Wyszukaj wybrany urząd (UP, US, MOPS, ZUS)
Wpisz urząd, który chcesz odnaleźć
Czy można dostać dofinansowanie do klimatyzacji? Programy oferujące dofinansowanie do klimatyzacji – jak złożyć wniosek? Ile wynosi dofinansowanie klimatyzacji?
Z każdym kolejnym rokiem upały dają sobie coraz bardziej we znaki. Co sprowadza się do wzrostu zainteresowania systemem klimatyzacji w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach. Możliwość zmniejszenia temperatury powietrza w budynku brzmi zachęcająco. Stąd nasuwa się następujące pytanie – czy uzyskać dofinansowanie przy zakupie klimatyzacji?
Rząd przedstawia kilka programów, które są w stanie zniwelować koszty klimatyzacji. Obecnie dostępne możliwości oferują bezzwrotne dofinansowanie pomp ciepła. Klimatyzacja jest uznawana jako pompa ciepła jedynie jeżeli posiada funkcję ogrzewania. Oznacza to, że tylko urządzenia z taką opcją będą kwalifikować się do programu. Z tego względu przy podejmowaniu decyzji zakupu danego urządzenia, trzeba dokładnie sprawdzić jego specyfikacje, aby uzyskać dofinansowanie klimatyzacji.
Ochrona otaczającego nas środowiska i dbanie o jego czystość są niezwykle ważne. Oszczędzanie energii i pozyskiwanie jej w sposób jak najmniej inwazyjny i szkodliwy są głównymi zamysłami przy tworzeniu programów dofinansujących. W celu zniwelowania smogu i stworzenia bardziej ekologicznego i energooszczędnego środowiska powstało kilka opcji umożliwiających jego ochronę. Spotkały się one z pozytywną odpowiedzią ze strony obywateli.
Obecnie dostępnych jest kilka programów oferujących dofinansowanie klimatyzacji:
By móc do nich przystąpić i otrzymać dofinansowanie do klimatyzacji potrzeba spełnić kilka wymagań. Oczywiście warunki przystąpienia do programu różnią się w zależności od wybranego przez petenta planu.
Program ten jest skierowany jedynie do osób fizycznych, którzy posiadają miano właścicieli lub współwłaścicieli budynku mieszkalnego jednorodzinnego bądź wyodrębnionego w takim budynku lokalu mieszkalnego posiadającego osobną księgę wieczystą. Upoważnia on do dofinansowania na zakup jak i montaż z ograniczeniami opartymi o dochody osób zamieszkałych owy budynek. Przedstawiają się one w sposób następujący:
Dofinansowanie klimatyzacji w programie Czyste Powietrze może nie pokryć całej inwestycji. Warto jednak zainteresować się oferowanym przez Rząd wsparciem finansowym chcąc dokonać termomodernizacji budynku nieco taniej.
Kierowany głównie do osób zamieszkujących nowo powstałe budynki. Szczególnie przystępny dla rodzin wielodzietnych chcących dokładnie dbać o środowisko w którym przebywają ich dzieci. By móc kwalifikować się do programu Moje Ciepło, pompa ciepła musi być zakupiona w terminie 1 stycznia 2021-31 grudnia 2026 i zamontowana w domu nowym, posiadającym podwyższony status elektryczny.
Wartość dofinansowania powinna pokrywać:
Maksymalna wartość dofinansowania klimatyzacji w programie Moje Ciepło wynosi 21000 zł.
Aby dom uznać jako nowy, musi być spełniony jeden z poniższych podpunktów:
Podwyższony status elektryczny, czyli wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.
Program cieszący się wysoką popularnością i oblegany przez wszystkich miłośników oszczędzania energii. Przeznaczone na niego środki są ograniczone do 58000 zł. Skierowany do osób posiadających instalację fotowoltaiczną o mocy w zakresie 2-10 kWh, rozliczających się w systemie net-billing za wyprodukowaną energię.
Obejmujące wartości dofinansowania:
Termomodernizacja powoduje ograniczenie kosztów energii cieplnej wykorzystanej na ogrzanie budynku czy ciepłej wody. Zapotrzebowanie na energię elektryczną również ulega zmniejszeniu. By wspomóc finansowo osoby korzystające z budynku z wysokim standardem energetycznym, rząd ustanowił ulgą termomodernizacyjną. Jeśli klimatyzacja nie posiada możliwości odzysku ciepła to niestety w uldze tej się nie ujmie. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie podatku za poniesione roczne koszty związane z użytkowaniem pomp ciepła i przysługuje jedynie osobom fizycznym. Oznacza to, że do skorzystania z owej ulgi uprawnia posiadanie maszyny klimatyzującej z dostępnością funkcji ogrzewania.
Program Czyste Powietrze umożliwia złożenie wniosku:
Dla pozostałych programów wniosek należy złożyć elektronicznie poprzez generator wniosków o dofinansowanie GWD. Każda osoba korzystająca z Generatora musi posiadać w nim konto. Do rejestracji można wykorzystać Profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, e-dowód bądź eID by móc zweryfikować tożsamość.
Podczas procesu składania wniosku wymagane jest załączenie w formie skanu bądź dokumentów elektronicznych odpowiednich świadczeń. Będą one potrzebne, aby potwierdzić posiadanie wymagań wystarczających, by móc kwalifikować się do otrzymania dofinansowania do klimatyzacji. W zależności od wybranego programu są to:
Program Czyste powietrze:
Program Moje ciepło:
Program Mój prąd:
Poprawność wypełnienia wniosku jest kluczowa, by wziąć udział w programie i otrzymać dofinansowanie do klimatyzacji. Dlatego też proszę zwrócić uwagę na fakt, że wniosku po przesłaniu nie można edytować.
Liczba wyświetleń: 464
Wyszukaj dodatkowe informacje: