Jak zarobić na inflacji?

Jak zarobić na inflacji?

Zarabianie w czasie inflacji. Utrata wartości pieniądza, w co inwestować podczas inflacji? Ochrona oszczędności przed inflacją. Jak zarobić na inflacji?

Inflacja – czym jest i jak działa?

Chcąc wiedzieć, jak zarobić na inflacji, najpierw należy dokładnie poznać ten proces gospodarczy. Zrozumienie działania inflacji jest kluczowe, aby móc na niej zarabiać. Każdy ma świadomość, iż inflacja to wzrost cen który prowadzi do utraty wartości pieniądza.

Inflacja powodowana jest między innymi dodrukiem pieniędzy. Więcej pieniędzy w obiegu sprawia, że ich wartość odpowiednio spada. Dodatkowo inflacje może napędzać polityka socjalna kraju, a także różnego rodzaju tarcze antyinflacyjne, które jedynie chwilowo maskują problem.

Inflacja jako okazja do inwestycji?

Jak więc zarobić na inflacji? Dla wielu rosnąca inflacja oznacza jedynie ostrożne planowanie wydatków i oszczędzanie. Należy jednak wiedzieć, że inflacja jest okazją do zarobienia. Sposobów zarobienia na inflacji jest kilka. Poniżej przedstawiono parę z nich. Niektóre z przedstawionych metod jak zarobić na inflacji są pomysłami których zysk jest niemal natychmiastowy, inne przynoszą profit w dłuższym okresie czasu.

Obligacje oparte na inflacji

Inflacja wiąże się ze wzrastającymi stopami procentowymi. Spodziewając się wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, należy zastanowić się, czy warto kupić obligacje oparte na inflacji. Na czym polegają takie obligacje? 

Obligacje indeksowane inflacją według wielu są najbezpieczniejszą formą inwestycji w trakcie trwającego kryzysu. Akcje emitowane są przez Skarb Państwa jednak może zdarzyć się sytuacja gdy wydają je prywatne instytucje finansowe. Antyinflacyjne obligacje skarbu państwa występują w kilku wariantach, każdy zainteresowany zakupem może wybrać odpowiedni dla siebie. Różnice stanowi oprocentowanie, okres procentowania, a także cena sprzedaży.

Przy obligacjach skarbowych można stwierdzić, iż im większy jest stopień inflacji, tym więcej zarabia osoba posiadające te akcje. Dodatkowo często spotykaną praktyką przy obligacjach indeksowanych inflacją jest kapitalizacja odsetek, co niesie za sobą dodatkowy zysk dla akcjonariusza.

Warto wspomnieć, iż obligacje indeksowane inflacją dostępne są w kilku modelach. Istnieje możliwość zakupu na okres czterech, sześciu, dziesięciu, a nawet dwunastu lat. Wraz ze wzrostem okresu depozytu zwiększa się poziom oprocentowania. Niektóre z przygotowanych modeli obligacji opartych na inflacji przygotowano z myślą o beneficjentach programu Rodzina 500+.

Zakup złota jako sposób na walkę z inflacją

Innym często wymienianym sposobem na zarobienie podczas rosnącej inflacji jest zakup złota i srebra. Mowa tu o nabyciu surowców w formie fizycznej jako monety czy sztabki. Oba kruszce stanowią idealny sposób na przechowanie wartości pieniądza w czasie. Dodatkową zaletą zakupu złota jest jego uniwersalność, złoto może być sprzedane w większości krajów świata. Chcąc zarobić na inflacji, warto zastanowić się nad inwestycją w złoto.

Osoby planujące zakup złota muszą pamiętać, że jest to inwestycja długotrwała. Nabycie, a następnie sprzedaż złota czy srebra w krótkim czasie nie jest zalecana.

Inwestycja w nieruchomości podczas inflacji

Posiadając większą ilość gotówki, dobrym pomysłem może okazać się zakup nieruchomości podczas inflacji. Oczywiście mowa tu o kupnie za gotówkę, podczas ogólnego kryzysu i ciągłego podnoszenia stóp procentowych, należy poważnie zastanowić się nad podpisaniem umowy kredytowej z bankiem.

Kupno nieruchomości podczas inflacji, czy warto? Do tematu zakupu działki, domu czy mieszkania w czasie rosnących cen należy podejść z rozsądkiem. Dodatkowo warto przemyśleć sprawę pod względem strategicznym. Osoby które obecnie posiadają kredyt hipoteczny, mogą mieć problem z jego spłatą w wyniku czego jedynym rozwiązaniem będzie sprzedanie nieruchomości po okazyjnej cenie.

Jak inwestować podczas inflacji?

Inwestycje na giełdzie mogą stanowić sposób na zarobienie podczas inflacji. Oczywiście ten sposób wzbogacenia się nie jest przeznaczony dla każdego. Inwestowanie niesie za sobą duże ryzyko straty jednocześnie dając możliwość zarobku w krótkim czasie.

Inwestowanie podczas inflacji może być korzystne dla osób które zdecydują się za fundusze nisko wyceniane których prognozy wzrostu nie są wysokie, a jednocześnie wypłacają dywidendę. Oznacza to, że akcjonariusz będzie otrzymywał pewnego rodzaju wynagrodzenie za udzielenie kapitału. Inwestowanie na giełdzie jest skierowane do osób cierpliwych. Podobnie jak zakup złota, zakup akcji jest opłacalny w dłuższym okresie czasu. 

Liczba wyświetleń: 778



Wyszukaj dodatkowe informacje:

Inne serwisy
  • UBEZPIECZENIA
  • Portal o ZUS