ład: 22 290 55 00
Infolinia ZUS Bon Turystyczny: 22 11 22 111

ZUS Krosno godziny otwarcia:

Poniedziałek08:00-17:00 
Wtorek 08:00-15:00
Środa 08:00-15:00 
Czwartek  08:00-15:00
Piątek  08:00-15:00
Sobota Zamknięte
Niedziela Zamknięte 
 ZUS Krosno emerytury

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ZUS Krosno Bieszczadzka wyróżnia się dwa rodzaje podziałów emerytur. Pierwszy z nich dotyczy tego, czy wnioskodawca urodził się przed 1 stycznia 1949, czy po 31 grudnia 1948 roku. Drugi typ emerytury ulega kolejny, podziałom na:

 • emerytury częściowe
 • emerytury  pomostowe
 • emerytury  kapitałowe
 • emerytury  nauczycielskie
 • emerytury  górnicze
 • emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej
 • emerytury  z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej
 • emerytury  z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
 • emerytury  dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki
 • itp.

Wnioskodawcy powinni osiągnąć ustalony przez urząd wiek emerytalny (kobiety- 60 lat, mężczyźni -65 lat). Oprócz wniosku należy złożyć dokumenty potwierdzające aktywność zawodową i dochody interesanta. Osoby chcące nadal pracować nie muszą składać wniosku o przyznanie emerytury od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego, lecz mogą go złożyć w późniejszym czasie. Krosno ZUS decyzję o przyznanie emerytury dostarcza do 30 dni od dnia złożenia wniosku. 

Liczba wyświetleń: 2008Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
 • UBEZPIECZENIA
 • Portal o ZUS